• Dziś /-3°
  • Jutro /-1°
Wiadomości

Niedziela handlowa dwa razy w miesiącu? Jest już projekt ustawy

26 maja 2024, 07:25, Oprac.: Marcin Kluwak
W Gorzowie w niedzielę zakupy możemy zrobić w kilku miejscach. Ci, którzy decydują się na zakupy tego dnia, doskonale je znają. "Awaryjnie" czynnych jest kilka Żabek, swoje podwoje jako "klub czytelnika" otwiera Intermarche przy Pomorskiej. Czynne są dwa sklepy sieci Sklep Polski. Na niektórych osiedlach spotkać możemy też pojedyncze placówki, gdzie właściciele stają za kasą. Tak jest na przykład przy Wróblewskiego, gdzie w każdą niedzielę zakupy zrobimy w Lewiatanie.

Okazuje się, że w niedzielę sklepy te wcale nie świecą pustkami, więc chętnych na robienie zakupów w ten dzień nie brakuje. Dlatego do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma zmienić zasady handlu w niedziele. Ma być więcej dni na zakupy, ale będą za to wyższe pensje dla pracowników – brzmi kusząco? 

Więcej handlowych niedziel – pierwsza i trzecia niedziela miesiąca

Nowa ustawa zaproponowana przez Polskę 2050 ma wprowadzić dwie handlowe niedziele w miesiącu – pierwszą i trzecią. To oznacza, że w te dni sklepy będą mogły być otwarte, a my będziemy mieli więcej okazji do zrobienia zakupów. Znikną również dotychczasowe wyjątki pozwalające na handel w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Dodatkowo, przed świętami będzie łatwiej zrobić zakupy – sklepy będą otwarte w pierwszą niedzielę grudnia oraz dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem, o ile nie przypada na nie Wigilia. Podobnie będzie przed Wielkanocą – niedziela poprzedzająca to święto także będzie handlowa.

Praca w niedzielę – podwójna płaca i dodatkowy wolny dzień

Pracownicy, którzy będą pracować w handlowe niedziele, mają otrzymać podwójne wynagrodzenie. To znacznie więcej niż standardowa stawka. Dodatkowo, pracodawcy będą musieli zapewnić im dodatkowy dzień wolny w ciągu sześciu dni przed lub po takiej niedzieli. To ma być sposób na zrekompensowanie pracownikom czasu spędzonego w pracy zamiast z rodziną.

Branża handlowa ma obawy – "kto za to zapłaci?"

Pomysł spotkał się z mieszanymi reakcjami w branży handlowej. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która reprezentuje największe sieci handlowe, ma wiele wątpliwości. Renata Juszkiewicz, prezes POHiD, mówi, że podwójne wynagrodzenie to duży koszt dla sklepów. Branża już teraz boryka się z wysokimi kosztami operacyjnymi i różnymi podatkami, jak podatek handlowy.

"98 proc. pracowników nie chce pracować w niedziele" – związkowcy mówią nie

Związkowcy z Handlowej "Solidarności" zdecydowanie sprzeciwiają się nowym przepisom. Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", podkreśla, że 98 proc. pracowników handlu nie chce pracować w niedziele. Związkowcy uważają, że niedziele powinny być dniem odpoczynku i czasem spędzonym z rodziną.

Co na to pracownicy? – Podwójna płaca zmienia podejście

Nie wszyscy pracownicy handlu są jednak przeciwni. Sondaż przeprowadzony przez UCE RESEARCH dla portalu Onet pokazuje, że opinie są podzielone. 50 proc. kasjerów uważa, że zakaz handlu w niedziele nie powinien być zniesiony, ale 45 proc. ma inne zdanie. Co ciekawe, 69 proc. ankietowanych zgodziłoby się pracować w każdą niedzielę, gdyby dostali podwójne wynagrodzenie.

A co na to klienci? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej ankiecie. Dajcie znać, czy chcecie powrotu handlowych niedziel, czy jednak zakupy robić w inne dni tygodnia. Czekamy na Wasze komentarze, a także na głosy w naszej internetowej ankiecie.

Ankieta

Co myślisz o wprowadzeniu dwóch handlowych niedziel w miesiącu?

  • To bardzo dobry pomysł, nie mam czasu na zakupy w inne dni20.04%
  • Nie, to beznadziejny pomysł. W niedzielę sklepy powinny być zamknięte47.97%
  • Popieram pomysł, chociaż specjalnie nie będę robił/-a zakupów w niedzielę8.54%
  • Sklepy powinny być otwartę w każdą niedzielę, ale pracować powinni tylko chętni21.24%
  • Nie mam zdania/nie interesuje mnie to2.22%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 2166

 

Jak to się zaczęło? – Historia zakazu handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele wprowadzano stopniowo od 2018 roku, jako rezultat obywatelskiego projektu złożonego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. NSZZ "Solidarność". Początkowo mogliśmy robić zakupy w dwie niedziele w miesiącu, ale z czasem handlowych niedziel było coraz mniej. W 2024 roku przewidziano tylko siedem handlowych niedziel, z których najbliższa przypada 30 czerwca.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości