• Dziś /-10°
  • Jutro /-9°
Wiadomości

Jak założyć firmę? 7 najważniejszych kroków i obowiązków

29 stycznia 2025, 16:04, Artykuł sponsorowany
Założenie własnej działalności gospodarczej przez wiele osób postrzegane jest jako spore wyzwanie. W rzeczywistości nie musi być to bardzo skomplikowane. Z naszym poradnikiem uda Ci się to zrobić bez większych problemów. Sprawdź, jak założyć firmę!

Wybór formy prawnej 

Jak założyć firmę? Pierwszy krok to określenie formy prawnej firmy. W Polsce wyróżnia się dwa najpopularniejsze typy:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza, którą można szybko zarejestrować. W ramach JDG przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, zarówno firmowym, jak i osobistym.
  • Spółki (np. z o.o., jawna, komandytowa) – wyróżnia je bardziej złożona struktura oraz zróżnicowany zakres odpowiedzialności.

Odpowiedni kod PKD

Zacznij od określenia głównej działalności firmy i wybierz kod najlepiej opisujący, czym będziesz się zajmować. Następnie (jeśli planujesz inne rodzaje działalności) dodaj kody dodatkowe. Koniecznie sprawdź wymagania związane z kodami, ponieważ niektóre z nich mogą wymagać zezwoleń. Wyszukiwarkę PKD – znajdziesz na stronie GUS.

Forma opodatkowania

Forma opodatkowania decyduje o wysokości podatków, które będziesz opłacać. Dostępne opcje:

  • Skala podatkowa (12% i 32%) – progresywny podatek od dochodu.
  • Podatek liniowy (19%) – polecana osobom z wyższymi dochodami.
  • Ryczałt – zależy od rodzaju działalności i przychodów.
  • Karta podatkowa – odpowiednia dla małych firm w wybranych branżach.

Uwaga – możesz zdecydować się na rejestrację do VAT. Przy czym, jeśli przewidujesz obroty swojej firmy, wynoszące powyżej 200 000 zł rocznie lub działasz w określonych branżach, musisz zarejestrować się jako płatnik VAT. Formularz VAT-R należy złożyć w urzędzie skarbowym.

Wpis do CEIDG 

Potrzebujesz następujących danych: nazwy firmy, adresu, kody PKD, formy opodatkowania, daty rozpoczęcia działalności. Złóż wniosek CEIDG-1 online na biznes.gov.pl (profil zaufany/podpis kwalifikowany) lub w urzędzie gminy/miasta. Wypełnij dane o ZUS, ewentualnie złóż VAT-R w urzędzie skarbowym. Otrzymasz wpis w CEIDG, a działalność rozpoczniesz od wskazanej daty. Wszystko to trwa kilka minut.

Zgłoszenie do ZUS

Obowiązek przedsiębiorcy to zgłoszenie siebie oraz ewentualnych pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi na start, która pozwala na 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne lub Małego ZUSu Plus, czyli obniżonych składek przez kolejne 2 lata.

Otwarcie firmowego rachunku bankowego

Nie jest to krok obowiązkowy, ale konto firmowe ułatwia zarządzanie finansami. W szczególności dotyczy to płatności VAT i rozliczeń z klientami.

Dokumentacja i obowiązki księgowe

To moment, w którym musisz wybrać sposób prowadzenia księgowości. Najtańsza opcja to prowadzenie jej samodzielnie. Inna opcja to skorzystanie ze specjalnego oprogramowania. Możesz też zgłosić się do biura rachunkowego, które zajmie się Twoją księgowością w profesjonalny sposób. Prowadzenie dokumentacji musi przebiegać zgodnie z wybraną formą opodatkowania (np. księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów). W przypadku przetwarzania danych osobowych klientów przygotuj regulamin RODO.

 ​Artykuł Sponsorowany


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Imprezy


Pozostałe wiadomości