• Dziś 19°/7°
  • Jutro 14°/5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 34
Wiadomości

Jakie są wskazania do badania USG jąder?

19 czerwca 2024, 15:22, Artykuł partnera
Profilaktyka schorzeń układu moczowo-płciowego jest bardzo ważna, ponieważ wiele chorób wykrytych na wczesnym etapie można z powodzeniem leczyć. Dlatego warto regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać zalecaną diagnostykę. USG jąder to szybkie i nieinwazyjne badanie, które pomoże określić stan męskich narządów płciowych. Dowiedz się jakiej sytuacji należy je wykonać!

Niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego

Do wizyty u urologa pacjentów najczęściej skłaniają objawy takie jak ból, powiększenie, obrzęk jądra lub moszny. Ważną przesłanką do USG jest także wyczucie wszelkich zmian w obrębie jąder – guzków, narośli i opuchlizn, również tych, które nie powodują dolegliwości bólowych. 

Panowie zgłaszają się do specjalistów także po zauważeniu krwi w ejakulacie lub gdy odczuwają ból w czasie stosunku. W trakcie badania można wykryć m.in. żylaki powrózka nasiennego, wodniaki lub nowotwory jądra. W trakcie USG lekarz określi ich wielkość i położenie. Jeśli mieszkasz w Trójmieście i doświadczasz podobnych objawów, USG jąder w Gdańsku wykonane w dobrej klinice to sposób na szybką kontrolę Twojego zdrowia.  

Urazy i diagnostyka chorób jąder 

Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego są także przebyte urazy mechaniczne moszny oraz zabiegi chirurgiczne. Do urologa zgłaszają się także pacjenci, którzy są w trakcie leczenia chorób układu moczowo-płciowego. Dzięki temu lekarz może monitorować postępy i sprawdzać, czy terapia przynosi oczekiwane rezultaty. 

Na USG jąder przychodzą także osoby, u których występuje wnętrostwo, czyli niezstąpienie jądra do worka mosznowego. Oznacza to, że pacjentami bywają też mali chłopcy.

Zaburzenia płodności i podejrzenie dysfunkcji układu płciowego

Jeśli para od dłuższego czasu bezskutecznie stara się o dziecko, warto umówić się na wizytę u specjalisty od męskiego układu rozrodczego. W takiej sytuacji wykonanie USG jąder pomoże wykluczyć lub potwierdzić możliwe schorzenia prowadzące do niepłodności u mężczyzn. Pozwala na ocenę stanu jąder i dróg wyprowadzających nasienie, m.in. powrózka nasiennego, w którym znajdują się nasieniowody, nerwy i naczynia krwionośne.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne jąder?

W czasie USG jąder lekarz bada jądra, worek mosznowy, osłonki jądra, najądrza i powrózek nasienny. Takie dokładne badanie pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie niektórych nieprawidłowości w obrębie jąder. Niejednokrotnie po wykonaniu USG możliwe jest postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Czasami jednak potrzebne są kolejne testy. 

Warto zaznaczyć, że podczas badania ultrasonograficznego nie jest generowane promieniowanie, które mogłoby zaburzyć płodność pacjenta. USG jest całkowicie bezpieczne i można je wykonywać wielokrotnie. 

Jeśli niepokoją Cię jakieś objawy w obrębie układy moczowo-płciowego, umów wizytę kontrolną u urologa. Zapisz się na USG jąder, by sprawdzić, czy w obrębie tkanek nie ma żadnych nieprawidłowości. W każdym wieku warto dbać o swoje zdrowie, do czego gorąco Cię zachęcamy!


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości