• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23
Wiadomości

Co z budową spalarni śmieci w Gorzowie?

27 czerwca 2024, 09:22, Marcin Kluwak
Nowoczesna spalarnia odpadów komunalnych. Zdjęcie poglądowe
360 milionów złotych netto - tyle miałaby kosztować budowa Elektrociepłowni Miejskiej Inneko w Gorzowie. Praktycznie w ostatniej chwili miejska spółka złożyła wniosek o dofinansowanej tej inwestycji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Według wstępnych założeń spalarnia opadów w Gorzowie miałaby ruszyć w 2028 roku.

W 2021 roku budowa spalarni śmieci w Gorzowie została zapisana w Strategii Województwa Lubuskiego 2030. Od tego czasu minęły już 3 lata, a w sprawie inwestycji jest cisza. Dlatego też radny Sebastian Pieńkowski z Prawa i Sprawiedliwości postanowił się dowiedzieć, co dzieje się obecnie w sprawie budowy spalarni śmieci.

Jak czytamy w odpowiedzi przesłanej przez gorzowski magistrat, w sierpniu 2023 roku zostało ukończone studium wykonalności projektu. Jednak na początku 2024 roku ukazały się informacje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przewiduje możliwości dalsze finansowania tego typu inwestycji z funduszy unijnych. Graniczną datą założenia wniosku o dofinansowanie wyznaczono na 30 kwietnia 2024 roku. 

- Pomimo drastycznie krótkiego czasu na opracowanie dokumentacji aplikacyjnej Inneko podjęło strategiczną decyzję o zintensyfikowaniu prac nad realizacją inwestycji  - wyjaśnia prezydent Jacek Wójcicki. 

Z końcem kwietnia 2024 r., czyli w ciągu 2 miesięcy, zakończono sporządzanie dokumentacji przygotowawczej  inwestycji tj. wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie dla projektu pn. „Budowa Ekociepłowni Miejskiej INNEKO w Gorzowie Wielkopolskim”.

Spalarnia Opadów w Gorzowie ma kosztować 360 milionów złotych. Skąd miejska spółka chce pozyskać środki na realizację inwestycji? 

- Inneko planuje pozyskać dotację na poziomie maksymalnym  dopuszczalnym z punktu widzenia pomocy publicznej, czyli 100 000 000 zł (tj. 27,05% kosztów kwalifikowanych) oraz pożyczkę na warunkach preferencyjnych wynoszącą 269 735 950 zł. Data zakończenia inwestycji to 2028 r - tłumaczy prezydent Gorzowa. 

Miejscy urzędnicy czekają teraz na decyzję NFOŚiGW, ale też prowadzą rozmowy z PGE w sprawie odbioru ciepła. Jak informuje w odpowiedzi na interpelacje prezydent Wójcicki.

- Zamiarem miasta jest to, aby produkowane w Ekociepłowni ciepło kierowane było do miejskiego systemu ciepłowniczego Gorzowa Wielkopolskiego i tym samym, zasilając lokale mieszkańców naszego miasta, wpłynęło pozytywnie na optymalizację kosztów zużycia energii i zapewnienie ciągłości dostaw. Szacujemy, ze ciepło wytworzone w miejskiej ekociepłowni będzie mogło zasilić ponad 100 bloków mieszkalnych - przekonuje Jacek Wójcicki.

Jednak okazuje się, że PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim, będąca stroną listu intencyjnego, nie wyraziła zainteresowania przyjmowaniem ciepła z planowanej  Ekociepłowni i negatywnie ustosunkowała się do prośby Inneko Sp. z o. o. o podpisanie wstępnej i niezobowiązującej deklaracji odbioru ciepła 

Jak będzie wyglądała spalarnia śmieci w Gorzowie?

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie ma być nowoczesną instalacją, której zadaniem będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Wszystkie procesy będą przebiegały w sposób bezpieczny i kontrolowany. Instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Gorzowa, a także będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT). Ponadto wyposażona w automatyczny system zabezpieczeń – przekroczenie norm emisji spowoduje jej wyłączenie.

Co istotne, spalarnia śmieci nie będzie emitować uciążliwych zapachów – zastosowane rozwiązania (podciśnienie w hali rozładunkowej) uniemożliwią ich wydostawanie się na zewnątrz. Nie będzie frakcji bio w odpadach, a ich wstępne posortowanie oznacza, że uciążliwość zapachowa transportu odpadów do instalacji będzie znikoma, praktycznie niewyczuwalna. W instalacji nie będzie się spalać odpadów niebezpiecznych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości