Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala ograniczyć ilość osadu i kamienia, więc warto zacząć od przeanalizowania nawyków związanych z myciem zębów. Rodzaj szczoteczki, typ końcówki i twardość włosia należy dopasować do preferencji i potrzeb użytkownika. Szczoteczki manualne, soniczne i elektryczne doskonale nadają się do usuwania osadu z powierzchni zębów. Warto pamiętać, by szczotkować je co najmniej 2 razy dziennie po 2 minuty przy użyciu pasty z fluorem.
Oprócz tego należy nitkować przestrzenie międzyzębowe, czyścić język i stosować płyn do płukania jamy ustnej. Ewentualnie można dodatkowo używać irygatora, który wprowadza wodę pod ciśnieniem, co ułatwia usunięcie osadów z trudno dostępnych miejsc.
Część osób świadomych konsekwencji osadzania się kamienia na powierzchni zębów próbuje rozwiązać ten problem przy pomocy domowych sposobów. Jednak warto wiedzieć, że stosowane metody wykorzystujące produkty o właściwościach ściernych mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, co bezpowrotnie niszczy ich powierzchnię i przyspiesza rozwój próchnicy. Zmineralizowanego osadu nie da się usunąć takimi domowymi sposobami.
Kamień nazębny najbezpieczniej jest usuwać w gabinecie stomatologa. Dentysta robi to przy użyciu profesjonalnych narzędzi i preparatów, które nie uszkadzają warstwy szkliwa. Zabieg higienizacji składa się z kilku etapów: skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji. Wykonane przez specjalistę są całkowicie bezpieczne i skutecznie oczyszczają powierzchnię zębów z osadów, złogów i kamienia.
skaling polega na rozbiciu zmineralizowanych osadów ze szkliwa i przestrzeni poddziąsłowych przy użyciu ultradźwięków;
piaskowanie to usunięcie miękkich osadów z powierzchni zębów za pomocą specjalnych drobinek podawanych pod ciśnieniem do jamy ustnej;
polerowanie jest wygładzaniem i wyrównywaniem powierzchni szkliwa;
fluoryzacja – zabezpieczenie szkliwa przez pokrycie go fluorem.
Całą procedurę należy powtarzać 2 razy w roku lub częściej, jeśli tak zaleci dentysta.
Usuwanie kamienia nazębnego w Warszawie to jedna z usług dodatkowych wybieranych przez pacjentów klinik dentystycznych. Regularne poddawanie się zabiegowi usuwania osadów i kamienia nazębnego pozwala zachować zdrowie jamy ustnej. Dzięki temu można uniknąć przykrych następstw nagromadzenia się nalotu. Kamień osłabia szkliwo. Na powierzchniach zębów pokrytych płytką może rozwijać się próchnica. Nalot zagraża zdrowiu zębów, a jeśli znajduje się przy szyjkach zębowych, może doprowadzić do podrażnienia dziąseł.
Zadbaj o higienę jamy ustnej, by utrzymać zdrowe zęby i dziąsła. 2 razy w roku usuń kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym, by dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem.
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |