• Dziś /-1°
  • Jutro /0°
Wiadomości

Niezwykłe zjawisko na nocnym niebie

10 lipca 2024, 08:36, Anna Kluwak, Zbyszek Zając z Nocnego Nieba
fot. Zbyszek Zając z Nocnego Nieba
Mieszkańcy Gorzowa oraz całej Polski mogli we wtorek późnym wieczorem zaobserwować niezwykłe zjawisko na niebie. Lecący biały punkt, które zostawiał jasne smugi na niebie to rakieta Ariane 6. Zobaczcie na nagraniu ten spektakularny przelot.

We wtorek po godz. 23 do redakcji portalu gorzowianin.com zgłosiła się czytelniczka Patrycja, która poinformowała o niespotykanym zjawisku na niebie. Było widać lecący jasny, biały punkt, a wokół niego smugi. Jak się okazało, na niebie mogliśmy zaobserwować spektakularny przelot rakiety Ariane 6 i gazy wylotowe.

- We wtorek wieczorem nocne niebo przecięła jasna smuga, była to rakieta Ariane 6. Udało nam się nagrać to wydarzenie dwoma teleskopami. Dla obserwatorów na ziemi, ślady te mogą stanowić interesujące zjawisko na niebie, szczególnie gdy są widoczne w godzinach porannych lub wieczornych, gdy światło słoneczne oświetla je pod różnymi kątami, tworząc spektakularne efekty wizualne – podkreśla Zbyszek Zając z Nocnego Nieba.

Start rakiety Ariane 6 odbył się z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Rakieta wystartowała o godz. 21, a około dwie godziny później, o 23.04 z Polski można było zobaczyć, jak działają jej silniki manewrujące.

Przygotowując rakietę do powrotu na Ziemię, mogą pojawiać się na niebie specyficzne ślady. Są to kondensacyjne smugi gazów, które rakieta wypuszcza w atmosferę. Gdy rakieta lub jej części wracają do atmosfery z kosmosu, silniki odpalają, by zwolnić i zacząć proces powrotu, czyli deorbitację.

Te gazy, głównie para wodna i inne produkty spalania, kondensują w zimniejszych warstwach atmosfery i tworzą widoczne na niebie smugi. Wyglądają one podobnie do tych, które zostawiają samoloty, lecz są zazwyczaj szersze i mogą mieć różne kształty, ze względu na różne prędkości i trajektorie lotu rakiety.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości