• Dziś 19°/13°
  • Jutro 18°/10°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9
Wiadomości

W jakim przypadku mogę otrzymać pożyczkę dla zadłużonych?

12 sierpnia 2024, 12:21, Artykuł partnera
Osoby, które mają trudności finansowe, często szukają dodatkowego wsparcia w postaci pożyczek lub kredytów. Jednak przeszkodą w zaciągnięciu kolejnego zobowiązania może być niska zdolność kredytowa, negatywne wpisy w bazach informacji kredytowej, lub bazach dłużników. Czy mając trudności ze spłatą obecnych zobowiązań, nadal można otrzymać dodatkową gotówkę? Czy takie rozwiązanie jest remedium na problemy? Jak banki i firmy pozabankowe podchodzą do osób z aktywnym zadłużeniem? Odpowiadamy w artykule.

Jak dochodzi do zadłużenia?

Można powiedzieć, że ile osób, tyle historii. Jednak nie da się ukryć, że niemal w każdym przypadku możemy znaleźć wspólny mianownik. Przeważnie za nadmierne zadłużenie i trudności w spłacie odpowiada splot nieszczęśliwych wydarzeń, utrata zdrowia lub pracy a często także lekkomyślność. Większość uczciwych konsumentów zaciąga kredyt lub pożyczkę z zamiarem ich terminowego zwrotu. Niewiele jednak trzeba, aby plany legły w gruzach. Szczególnie wówczas, gdy nie mamy na koncie oszczędności, nie wykupiliśmy ubezpieczenia kredytu lub pożyczki lub nasza polisa ma ograniczony zakres ochrony. W tym momencie każde wahanie w przypływie gotówki może wpłynąć negatywnie na nasze możliwości finansowe. W związku z tym tracimy płynność finansową i mamy problemy nie tylko ze spłatą rat kredytów i pożyczek, ale często brakuje środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jeśli za brakiem środków nie stoi utrata pracy, często sięgamy po kolejne zobowiązania. W ten sposób nasze koszty równają się z dochodami, a nawet je przewyższają. Dochodzi zatem do nadmiernego zadłużenia. Czy w takiej trudnej sytuacji kolejne zobowiązanie jest możliwe, a przede wszystkim bezpieczne? Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z produktów finansowych można znaleźć na stronie internetowej lendup.pl

Czy bank udzieli kredytu osobie zadłużonej? 

Przyjęło się, że banki znacznie restrykcyjnie niż firmy pozabankowe podchodzą do sprawdzania możliwości finansowych wnioskodawców. W ostatnich latach jednak wiele się zmieniło i obecnie firmy pożyczkowe równie skrupulatnie podchodzą do oceny wiarygodności potencjalnych klientów. Niemniej jednak nadal trudniej otrzymać kredyt bankowy. Wynika to nie tylko z przepisów prawa, ale także wewnętrznych ustaleń banków. Banki w obawie o destabilizację swojej sytuacji, udzielają wsparcia tylko tym osobom, które mają realne i potwierdzone dokumentami szanse na spłatę zobowiązań. Ponadto banki częściej wymagają wykupienia ubezpieczenia kredytu, szczególnie gdy zobowiązanie opiewa na wyższą kwotę. 

Czy bank udzieli kredytu osobie zadłużonej? Tak naprawdę wiele zależy od rodzaju i poziomu zadłużenia. Przy wysokim zadłużeniu i sporych zaległościach z pewnością wniosek o kredyt zostanie odrzucony. Szanse na finansowanie mają jednak te osoby, których zadłużenie ma charakter incydentalny i wynika z mniejszych perturbacji. Zdarza się bowiem, że chwilowy problem kredytobiorcy wynika z przejściowych kłopotów tj. utraty pracy i szybkiego pozyskania nowego źródła dochodu lub krótkotrwałych problemów zdrowotnych. Jeśli dług konsumenta nie został odnotowany w bazie BIK – do 30 dni i nie ma powtarzalnego charakteru, to może on liczyć na przychylność banku. Jeżeli jednak to nie pierwsze dłuższe opóźnienie, bank może nie wyrazić zgody na udzielenie kredytu. 

Podsumowując, bank może przychylić się do wniosku o dodatkowe środki w przypadku niewielkich opóźnień. Jeżeli jednak zaległości są rażące i wysokie, bank z pewnością odmówi finansowania. 

W jakim przypadku mogę otrzymać pożyczkę dla zadłużonych?

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że firmy pozabankowe tak jak banki sprawdzają zdolność i historię kredytową. Jeszcze kilka lat temu nawet osoba z długami mogła znaleźć firmę, która udzieli jej pożyczki. Przepisy się jednak zmieniły i firmy pozabankowe również muszą sprawdzać konsumentów w bazach informacji kredytowej lub bazach dłużników. Niemniej jednak ryzyko udzielenia pożyczki osobie zadłużonej firma pożyczkowa bierze na siebie. Pozabankowe firmy pożyczkowe są bowiem instytucjami prywatnymi. Jeśli pożyczkodawca nie sprawdzi, czy wnioskodawca jest zadłużony i nie ma środków na zwrot, będzie miał trudności dociekać zwrotu przed sądem. Dlatego też większe, renomowane firmy działające zgodnie z przepisami prawa mają podobne do banków wytyczne przy udzielaniu pożyczek. 

Zdarza się, że osoba zadłużona może otrzymać pożyczkę dla zadłużonych. Jednak zasady ich udzielania są podobne jak w przypadku banków. O dodatkowe pieniądze może się ubiegać osoba, która ma stałe źródło dochodu – w przypadku firm pożyczkowych niekiedy respektowane są nawet umowy cywilno-prawne w tym umowa o dzieło, czy umowa zlecenie, jednak powinny mieć charakter ciągły. Ponadto firma pożyczkowa oprócz dochodów czy kosztów życia potencjalnego klienta, sprawdzi także bazy informacji kredytowej lub bazy dłużników. Jeżeli konsument na ogół wywiązuje się ze swoich zobowiązań i nie ma przeterminowanych długów nadal może otrzymać dodatkową gotówkę. W tym przypadku bardzo istotne jest, czy klient ma szanse wywiązać się ze spłaty kolejnego obciążenia. Innymi słowy, jeśli wnioskodawca nie obciąży nadmiernie swojego budżetu kolejną pożyczką, to może liczyć na przychylność pożyczkodawcy. 

Na dodatkową gotówkę z pożyczki dla zadłużonych raczej szans nie będzie miała osoba, która nie posiada stałego źródła dochodu, regularnie nie wywiązuje się z obowiązku spłaty i w przeszłości miała poważne problemy ze zwrotem długów. Mimo że pożyczki te nazywane są pożyczkami dla zadłużonych, to kierowane są do osób, które ze względu na korzystanie z innych produktów finansowych mają obniżoną zdolność kredytową. Pożyczka dla zadłużonych nie jest zatem produktem dla osób, które nie są w stanie zwrócić pożyczonych środków. Więcej informacji o pożyczkach dla zadłużonych można znaleźć pod linkiem: https://lendup.pl/pozyczka-dla-zadluzonych/. 

Trudności finansowe – jak z nich wyjść?

Nie da się ukryć, że osobami najbardziej zainteresowanymi pożyczkami dla zadłużonych są osoby w trudnym położeniu. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że każde kolejne zobowiązanie pogłębia problem. Dlatego tak istotne jest rozważne korzystanie z różnego typu instrumentów finansowych. Obecnie nie trzeba wiele, by wpaść w finansowe tarapaty. Spłacając kredyt hipoteczny, leasing na samochód i korzystając z karty kredytowej, narażamy się na spore ryzyko. Wystarczy utrata pracy, aby w ciągu kilku miesięcy, a nawet tygodni wydać wszystkie swoje oszczędności i zostać z długami. Przez łatwy dostęp do różnego rodzaju produktów finansowych narażamy się na spore ryzyko. Nawet z pozoru bezpieczne zakupy z płatnością odroczoną mogą zniszczyć naszą historię kredytową. Wystarczy, że nie zapłacimy za zakupy na czas, by bezpłatne odroczenie płatności stało się źródłem trudności. 

Aby wyjść z problemów finansowych, musimy zamienić się w skrupulatnego księgowego i notować każdy wydatek. W pierwszej kolejności starajmy się nadpłacić mniejsze zobowiązania, by metodą śnieżnej kuli, jak najszybciej pozbyć się również zobowiązań na wyższą sumę. Jeśli nie mamy pewności, czy zgromadzimy odpowiednie środki na spłatę zobowiązania, lepiej z niego zrezygnować – szczególnie gdy pieniądze chcemy przeznaczyć na cele konsumpcyjne. 

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał informacyjny na Messengerze i nie przegap żadnej ważnej wiadomości!


Podziel się

Komentarze



Imprezy



Pozostałe wiadomości