• Dziś /3°
  • Jutro /2°
Wiadomości

Jakie tabletki na ból mięśni i stłuczenia?

5 sierpnia 2024, 10:06, Artykuł partnera
Arnika górska to jedna z tych roślin, których dobroczynne właściwości znane i wykorzystywane są od wieków. Jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Na jej bazie wytwarza się m.in. kosmetyki i leki, takie jak tabletki Arnica montana Boiron na siniaki, stłuczenia i ból mięśni. Jak działają preparaty z arniką, na co pomagają i kiedy warto po nie sięgnąć?

Arnica montana i jej właściwości

Szerokie zastosowanie i skuteczne działanie arniki wynika z jej bogatego składu i nieprzeciętnych właściwości. To roślina, która zawiera aż 150 różnych substancji czynnych. Posiada silne właściwości przeciwzapalne, które są wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych skóry, stawów i mięśni. Dzięki zawartości związków takich jak flawonoidy, kwasy fenolowe oraz seskwiterpeny, arnika skutecznie redukuje obrzęki i zmniejsza ból. Stosowana zewnętrznie, przyspiesza gojenie ran, siniaków, skręceń oraz innych urazów. Uśmierza bóle stawów, także te wynikające z choroby zwyrodnieniowej. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w postaci maści, żelów i okładów.

Dodatkowo, preparaty z arniką górską mogą wpływać na poprawę krążenia krwi. W ten sposób wspomagają procesy regeneracyjne organizmu. Ponadto mogą przyspieszać gojenie i wspomagać drenaż żylny. Arnika uznawana jest także za silny przeciwutleniacz. Stosowanie jej na skórę może również przyczynić się do zmniejszenia widoczności blizn oraz zapobiegać powstawaniu nowych zmian skórnych.

Zastosowanie arniki górskiej

W kosmetologii arnika, nazywana także kupalnikiem, jest wykorzystywana ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i regenerujące. Dodaje się ją do kremów, balsamów, toników i maseczek, które mają na celu poprawę kondycji skóry, redukcję obrzęków, zmniejszenie zaczerwienień oraz przyspieszenie gojenia się drobnych uszkodzeń skóry. Często stosowana po zabiegach estetycznych i chirurgicznych.

Arnika górska jest szeroko stosowana także w produkcji maści, żeli, kremów i innych preparatów do stosowania zewnętrznego, które pomagają w leczeniu stłuczeń, siniaków, skręceń, stanów zapalnych i bólów mięśniowych. Jest również składnikiem niektórych leków homeopatycznych, takich jak Arnica montana Boiron.

Arnica montana Boiron – jedyna w formie tabletek podjęzykowych

Preparaty na bazie arniki górskiej mogą mieć różną formę. Najpopularniejsze są żele, maści i kremy, ale w aptekach znajdziemy także tabletki podjęzykowe. Lek Arnica montana Boiron, bo o nim mowa, zalecany jest przy siniakach, urazach, krwiakach i bólach mięśni spowodowanych aktywnością fizyczną czy zmęczeniem. Co istotne, tabletki produkowane są z całej, świeżej rośliny. Po zbiorze, bardzo szybko trafiają do laboratoriów, gdzie następnie poddawane są licznym testom. W ten sposób możliwe jest zachowanie jak największej ilości substancji czynnych.

Tabletki z arniką – jak stosować?

Lek Arnica montana Boiron przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 18. miesiąca życia. Zalecana dawka to 1 tabletka stosowana podjęzykowo 3 razy na dobę. Tabletkę należy pozostawić pod językiem aż do jej całkowitego rozpuszczenia się. Jeżeli chcemy podać ją dziecku poniżej 4. roku życia, aby uniknąć ryzyka zakrztuszenia, można rozpuścić ją w niewielkiej ilości wody. Czas trwania kuracji to maksymalnie 7 dni. W miarę poprawy i ustępowania objawów, należy zwiększać odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami, a po ich ustąpieniu zaprzestać leczenia.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów na bazie arniki górskiej

Kupalnik ma szereg zastosowań, niestety nie wszyscy mogą korzystać z jego dobroczynnych właściwości. Niezależnie od postaci, leki z arniką nie powinny być stosowane przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Kremów i żelów zaś nie wolno nakładać na rozległe otarcia naskórka, oparzenia III stopnia oraz otwarte rany, gdyż może to doprowadzić do podrażnień i nasilenia się stanu zapalnego. Należy pamiętać również, że nie zaleca się stosowania preparatów z arniką przez zbyt długi czas. W tym zakresie bezwzględnie trzeba przestrzegać zaleceń producenta oraz lekarza.

Gdzie występuje arnika górska?

Pozyskiwana do produkcji tabletek Arnica montana Boiron roślina pochodzi z naturalnych upraw prowadzonych m.in. w Alpach i Wozegach i zbierana jest ręcznie. Arnika górska występuje przede wszystkim na terenach górskich i wyżynnych, na wysokości ponad 800 m n.p.m. Licznie rośnie także w Ardenach czy Pirenejach, ale można spotkać ją również w Polsce, głównie w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim. Ma charakterystyczne, żółto-pomarańczowe kwiaty o przyjemnym, słodkawym zapachu. Jest rośliną światłolubną, dlatego najlepiej rozwija się na otwartych przestrzeniach, które są dobrze nasłonecznione.

Arnica montana Boiron Postać farmaceutyczna: tabletki podjęzykowe. Substancja czynna Arnica montana 9CH. Dawka substancji czynnej 9CH 2,5 mg w 1 tabletce.. Wskazania do stosowania Homeopatyczny produkt leczniczy stosowany w leczeniu siniaków (stłuczeń), krwiaków (wybroczyn), kontuzji (urazów) i zmęczenia mięśni. Podmiot odpowiedzialny BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 22/Arnicatabs/25.07.2024


Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości