Chmura szelfowa, znana również jako wał szkwałowy (ang. shelf cloud), to nisko zawieszona, pozioma chmura w kształcie klina, która zazwyczaj tworzy się na przedniej krawędzi burzy. Jest to zjawisko meteorologiczne, które często towarzyszy silnym burzom i może zwiastować nadejście intensywnych opadów deszczu, gradu, a nawet tornada.
Chmura szelfowa powstaje w wyniku interakcji mas powietrza o różnej temperaturze i wilgotności. Chłodne powietrze opadające z burzy rozprzestrzenia się po powierzchni ziemi, wypychając ciepłe, wilgotne powietrze do góry. Wznoszące się ciepłe powietrze ochładza się, a zawarta w nim para wodna kondensuje, tworząc charakterystyczny kształt klina.
Chociaż chmura szelfowa może wyglądać groźnie, nie zawsze jest niebezpieczna. Jednak jej pojawienie się powinno być traktowane jako ostrzeżenie przed potencjalnie niebezpieczną pogodą. Chmura szelfowa często towarzyszy silnym wiatrom, intensywnym opadom i wyładowaniom atmosferycznym.
Chmura szelfowa to fascynujące zjawisko meteorologiczne, które przyciąga uwagę swoją niezwykłą formą i złowieszczym wyglądem. Jednak jej piękno nie powinno przesłaniać potencjalnego zagrożenia, jakie może ze sobą nieść. Pamiętajmy, że chmura szelfowa to przede wszystkim zwiastun burzy i powinniśmy zachować ostrożność, gdy ją zobaczymy.
Chmura szelfowa pojawiła się nad Gorzowem około godziny 16:00. To wtedy na stadionie imienia Edwarda Jancarza wszyscy oczekiwali na rozpoczęcie kolejnego meczu ligowego. Jednak patrząc w niebo, wielu wiedziało, że deszcz jest już praktycznie na wyciągnięcie ręki. Tak też się stało, około 16:30 nad Gorzowem przeszła ulewa. Pogoda tym razem pokrzyżowała plany żużlowcom i kibicom.
Zachecamy do obejrzenia zdjęć nadesłanych przez naszych czytelników:
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |