Recepta online jest wystawiana zdalnie, za pośrednictwem Internetu. To jednak nie oznacza, że lekarz nie podejmuje się oceny stanu zdrowia pacjenta. E-receptę wystawia się dopiero po zakończeniu konsultacji medycznej, gdy lekarz uzna, że przepisanie danych leków jest zasadne. Istnieją sytuacje, kiedy lekarz może odmówić wypisania recepty online, omawiamy je poniżej.
W sytuacji, gdy lekarz uzna, że nie ma medycznych wskazań do przepisania danego leku, może odmówić wystawienia recepty.
Przykłady:
Lekarz może odmówić wystawienia e-recepty w sytuacji, gdy pacjent lub pacjentka ma przeciwwskazania do stosowania danego leku. W takich przypadkach najczęściej proponowane są bezpieczniejsze dla pacjenta alternatywne metody leczenia lub zamienniki leków.
Przykłady:
Lekarz może nie wystawić e-recepty, gdy zaszło podejrzenie nadużywania leków, np. ze względu na fakt, iż pacjent stosuje wielokrotne prośby o receptę na ten sam lek w krótkim czasie. W szczególności dotyczy to leków o potencjale uzależniającym (zgodnie z Wykazem środków odurzających określonym w załączniku 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii) [1].
Do substancji o stosunkowo dużym potencjale uzależniającym zaliczane są np. opioidy [2]. Stosowanie syntetycznych opioidów, takich jak np. leki przeciwbólowe niezgodnie ze wskazaniami lekarskimi może prowadzić do uzależnienia. Charakterystyczne dla tego stanu objawy to [2]:
W niektórych przypadkach wystawienie recepty przez Internet może nie być możliwe ze względu na konieczność dokładnego przebadania pacjenta lub pacjentki. Wtedy lekarz może odmówić wystawienia recepty online i skierować najpierw na badania oraz zalecić wizytę osobistą.
Przykład:
Rozpoczęcie stosowania leków antykoncepcyjnych wymaga wizyty u ginekologa w warunkach stacjonarnych. Jest to konieczne, aby wykonać niezbędne badania i dobrać taką metodę antykoncepcji, która będzie bezpieczna dla pacjentki.
Antykoncepcja hormonalna może się wiązać z wieloma skutkami ubocznymi, dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu jej stosowania należy przeprowadzić szereg badań. Lekarz może zalecić [3]:
Przyczyną odmowy wystawienia recepty przez Internet może być brak współpracy ze strony pacjenta. W sytuacji, gdy pacjent nie przyjmuje regularnie przepisanych leków, nie poddaje się zaleconym badaniom, wielokrotnie w krótkich odstępach czasu zwraca się z ponowną prośbą o dany lek lub stosuje leki niezgodnie z zaleconym dawkowaniem, lekarz może odmówić wystawienia nowej recepty online.
W przypadku gdy pacjent starający się o receptę online otrzymał odmowną decyzję, warto w pierwszej kolejności porozmawiać z lekarzem, który miał wystawić dokument. Lekarz powinien przedstawić przyczynę odmowy oraz zaproponować alternatywne rozwiązania (np. skierować na badania diagnostyczne lub poinformować o alternatywnych sposobach leczenia albo zamienniku danego leku, którego pacjent nie powinien stosować). Jeśli mimo wyjaśnień pacjent uważa, że odmowa jest nieuzasadniona, może skonsultować się z innym lekarzem w celu uzyskania drugiej opinii. Należy przy tym pamiętać, że lekarz zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem i bezpieczeństwem pacjenta.
Źródła:
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |