Dentofobia, zwana także odontofobią, to irracjonalny, paniczny lęk przed dentystą. Osoby cierpiące na to zaburzenie odczuwają silny, paraliżujący strach przed stomatologiem.
Jakie mogą być przyczyny dentofobii?
Lęk przed dentystą albo jego znaczne nasilenie przed wizytą, czyli fobia, często biorą się z nieprzyjemnych przeżyć w gabinecie dentystycznym w dzieciństwie. Dlatego tak ważne jest oswajanie strachu przed stomatologiem już od najmłodszych lat. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.jordanoralcare.com/pl/dziecko-u-dentysty-kiedy-pierwsza-wizyta-i-jak-sie-przygotowac/ Pamiętaj, że warto, aby od samego początku zapobiegać wystąpieniu dentofobii u dzieci.
Dentofobia przyczynia się do unikania wizyt w gabinetach stomatologicznych. Brak regularnych kontroli dentystycznych, bagatelizowanie bólu zęba czy stanu zapalnego w jamie ustnej oraz odwlekanie niezbędnego leczenia może prowadzić do poważnych implikacji zdrowotnych.
Jakie są charakterystyczne objawy dentofobii?
Dentofobia może dawać rozmaite objawy. Przed wizytą, albo i na samą myśl o gabinecie dentystycznym, mogą się pojawić:
Ponadto pacjent może być płaczliwy oraz mieć problemy ze snem w noc poprzedzającą wizytę. Należy jednak pamiętać, że objawy te u każdego są inne i przyjmują inne nasilenie.
Ważnym punktem leczenia dentofobii jest psychoterapia, która może pomóc pacjentowi przepracować oraz oswoić jego lęk. Często wybierana forma terapii dla takich przypadków jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym lub terapia ekspozycyjna.
Natomiast jeśli chodzi o samą wizytę u stomatologa, najważniejsze jest, aby przed leczeniem dokładnie wyjaśnić specjaliście swój problem.
W celu złagodzenia przebiegu wizyty stomatologicznej pacjent może zastosować rozmaite techniki relaksacyjne, takie jak: medytacja czy głębokie oddychanie. Pomocne jest też słuchanie uspokajającej muzyki czy oglądanie ulubionego filmu.
W cięższym przebiegu dentofobii niezbędna może być sedacja pacjenta lub nawet i wykonanie zabiegu pod znieczuleniem ogólnym (jednak wtedy zabieg musi odbyć się w szpitalu pod kontrolą anestezjologa).
Jeśli cierpimy na dentofobię, powinniśmy szczególnie zadbać o zdrowie i higienę jamy ustnej.
Dlatego nie zapominajmy o:
Warto również skorzystać z usług dentysty specjalizującego się w usługach dla osób z dentofobią.
Hasło „lepiej zapobiegać niż leczyć” u osób cierpiących na dentofobię ma szczególnie duże znaczenie. Poprzez utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej na co dzień mamy dużą szansę na uniknięcie problemów z zębami. Tym samym zmniejszamy potrzebę bywania u stomatologa do wymaganego minimum.
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Widzialne | Niewidzialne Tour
18 listopada 2024
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |