Na pierwszy rzut oka oba typy paneli są bardzo podobne. Ich wierzchnie wykończenie to jednak nie wszystko, bo sekret tkwi w konstrukcji. A ta w jednym i drugim rodzaju podłogi jest diametralnie różna. Zacznijmy od paneli winylowych i ich konstrukcji. Podłogi LVT składają się z kilku warstw, w tym z warstwy dekoracyjnej, rdzenia winylowego i ochronnej warstwy użytkowej. Dzięki temu są elastyczne i trwałe. Winyl jest materiałem syntetycznym, który może być produkowany w różnych grubościach i strukturach, co wpływa na jego elastyczność i komfort użytkowania. Taka konstrukcja pozwala na zastosowanie ich w miejscach o intensywnej eksploatacji i podwyższonej wilgotności.
A co powiedzieć o budowie paneli laminowanych? Ich konstrukcja bazuje na warstwie dekoracyjnej wierzchniej, rdzeniu z płyty HDF oraz warstwie stabilizującej. Płyta HDF nadaje panelom laminowanym ich sztywność i wytrzymałość, ale również sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia pod wpływem wilgoci. Podłogi laminowane są jednak odporne na zarysowania i ścieranie, ale nie mają właściwości wodoodporne. Doskonale więc sprawdzają się w suchych pomieszczeniach np. sypialnia i sypialnie.
Można powiedzieć, że panele winylowe są doskonałym wyborem do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Ich elastyczność i cienka konstrukcja pozwalają na efektywne przewodzenie ciepła, co zapewnia komfort użytkowania. Winyl szybko się nagrzewa i równomiernie oddaje ciepło, co jest dużą zaletą zwłaszcza w odbieraniu ciepła stopami. Dzięki szybkiemu przekazywaniu ciepła podłoga laminowana jest też bardzo efektywna pod względem ogrzewania. Nie kumuluje w sobie ciepła, co ma duże znaczenie w szybkim nagrzewaniu pomieszczeń. Można je stosować na ogrzewanie wodne i elektryczne.
Co ważne, panele laminowane również mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym. Warto jednak pamiętać, że ich grubsza konstrukcja może wpływać na nieco wolniejsze przewodzenie ciepła w porównaniu do paneli winylowych. Jeśli już decydujesz się na panele laminowane pod ogrzewanie podłogowe, stosuj tylko takie modele, które są do tego specjalnie przeznaczone.
Powierzchnie w domach mogą być różnie eksploatowane. Zwłaszcza korytarz i kuchnia są narażone na zniszczenia. Warto też pomyśleć o wytrzymałych podłogach pod krzesłami, stołem czy fotelem obrotowym w gabinecie lub przy biurku dziecięcym. Tu po raz kolejny na pierwsze miejsce wysuwa się winylowa podłoga. Dlaczego? Jest nie tylko odporna na ścieranie, ale też trudno uszkodzić ją przez uderzenia. Dlatego intensywne użytkowanie oraz czynności powodujące zarysowania nie są dla podłóg winylowych straszne.
Panele laminowane również są wytrzymałe, ale mają pewne ograniczenia. Jakie? Można je montować w miejscach o intensywnej eksploatacji podłogi, ale nie tam, gdzie jednocześnie występuje wilgoć. Dlatego korytarz (ryzyko zawilgocenia przy śniegu czy deszczu) oraz kuchnia i łazienka nie są najlepszymi miejscami do położenia laminowanej podłogi. Lepiej postawić na nie w sypialni czy pokoju dziennym.
W tym przypadku delikatna przewaga jest po stronie paneli winylowych. Dlaczego tak uważamy? Ze względu na ich wodoodporność. Nie musisz obawiać się myć ich na mokro z delikatną dozą detergentu. Poza tym odkurzanie również nie zrobi im krzywdy, bo są przecież odporne na zarysowania.
Panele laminowane również są łatwe w utrzymaniu czystości. Nie warto jednak w ich pielęgnacji stosować zbyt wilgotnych mopów czy ścierek. Mogą w ten sposób chłonąć wilgoć i odkształcić się np. na łączeniach, co będzie odczuwalne i niekomfortowe podczas chodzenia.
Pielęgnacja i użytkowanie są zdecydowanie po stronie paneli winylowych. Pamiętaj, by sięgać po modele sprawdzonego producenta!
Źródło: https://arcydom.pl/pl/blog/Panele-winylowe-czy-laminowane-Ktore-wybrac-do-swojego-wnetrza/45
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Widzialne | Niewidzialne Tour
18 listopada 2024
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |