Zdrowy styl życia to przede wszystkim dieta. Nie musi być bardzo rygorystyczna, bo nie o to chodzi, by się męczyć, ale powinna być różnorodna i dobrze zbilansowana. Najnowsze badania mówią o tym, że połowa naszego menu powinna się składać z warzyw i owoców. Oprócz nich w diecie musi się znaleźć miejsce na nabiał, chude mięso, ryby, rośliny strączkowe.
Unikaj nadmiaru słodyczy, tłuszczów, cukrów prostych. Wyeliminuj słodzone soki, dania typu fast food i alkohol. Jeśli masz wagę osobową, np. taką: https://www.eldom.eu/produkt/elektroniczna-waga-osobowa-gwo270-ori, szybko zauważysz pierwsze efekty innego sposobu odżywiania się.
Większość chorób cywilizacyjnych bierze się z zaniechania aktywności fizycznej. Naturalną potrzebą człowieka jest ruch, tymczasem ograniczamy go do minimum z braku czasu. To błąd, bo brak ruchu to prosta droga do cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.
Znajdź sport, którego uprawianie jest w twoim zasięgu i naprawdę sprawia ci przyjemność. Postaraj się trenować przynajmniej dwa razy w tygodniu. W ten sposób wzmocnisz serce, układ mięśniowy i kostny, poprawisz kondycję cery.
Uprawianie sportu wymaga regularnego nawadniania się. Jeśli chcesz to robić za pomocą herbat (pamiętaj, że czarna nie nawadnia, inne tak), przyda ci się czajnik: https://www.eldom.eu/produkt/czajnik-bezprzewodowy-c420-ketty.
Na nic zdrowa dieta i sport, jeśli nie masz czasu na sen. To właśnie nocą nasze ciało najlepiej się regeneruje. Nie darmo nasi przodkowie mawiali, że sen to zdrowie, a osoby chore na najdrobniejsze infekcje kładli do łóżek.
Śpij osiem godzin dziennie w chłodnej i przewietrzonej sypialni. Na dwie godziny przed snem nie jedz ciężkostrawnych dań i nie pij alkoholu. Zadbaj o wygodny materac. W ten sposób zwiększysz ilość głębokiego snu, w czasie którego organizm intensywnie wypoczywa, oraz fazy REM, która odpowiada za pracę umysłową i kreatywność.
Wśród zdrowych nawyków powinien też znaleźć się czas na profilaktykę. Raz na jakiś czas warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu (to on powinien ustalić częstotliwość wizyt), zrobić badania profilaktyczne stosowne do wieku i stanu zdrowia.
W domu możesz regularnie badać ciśnienie, kontrolować masę ciała (przyda się waga https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/wagi-osobowe-klasyczne), a jeśli czujesz, że sytuacja tego wymaga, także saturację. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać. Nadmierne dbanie o siebie wbrew pozorom nie wpływa dobrze na psychikę. Rób tyle, ile trzeba, a w razie wątpliwości porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Praca zawodowa nie powinna być celem samym w sobie, to jedynie środek do celu. Jest ważna, bo dzięki niej zarabiasz pieniądze na swoje przyjemności, pasje, cele. Pamiętaj jednak, że nie możesz wszystkiego podporządkować i poświęcić pracy. Work life balance nie powinno być pustym hasłem.
Znajdź czas na swoje hobby, spotkania z przyjaciółmi, celebruj przyjemności. Te chwilowe radości są bardzo ważne, bo wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne, a bez niego trudno mówić o długim i zdrowym życiu.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |