• Dziś /-1°
  • Jutro /-1°
Wiadomości

Fałszywe informacje na temat powodzi. Policja ostrzega

22 września 2024, 16:03, Anna Kluwak
fot. KW PSP Gorzów
Województwo lubuskie przygotowuje się na nadchodzącą falę kulminacyjną na Odrze. W miastach takich jak m.in. Słubice i Kostrzyn nad Odrą trwają intensywne przygotowania, aby zminimalizować ryzyko zalania. Jednocześnie lubuska policja ostrzega przed rosnącą liczbą fake newsów, które szerzą panikę i dezinformację w mediach społecznościowych, dodatkowo komplikując działania służb ratunkowych.

Województwo lubuskie przygotowuje się na nadejście fali kulminacyjnej na Odrze. Ta według szacunków IMGW ma dotrzeć w nocy z niedzieli 22 września na poniedziałek 23 września do Nowej Soli. Przed wysoką wodą zabezpieczają się również Słubice czy Kostrzyn nad Odrą, ale również wiele mniejszych miejscowości, które leżą bezpośrednio nad rzeką. Według prognozy IMGW fala kulminacyjna ma dotrzeć do Kostrzyna nad Odrą w czwartek 26 września i poziom wody ma wynieść 557 cm, czyli 87 cm powyżej stanu alarmowego, który wynosi 410.

Natomiast od 21 września na terenie gminie miejsko-wiejskiej Szprotawa, w Żaganiu, Małomicach oraz na terenie gminy wiejskiej Żagań obowiązuje stan klęski żywiołowej.

Fake newsy na temat powodzi. Lubuska policja ostrzega

Jak ostrzega lubuska policja, w związku z sytuacją powodziową, w social mediach pojawia się coraz więcej fałszywych informacji na temat powodzi. Są to nieprawdziwe informacje na temat przeciekania czy wysadzania wałów przeciwpowodziowych czy też o ewakuacji mieszkańców.

Takie wpisy m.in. na Facebooku wprowadzają niepokój wśród mieszkańców poszczególnych miejscowości oraz zmuszają służby do niepotrzebnych działań. Jak podkreślają policjanci, będą wyciągać konsekwencje wobec osób, które rozpowszechniają nieprawdziwe i wprowadzające w błąd informacje.

- Fake newsy, stanowią informacje nieprawdziwe i są olbrzymim zagrożeniem. Mogą być powodem błędnych decyzji. Podsycają konflikty. Stały napływ dezinformacji i fałszywych wiadomości doprowadza prowadzić do poczucia niepewności, lęku i stresu oraz paniki. W obecnej nadzwyczajnej sytuacji hydrologicznej, nie możemy sobie na to pozwolił. Będziemy wyciągać konsekwencje wobec osób, które tego typu informacje podają - podkreśla Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Dlatego też służby apelują, aby korzystać tylko z wiarygodnych źródeł. Są nimi nie tylko media, które przekazują informacje bezpośrednio od policji czy straży pożarnej, ale też sprawdzając stronę Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego czy też poszczególnych komend policji oraz straży pożarnej.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości