• Dziś 19°/7°
  • Jutro 14°/5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 31
Wiadomości

Pierwszy pojazd dwutrakcyjny FPS PLUS już w lubuskim!

6 sierpnia 2024, 22:46, Robert Trębowicz, Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa
Dobra wiadomość dla gorzowian! W sobotę do Rzepina, gdzie zlokalizowany jest punkt utrzymania taboru lubuskiego zakładu Polregio, dotarł dwutrakcyjny (spalinowo – elektryczny) pojazd FPS PLUS. Mowa o krótszej, dwuczłonowej konstrukcji typu 227M.

Pojazd posiada dopuszczenie do ruchu  (rejestracja w UTK) i został przekazany zamawiającemu, którym jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Trwają dalsze czynności związane włączeniem do eksploatacji przez przewoźnika, czyli Polregio.

To pierwszy z dwóch zakupionych przez województwo lubuskie pojazdów poznańskiego producenta. Drugi, trójczłonowy pojazd typu 228M dotrze najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach. Dokładny termin nie jest znany.

Dostarczony pojazd skierowany zostanie do obsługi połączeń na trasie Gorzów – Zielona Góra. Pojazd trójczłonowy, ze względu na swoją charakterystykę, powinien pojawić się na trasie Kostrzyn – Poznań, co powoli trwale ustabilizować siatkę połączeń w tej relacji, przywracając przejazdy bezpośrednie. Ze względu na zwiększone potoki podróżnych w węźle poznańskim, obecnie na stacji Krzyż podróżni muszą przesiadać się do pojemniejszych (elektrycznych) zespołów trakcyjnych EN57. Techniczna zmiana taboru pozwala uniknąć ekstremalnego zatłoczenia pojazdów na newralgicznym odcinku. Obecnie województwo lubuskie posiada tylko dwa trójczłonowe pojazdy spalinowe typu 36WEhd, które są wysoce awaryjne. Trzeci pojazd powinien ustabilizować sytuację przewozową w tej ważnej dla gorzowian relacji.

Należy jednak pamiętać, że pojazdy FPS PLUS to konstrukcje prototypowe, co może skutkować zwiększoną awaryjnością w początkowym okresie eksploatacji. Ostatnio zakupione pojazdy 36WEhd (SA95), również dwa pierwsze egzemplarze tej serii, do dziś odbijają się eksploatacyjną czkawką. Niestety, eksperymenty z prototypami stały się lubuską specjalnością. Po części z konieczności. Z brakami taborowymi w segmencie lekkich pojazdów spalinowych zmaga się większość przewoźników krajowych.

Do zawarcia umowy zakupu doszło w ostatnich tygodniach 2023 roku. Był to ostatni moment, aby skorzystać z unijnego dofinansowania na pojazdy wyposażone w silnik spalinowy. Wynika to z ogłoszonego w roku 2019 tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. W zaistniałej sytuacji decyzja o zakupie wydaje się być zrozumiała.

Zastanawia nieco niespójne malowanie pojazdów. Krótsza jednostka to szaro – grafitowo – niebieskie barwy pudła. Pojazd trójczłonowy podczas przejazdów testowych widywany był w malaturze… Polregio. Niezorientowanym przypominam, że to pierwotna malatura tychże pojazdów. Zanim województwo lubuskie zdecydowało się na ich zakup. Czy przy konstruowaniu zapisów umowy umknęło gdzieś przemalowanie pojazdów w barwy nabywcy – województwa lubuskiego i tak już ma pozostać? Okaże się niebawem.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości