"Śmieszny komik" znów pojawił się na ulicach Gorzowa. Mężczyzna ucharakteryzowany na Charliego Chaplina przechadzał się wśród samochodów w samym centrum miasta we wtorkowe przedpołudnie. Film z "komikiem" zbierającym pieniądze przesłał do redakcji nasz stały czytelnik, pan Grzegorz.
- To nowy Szymon Gięty? Oj, to chyba jeszcze nie ten kaliber, ale natura jeszcze raz udowadnia, że nie znosi próżni - pisze w wiadomości nasz czytelnik.
Gorzowski "Chaplin" w 2020 roku był słynny w całej Polsce. Jego wizerunek pojawił się na wielu internetowych forach, a także trafił do jednego z odcinków programu "Truckerki". Na skrzyżowaniu ulic Słowińskiej i Kosynierów Gdyńskich, gdzie z reguły przebywał, nagrała go kamera programu emitowanego na kanale Discovery.
Wielu osobom spodobał się Chaplin, choć niewielu wie, że tych „chaplinów” w pewnym momencie w Gorzowie było co najmniej trzech. Zabawiali kierowców stojących na światłach, a ci na forach w mediach społecznościowych zachwycali się jego obecnością. Mówiono o pozytywnej energii i radości, jaką dawał przechodniom. Ale nic za darmo. Gorzowska grupa „chaplinów” to praktycznie zorganizowana, doskonale ucharakteryzowana grupa, która zajmuje się procederem, podlegającym pod kodeks wykroczeń w naszym kraju. I to z dwóch powodów.
Po pierwsze – osoby żebrzące na skrzyżowaniach powodują duże zagrożenie w ruchu drogowym. Poruszają się po jezdni w miejscu niedozwolonym, powodując przy tym spore zamieszanie wśród kierowców. Po drugie – taki sposób zarabiania pieniędzy to wykroczenie opisane w artykule 58 Kodeksu wykroczeń (KW).
Jeden z mężczyzn przebierających się za Chaplina był także poszukiwany przez policję.
Wówczas z „chaplinami” przeprowadzano rozmowy, wiemy też, że jeden z nich otrzymał mandat karny za zajmowanie pasa drogowego. Mandat był gotówkowy, ponieważ nie była to osoba narodowości polskiej.
- W wyniku interwencji policji jedna z żebrzących osób została zatrzymana. Po sprawdzeniu w rejestrach okazało się, że była poszukiwana przez policję w celu odbycia kary pozbawienia wolności – mówił w październiku 2020 roku w rozmowie z portalem gorzowianin.com Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy gorzowskiej policji.
Niektóre osoby czynią sobie z tego typu działalności stałe źródło dochodu. Sprytniejsi – według danych Komendy Głównej Policji – potrafią zarobić dziennie nawet kilkaset złotych. Specjaliści uważają, że dawanie pieniędzy osobom żebrzącym zawsze ma skutki negatywne. Zachęca to do żebrania albo oszustów, którzy znaleźli sposób na łatwy zarobek, albo osoby rzeczywiście niezaradne, które przyzwyczajają się do takiego najprostszego rozwiązywania swoich problemów.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |