• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Planujesz zakup mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim? Sprawdź, co wpływa na cenę mieszkania

2 lipca 2024, 09:48, Artykuł partnera
Osoby planujące zamieszkać w zachodniej Polsce mogą zwrócić uwagę na Gorzów Wielkopolski. To miasto w województwie lubuskim ma liczne zalety z punktu widzenia zarówno mieszkańców, jak i turystów. Sprawdźmy, ile wynoszą ceny tamtejszych mieszkań, i co na nie wpływa.

Studnia Czarownic, zabytkowe mury obronne, Fontanna Pauckscha, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, gorzowska bimba (zabytkowy tramwaj)... Do tego dużo terenów zielonych, bliskość granicy z Niemcami, miejsca pracy czy wysoki poziom rozwoju gospodarczego. Te i wiele innych czynników zachęcają do odwiedzin Gorzowa Wielkopolskiego, a nawet do tego, by nabyć tam mieszkanie. Warto zatem rozejrzeć się po gorzowskim rynku (po Starym Rynku również!) nieruchomości: https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/lubuskie/gorzow-wielkopolski i przyjrzeć cenom. "Gorzów Wielkopolski – stolica Polski!". Tak mówią lokalni patrioci. A jak wygląda tutejszy rynek mieszkaniowy?

Gorzów Wielkopolski – ile kosztują mieszkania?

Jednym z powodów, dla których warto rozważyć zakup mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim, są konkurencyjne ceny (znacznie niższe niż chociażby w Poznaniu), które ostatnimi czasy spadły. Obecnie, czyli w czerwcu 2024 roku, średnia kwota, jaką wydać trzeba na kupno lokalu mieszkalnego w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 6295 zł za metr kwadratowy. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmalała ona o 65 zł, czyli 1,02 proc. Jeśli jednak porównamy ceny w ostatnim półroczu, przekonamy się, że od początku 2024 roku wzrosły one o 240 zł, co daje zmianę o 3,96 proc. Spadek w stosunku do maja może zatem być tylko zjawiskiem jednorazowym: w dłuższej perspektywie oczekiwać należy dalszego wzrostu cen (nie wiadomo, jak wpłyną na rynek niepewne losy rządowego programu "Kredyt 0 proc."). Najtańsze obecnie mieszkanie dostępne w sprzedaży w rejonie tego lubuskiego miasta kosztuje 139 000 zł.

Jeśli chodzi o powierzchnię oferowanych lokali mieszkalnych, liczących od jednego do dziewięciu pokoi, waha się ona pomiędzy dwudziestoma a sto sześćdziesięcioma dwoma metrami kwadratowymi. Największą popularnością cieszą się mieszkania trzy-, a w dalszej kolejności dwupokojowe. To właśnie oferty lokali M2 i M3 dominują na rynku.

Do ulic, przy których ludzie najbardziej chcą zamieszkać w Gorzowie Wielkopolskim, zaliczają się:

– Franciszka Walczaka,

– Jana Matejki,

– Gwiaździsta,

– Mikołaja Kleofasa Ogińskiego,

– Karola Marcinkowskiego,

– Obrońców Pokoju,

– Słoneczna,

– Widok,

– Gen. Władysława Sikorskiego,

– Londyńska.

Stosunkowo konkurencyjne ceny mieszkań i bliskość granicy zachodniej sprawiają, że Gorzów Wielkopolski okazać się może świetną lokalizacją dla osób pracujących w Niemczech – dojazd jest szybki i bezproblemowy.

Gorzów Wielkopolski – co wpływa na ceny mieszkań?

Gorzowski rynek nieruchomości konkurować musi z niedalekim Poznaniem, Zieloną Górą (oferty mieszkań w mieście znajdziesz na: https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/lubuskie/zielona-gora), Gnieznem i innymi miastami w województwach lubuskim i wielopolskim, jak również z tymi po niemieckiej stronie pobliskiej granicy. Czynnik ten oczywiście wpływa na ceny lokali.

Położenie Gorzowa Wielkopolskiego – atrakcyjne ze względów komunikacyjnych oraz turystycznych, a zwłaszcza jego ulokowanie przy granicy z naszymi zachodnimi sąsiadami – również ma ogromny wpływ na kwoty, jakie zapłacić należy za mieszkanie. 

Rzecz jasna w przypadku konkretnego lokalu gigantyczne znaczenie mają uniwersalne czynniki, przede wszystkim: wielkość, wyposażenie czy stan techniczny lokalu (zwłaszcza w przypadku rynku wtórnego), a także jego lokalizacja. Bardzo ważne jest usytuowanie lokalu w budynku, co pociąga za sobą widok, jaki roztacza się z okien, doświetlenie, jak również poziom hałasu dochodzącego z zewnątrz. Im mieszkanie mniej atrakcyjne pod tymi i podobnymi względami, tym oczywiście tańsze. Przykładowo, na zakup lokalu znajdującego się zaraz przy wejściu do klatki schodowej potencjalni klienci nie są skłonni wydać zbyt wysokich kwot.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest jego lokalizacja: ulica, dzielnica oraz cała okolica, w jakiej się ono znajduje. Im lepiej dana dzielnica jest skomunikowana z innymi częściami miasta, bezpieczna dla swoich mieszkańców, estetyczna (np. tereny zielone) lub po prostu niewymagająca przekraczania jej granic w ramach codziennego życia, tym lokale położone na jej terenie są wyżej wyceniane.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości