• Dziś /-3°
  • Jutro /-2°
Wiadomości

Niezwykle rzadki różowy konik polny znaleziony koło Gorzowa

23 czerwca 2024, 19:38, Anna Kluwak
fot. czytelniczka Dorota
Natura potrafi zaskakiwać o czym przekonała się mieszkanka Kłodawy koło Gorzowa, której syn znalazł w przydomowym ogrodzie różowego konika polnego. Jest to ekstremalnie rzadki okaz, za którego barwę odpowiada mutacja genetyczna.

Do redakcji portalu gorzowianin.com zgłosiła się czytelniczka Dorota, która w niedzielę 23 czerwca wraz z synem natrafiła na niezwykłe odkrycia w swoim przydomowym ogrodzie w podgorzowskiej Kłodawie. - Dzisiaj w Kłodawie synek znalazł konika polnego różowego, to niezwykle rzadki okaz - podkreśla czytelniczka Dorota.

Gatunek konika polnego jest powszechny w całej Polsce. Owad ten ma najczęściej zielony lub brązowy kolor. Natomiast różowy kolor jest ekstremalnie rzadki. Jak szacują eksperci, ludzie mają tylko 1% szans, na zobaczenie różowego konika polnego w swoim życiu. Niektórzy żartują nawet, że łatwiej wygrać w totka, niż spotkać różowy okaz tego owada.

Różowy konik polny w ogrodzie pani Doroty. Ekstremalnie rzadki okaz różowego konika polnego znaleziony koło Gorzowa

Różowy kolor u konika polnego jest wynikiem rzadkiej mutacji genetycznej znanej jako erytryzm. Ten unikatowy fenomen polega na zwiększonym wytwarzaniu czerwonego pigmentu oraz na zmniejszonej produkcji ciemnych barwników w komórkach owada. W efekcie owady te przybierają nietypowe, różowe zabarwienie.

Mechanizmy odpowiedzialne za występowanie erytryzmu wśród koników polnych nie są do końca zrozumiałe dla naukowców. Odkrycie przyczyn zmian w pigmentacji egzoszkieletu owadów jest skomplikowane, gdyż takie zjawiska w świecie owadów są wyjątkowo rzadkie. Istnieją teorie sugerujące, że różowy kolor może być wynikiem zaburzeń w procesie syntezowania pigmentów przez pancerz, lub też może być spowodowany przez genetyczną mutację zakłócającą regulację wydzielania pigmentów.

Genetyczne mutacje, takie jak erytryzm, mogą być wywołane przez różnorodne czynniki, w tym zmiany w środowisku. Występowanie tego rodzaju mutacji może mieć poważne implikacje dla populacji danego gatunku. Jeśli mutacja ta zacznie pojawiać się częściej, może to prowadzić do znacznego zmniejszenia liczebności populacji, a nawet do jej wymarcia. Dlatego zrozumienie przyczyn i skutków erytryzmu jest istotne nie tylko dla biologii ewolucyjnej, ale także dla ochrony bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju ekosystemów, w których te owady żyją.

Niestety, zaburzony naturalny kamuflaż sprawia, że ten wyjątkowy konik polny staje się łatwym łupem dla drapieżników.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości