Do redakcji portalu gorzowianin.com zwrócili się mieszkańcy os. Europejskiego, którzy podkreślają, że na terenie osiedla w wielu miejscach rośnie niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Jednak pomimo zgłoszenia sprawy do Urzędu Miasta Gorzowa, barszcz nie został usunięty.
- Jako grupa aktywistów osiedlowych zgłaszaliśmy usunięcie barszczu Sosnowskiego i miał zostać usunięty do poniedziałku 17 czerwca. Jednak nic nie zostało zrobione. Czekamy na reakcję ze strony miasta, jeżeli nikt się tego nie podejmie, to sami zajmiemy się jego usuwaniem z osiedla - pisze pan Bartosz, mieszkaniec os. Europejskiego.
Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Urzędu Miasta Gorzowa. - Usuwanie realizowane jest przez specjalistyczną firmę, wykonującą pracę na zlecenie miasta. Zgłoszenie zostało przyjęte. Kolejność usuwania roślin na terenie miasta jest uwarunkowana różnymi czynnikami i leży w kompetencjach firmy zajmującej się tym zadaniem – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.
Interpelację w tej sprawie napisała również radna Milena Surowiec-Sikora z Koalicji Obywatelskiej. Miasto odpowiedziało, że systematycznie prowadzi monitoring miejsc, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego i specjalistyczna firma zwalcza roślinę dwoma metodami, w zależności od możliwości technicznych - chemicznie bezpośrednio na liście roślin lub mechanicznie poprzez usunięcie z gruntu.
- Dla zwiększenia skuteczności, po pierwszych zabiegach wykonanych w czerwcu, powtarza się czynności w lipcu. W pierwszym etapie w terminie do 16 czerwca prace rozpoczęto m.in. przy ul. Myśliborskiej, Słowiańskiej, Piłsudskiego, Walczaka, Wróblewskiego, Kućki, Szarych Szeregów, Górczyńskiej i w parku Górczyńskim. W drugim etapie w terminie do 30 czerwca prace zostaną przeprowadzone w rejonach osiedla Europejskiego, na Wieprzycach i Chróściku, m.in. przy ul. Londyńskiej, Folwarcznej, Dąbroszyńskiej, Dobrej, Okopowej, Rolnej i Małyszyńskiej – opowiada Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina. Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny znajdujący się w roślinie. Wywołuje on oparzenie w momencie, gdy skóra, która miała kontakt z olejkiem, zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z chwastem.
Na początku na skórze pojawia się zaczerwienienie, a następnie tworzą się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Poparzeniu może towarzyszyć intensywny ból i uciążliwy świąd skóry. Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkować może poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia.
Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |