W środę 28 sierpnia rozpoczynają się długo oczekiwane Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu, które potrwają do 8 września. Polska reprezentacja, licząca 84 sportowców, w tym 41 kobiet i 43 mężczyzn, będzie rywalizować w 15 z 22 dyscyplin, jakie znalazły się w programie imprezy.
Ciekawostką jest zmiana nazwy najważniejszej imprezy sportowej. Dzięki nowelizacji ustawy o sporcie obecnie obowiązującą nazwą są Igrzyska Paralimpijskie, a nie tak jak funkcjonowało to przez ostatnie 25 lat Igrzyska Paraolimpijskie. Zmiana nazewnictwa ma w swoim założeniu zapewnić jednolitą identyfikację sportu paralimpijskiego na całym świecie. - Paralimpijka, paralimpijczyk, Polski Komitet Paralimpijski itd., natomiast literkę „o” zarezerwujmy dla podziwu wyrażanego podczas startów Polaków na igrzyskach! Paralimpijskich oczywiście - podkreśla Polski Komitet Paralimpijski.
W reprezentacji Polski znajduje się aż dziewięciu zawodników z Gorzowa Wielkopolskiego, reprezentujących Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Gorzowscy sportowcy to doświadczeni paralimpijczycy, którzy już nie raz udowodnili swoją wartość na międzynarodowej arenie. Wielu z nich może pochwalić się medalami zdobytymi na poprzednich igrzyskach, a ich nazwiska są doskonale znane w świecie sportu paralimpijskiego.
Na Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu pojedzie Maciej Lepiato, Karolina Kucharczyk, Lech Stoltman, Łukasz Mamczarz, Milena Olszewska, Renata Śliwińska, Faustyna Kotłowska, Marek Wietecki oraz Bartosz Górczak z GZSN „Start” Gorzów.
Ogromnym wyróżnieniem jest fakt, że Maciej Lepiato został wybrany na chorążego reprezentacji Polski. Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paralimpijskich tuż u jego boku będzie Lucyna Kornobis, kulomiotka z WZSN Start Wrocław.
Maciej Lepiato to jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w polskiej reprezentacji. Specjalizujący się w skoku wzwyż, ma na swoim koncie złote medale z Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku, Rio de Janeiro w 2016 roku oraz brąz z Tokio 2021. Jego regularne sukcesy na arenie międzynarodowej sprawiają, że jest jednym z głównych kandydatów do medalu w Paryżu.
Karolina Kucharczyk, specjalistka w skoku w dal, również jest medalistką paraolimpijską. Złoto z Londynu w 2012 roku, srebro z Rio de Janeiro w 2016 roku oraz złoto z Tokio 2021 dowodzą jej nieprzeciętnych umiejętności i determinacji.
Lech Stoltman, startujący w konkurencji pchnięcia kulą, ma na swoim koncie dwa brązowe medale zdobyte na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku oraz Tokio 2021. Jego silne przygotowanie i doświadczenie czynią go poważnym kandydatem do walki o podium także w Paryżu.
Łukasz Mamczarz to specjalista od skoku wzwyż, który zdobył brązowy medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku.
Milena Olszewska to łuczniczka z Gorzowa. Jej brązowe medale z Londynu 2012 oraz Rio de Janeiro 2016 potwierdzają jej klasę i umiejętności, które z pewnością zaprezentuje także w Paryżu.
Renata Śliwińska to kolejna gorzowska zawodniczka, która ma na swoim koncie złoty medal w pchnięciu kulą zdobyty w Tokio 2021. Jest jedną z kandydatek do zdobycia medalu także w Paryżu.
Faustyna Kotłowska w rzucie dyskiem oraz Bartosz Górczak w pchnięciu kulą, to zawodnicy, którzy mają na swoim koncie sukcesy w międzynarodowych imprezach. W Paryżu będą walczyć o jak najlepsze wyniki w swoich konkurencjach i medale. Z kolei Marek Wietecki to lekkoatleta, oszczepnik, uczestnik igrzysk w Tokio.
Starty gorzowskich sportowców na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu to ogromne wyróżnienie. Mieszkańcy Gorzowa mogą być dumni ze swoich przedstawicieli na tej prestiżowej imprezie.
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |