W 2021 roku budowa spalarni śmieci w Gorzowie została zapisana w Strategii Województwa Lubuskiego 2030. Od tego czasu minęły już 3 lata, a w sprawie inwestycji jest cisza. Dlatego też radny Sebastian Pieńkowski z Prawa i Sprawiedliwości postanowił się dowiedzieć, co dzieje się obecnie w sprawie budowy spalarni śmieci.
Jak czytamy w odpowiedzi przesłanej przez gorzowski magistrat, w sierpniu 2023 roku zostało ukończone studium wykonalności projektu. Jednak na początku 2024 roku ukazały się informacje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przewiduje możliwości dalsze finansowania tego typu inwestycji z funduszy unijnych. Graniczną datą założenia wniosku o dofinansowanie wyznaczono na 30 kwietnia 2024 roku.
- Pomimo drastycznie krótkiego czasu na opracowanie dokumentacji aplikacyjnej Inneko podjęło strategiczną decyzję o zintensyfikowaniu prac nad realizacją inwestycji - wyjaśnia prezydent Jacek Wójcicki.
Z końcem kwietnia 2024 r., czyli w ciągu 2 miesięcy, zakończono sporządzanie dokumentacji przygotowawczej inwestycji tj. wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie dla projektu pn. „Budowa Ekociepłowni Miejskiej INNEKO w Gorzowie Wielkopolskim”.
- Inneko planuje pozyskać dotację na poziomie maksymalnym dopuszczalnym z punktu widzenia pomocy publicznej, czyli 100 000 000 zł (tj. 27,05% kosztów kwalifikowanych) oraz pożyczkę na warunkach preferencyjnych wynoszącą 269 735 950 zł. Data zakończenia inwestycji to 2028 r - tłumaczy prezydent Gorzowa.
Miejscy urzędnicy czekają teraz na decyzję NFOŚiGW, ale też prowadzą rozmowy z PGE w sprawie odbioru ciepła. Jak informuje w odpowiedzi na interpelacje prezydent Wójcicki.
- Zamiarem miasta jest to, aby produkowane w Ekociepłowni ciepło kierowane było do miejskiego systemu ciepłowniczego Gorzowa Wielkopolskiego i tym samym, zasilając lokale mieszkańców naszego miasta, wpłynęło pozytywnie na optymalizację kosztów zużycia energii i zapewnienie ciągłości dostaw. Szacujemy, ze ciepło wytworzone w miejskiej ekociepłowni będzie mogło zasilić ponad 100 bloków mieszkalnych - przekonuje Jacek Wójcicki.
Jednak okazuje się, że PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim, będąca stroną listu intencyjnego, nie wyraziła zainteresowania przyjmowaniem ciepła z planowanej Ekociepłowni i negatywnie ustosunkowała się do prośby Inneko Sp. z o. o. o podpisanie wstępnej i niezobowiązującej deklaracji odbioru ciepła
Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie ma być nowoczesną instalacją, której zadaniem będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Wszystkie procesy będą przebiegały w sposób bezpieczny i kontrolowany. Instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Gorzowa, a także będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT). Ponadto wyposażona w automatyczny system zabezpieczeń – przekroczenie norm emisji spowoduje jej wyłączenie.
Co istotne, spalarnia śmieci nie będzie emitować uciążliwych zapachów – zastosowane rozwiązania (podciśnienie w hali rozładunkowej) uniemożliwią ich wydostawanie się na zewnątrz. Nie będzie frakcji bio w odpadach, a ich wstępne posortowanie oznacza, że uciążliwość zapachowa transportu odpadów do instalacji będzie znikoma, praktycznie niewyczuwalna. W instalacji nie będzie się spalać odpadów niebezpiecznych.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |