• Dziś /1°
  • Jutro /0°
Wiadomości

Jak przewożone są ładunki płynne? Kulisy transportu i największe wyzwania

20 sierpnia 2024, 13:37, Artykuł partnera
Przewóz ładunków płynnych to jedno z największych wyzwań w świecie transportu. Dostarczenie ropy naftowej, klejów i wielu innych produktów w płynnej formie wymaga specjalistycznych rozwiązań i zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Czas zatem dowiedzieć się, jak wygląda organizacja transportu popularnych ładunków płynnych!

Ropa naftowa

Ropa naftowa bez wątpienia jest jednym z najważniejszych surowców na świecie. Produkowana jest w stosunkowo niewielu regionach, co oznacza konieczność przetransportowania jej do wielu odległych miejsc. Firmy zajmujące się obsługą logistyczną ładunków z ropą naftową najczęściej korzystają z tankowców, które mogą pomieścić nawet miliony baryłek ropy. Popularnym sposobem dostawy ropy są także specjalne rurociągi, które pozwalają na dostarczenie ropy bez konieczności sięgania po różnego rodzaju środki transportu. W przypadku mniejszych odległości ropa naftowa jest przewożona również w cysternach umieszczonych na ciężarówkach lub pociągach.

Produkty naftowe

Transport produktów naftowych, takich jak benzyna, olej napędowy czy też smary, wymaga równie wysokich standardów bezpieczeństwa jak transport surowej ropy naftowej. W związku z tym firmy świadczące usługi transportowe przeważnie wykorzystują cysterny kolejowe lub samochodowe. Takie zbiorniki są wyposażone w systemy zapobiegające wyciekom i wybuchom. Niektóre produkty naftowe, czyli np. oleje opałowe i napędowe, można przewozić także drogą morską w tankowcach, co jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku dużych odległości.

Gaz skroplony

Gaz skroplony, czyli LNG (skroplony gaz ziemny) i LPG (skroplony gaz ropopochodny), jest przewożony w specjalnych cysternach kriogenicznych i gazowcach. Co ciekawe, gazowce LPG są produkowane m.in. w stoczni w Gdańsku. Zbiorniki do transportu gazów skroplonych mają za zadanie utrzymać je w niskich temperaturach. Proces ten wymaga precyzyjnej kontroli warunków przechowywania, aby zapobiec odparowaniu gazu. Podczas organizacji transportu gazów w skroplonej formie warto skorzystać z usług logistycznych doświadczonej firmy, która zapewni bezpieczeństwo i zachowanie jakości towaru.

Chemikalia

Transport chemikaliów wymaga szczególnej ostrożności, ze względu na potencjalne zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Kwasy, rozpuszczalniki, kleje żywice, detergenty i inne substancje chemiczne wymagają przewozu w specjalnych zbiornikach, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa poprzez odporność m.in. na korozję i wycieki. W przypadku substancji niebezpiecznych może być konieczne stosowanie odpowiedniego oznakowania np. na cysternach oraz dostosowanie się do przepisów obowiązujących w danym kraju.

Płynne nawozy

Płynne nawozy są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie ze względu na łatwość stosowania. Transport tych substancji wymaga zastosowania specjalnych cystern, które zapobiegają zanieczyszczeniu i degradacji produktu. Co ciekawe, dostępne są również specjalne cysterny do nawozów płynnych z rozpylaczem. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia logistykę i pozwala na bezpośrednie używanie produktu bez konieczności przeładowywania.

Mleko i wyroby mleczne

Transport mleka i wyrobów mlecznych jest jednym z najbardziej wymagających zadań w logistyce płynów. Mleko jest produktem szybko psującym się, dlatego wymaga transportu w kontrolowanej temperaturze. W tym celu stosuje się specjalne zbiorniki z systemami chłodzenia. Ważne jest też zapobieganie zanieczyszczeniu mleka podczas transportu. Firma AcLand dzięki doświadczeniu w międzynarodowej logistyce produktów rolnych i spożywczych może pomóc firmom z Gorzowa i innych części kraju w organizacji profesjonalnych przewozów mleka i wyrobów mlecznych.

Alkohole

Transport alkoholi, takich jak wino, piwo czy spirytus, wymaga szczególnej ostrożności ze względu na ich wrażliwość na warunki przechowywania. Alkohole w dużych ilościach są często przewożone w specjalnych cysternach, które są zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Należy ponadto pamiętać, że wysokoprocentowe alkohole o stężeniu większym niż 24% są uważane za substancje niebezpieczne i wymagają spełnienia określonych standardów bezpieczeństwa podczas transportu. Przy wyborze usług logistycznych warto zwrócić uwagę również na to, aby przewoźnik podczas dostawy alkoholu zadbał o zachowanie jakości towaru poprzez zapewnienie odpowiedniej temperatury i czystości zbiorników.

Oleje roślinne

Oleje roślinne, czyli np. olej rzepakowy lub słonecznikowy, są zazwyczaj przewożone w dużych zbiornikach, które zapewniają ochronę przed zanieczyszczeniem i utlenianiem. Transport tych produktów wymaga również kontroli temperatury, aby zapobiec ich zepsuciu lub utracie naturalnych właściwości. W związku z tym profesjonalne firmy transportowe stosują specjalne cysterny spożywcze, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny.


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Imprezy


Pozostałe wiadomości