• Dziś /4°
  • Jutro /1°
Wiadomości

„Choroba brudnych rąk” w podstawówce w Gorzowie

18 grudnia 2024, 16:06, Anna Kluwak
fot. Anna Kluwak
W Szkole Podstawowej nr 11 w Gorzowie wykryto przypadek wirusowego zapalenia wątroby typu A, znanego jako „choroba brudnych rąk”. Sanepid wszczął postępowanie epidemiologiczne, a szkoła wdrożyła działania prewencyjne, w tym dezynfekcję i apel o przestrzeganie zasad higieny.

Do redakcji portalu gorzowianin.com zgłosił się jeden z rodziców dziecka uczęszczającego do Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Stanisławskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Z jego relacji wynikało, że u jednego z uczniów wykryto wirusowe zapalenie wątroby typu A. Choroba ta, w języku potocznym nazywana żółtaczką lub chorobą brudnych rąk. Informacja o wirusie wzbudziła niepokój wśród rodziców.

- W SP11 wykryto u ucznia wirusowe zapalenie wątroby typu A. Sanepid wszczął dochodzenie, a rodzice mają zakaz wchodzenia na teren szkoły. Zajęcia mają zostać odwołane w dniach 19-20 grudnia - napisał jeden z rodziców, który chce pozostać anonimowy.

Informacja dla rodziców i apel o higienę

Szkoła poinformowała rodziców o zaistniałej sytuacji za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Wychowawca klasy zaapelował do rodziców o pilne wdrożenie zasad higieny poprzez częste mycie rąk oraz szczególną ostrożność w kontaktach bezpośrednich między uczniami. Przede wszystkim w zakresie picia z jednej butelki i czy dzielenia się posiłkiem.

Działania sanepidu i dezynfekcja szkoły

Zgodnie z obowiązującymi procedurami dyrekcja szkoły zgłosiła sprawę do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie. Sanepid natychmiast podjął działania epidemiologiczne, w tym przeprowadzenie wywiadów epidemiologicznych oraz objęcie kontrolą osób, które mogły mieć kontakt z chorym uczniem.

- Zgodnie z procedurami zostały podjęte czynności i wszczęto postępowanie. Przeprowadzono wywiady epidemiologiczne, a osoby, które miały kontakt z chorym uczniem, zostały objęte kontrolą. Ponadto w czwartek 19 grudnia w szkole zostanie przeprowadzona dezynfekcja. Są to rutynowe i prewencyjne działania, które mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa w szkole – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com mgr inż. Dorota Słowińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie.

Znaczenie higieny w zapobieganiu chorobie

Powiatowy inspektor sanitarny w Gorzowie podkreślił, że tego typu przypadki w szkołach zdarzają się sporadycznie i nie są tak powszechne jak zachorowania na grypę. Kluczowym środkiem zapobiegawczym w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A jest higiena rąk, zwłaszcza staranne ich mycie po każdym skorzystaniu z toalety. To najważniejsza zasada, która pozwala ograniczyć ryzyko zakażenia.

AKTUALIZACJA

Do naszej redakcji zgłosili się również rodzice dzieci z przedszkola w Baczynie, gdzie również wystąpił przypadek wirusowego zapalenia wątroby typu A. - Od dwóch tygodni w przedszkolu w Baczynie jest wirus. Jedna dziewczynka była nawet w szpitalu. Nasze dziecko od dwóch tygodni nie chodzi o przedszkola. W środę pierwsze dzieci miały szczepienia - przyznaje jeden z ojców. 

- W przypadku pojawienia się w/w choroby u dziecka prosimy o kontakt z lekarzem rodzinnym i pozostawienie dziecka w domu do całkowitego wyleczenia. Szczególnie prosimy o dokładne wymycie i wyparzenie bidonów! - apeluje przedszkole. 

Charakterystyka wirusowego zapalenia wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, znane również jako WZW A, jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus). Choroba może przebiegać w sposób bezobjawowy, ale w wielu przypadkach daje charakterystyczne objawy, takie jak żółtaczka. Żółtaczka objawia się zażółceniem skóry oraz białek oczu, a także może powodować zmęczenie, ból brzucha, nudności i brak apetytu.

Zakażenie wirusem HAV najczęściej następuje poprzez kontakt z osobą chorą lub przez spożycie skażonej wody lub jedzenia. Stąd szczególne znaczenie ma profilaktyka oparta na przestrzeganiu zasad higieny osobistej.

Profilaktyka i szczepienia przeciwko WZW typu A

Podstawową zasadą profilaktyki przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A jest przestrzeganie higieny osobistej. Szczególnie ważne jest częste i dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety, a także unikanie spożywania pokarmów i wody z nieznanych źródeł.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniu na WZW A jest szczepienie. Szczepionka przeciwko wirusowi HAV podawana jest w dwóch dawkach, a jej skuteczność szacuje się na około 98%. Ochrona zapewniana przez szczepienie utrzymuje się co najmniej 15 lat. Szczepionka przeciwko WZW A jest zalecana wszystkim osobom, w tym dzieciom powyżej 12. miesiąca życia.


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości