• Dziś 13°/9°
  • Jutro 13°/5°
Wiadomości

Niebieska Skrzyneczka dotarła do Gorzowa. Pomoże młodzieży w rozwiązaniu problemów

31 lipca 2024, 16:08, Anna Kluwak
fot. Klaudia Guszpit
We wszystkich szkołach średnich w Gorzowie pojawi się Niebieska Skrzyneczka zdrowia psychicznego. Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, w której każdy uczeń może anonimowo wyrazić swoje obawy, problemy, prosić o pomoc lub wskazać, że ktoś potrzebuje takiej pomocy. Docelowo takie skrzyneczki mają zostać zamontowane we wszystkich placówkach oświatowych w Gorzowie.

Niebieska Skrzyneczka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to projekt zrodzony w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ma na celu stworzenie przestrzeni, w której każdy uczeń może anonimowo wyrazić swoje obawy, problemy, prosić o pomoc lub wskazać, że ktoś potrzebuje takiej pomocy.

Niebieskie Skrzyneczki w ramach pilotażowego projektu zostaną zawieszone na początek we wszystkich szkołach średnich w Gorzowie. Będą montowane w bezpiecznym, w miarę możliwości odizolowanym miejscu, do których uczniowie będą mogli wrzucać anonimowe wiadomości.

- To bardzo cenna inicjatywa, gdyż od wielu lat notujemy alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tylko w 2023 roku odnotowano 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z których 146 zakończyło się tragicznie. O 150% wzrosły próby samobójcze w 2022 roku w porównaniu z rokiem 2023. Dostępność do specjalistów i porad z zakresu zdrowia psychicznego dla młodzieży wygląda fatalnie. 238 dni – tyle wynosi średni czas oczekiwania na konsultację u psychiatry dziecięcego w ramach NFZ a jeden psychiatra dziecięcy przypada na przeszło 12 tys. dzieci – podkreśla Monika Wielichowska, wicemarszałek Sejmu, która w środę odwiedziła Gorzów.

Chociaż Niebieskie Skrzyneczki pojawią się na początek wyłącznie w szkołach średnich, to docelowo mają być w każdej placówce oświatowej w Gorzowie. Projekt ma zostać również rozszerzony na całe województwo lubuskie.

- Niebieskie Skrzyneczki w swoim założeniu mają też pomóc szkolnym pedagogom, którzy po przeanalizowaniu wrzucanych do nich karteczek będą wiedzieli, z jakimi problemami boryka się młodzież z ich szkół, będą trzymali rękę na pulsie i mieli możliwość szybkiej reakcji w razie sytuacji kryzysowych – komentuje Mariusz Biniewski, lubuski kurator oświaty.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości