• Dziś /0°
  • Jutro /4°
Wiadomości

Dostawcy gazu wysyłają już listy grozy. Ogromny wzrost cen

8 maja 2024, 10:33, Artykuł programu partnerskiego Onet
Podwyżka cen gazu w Polsce, planowana na 1 lipca, budzi obawy przed poważnymi skutkami dla gospodarki. Według informacji zebranych przez Onet istnieje realne zagrożenie, że setki jak nie tysiące rodzin w naszym regionie stanie przed trudną sytuacją, gdy koszty ogrzewania przekroczą ich możliwości finansowe. Dotknie to zarówno samotnych seniorów, jak i rodziny wielodzietne.

Nowe cenniki, które Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wysłało swoim abonentom, przewidują podwyżkę cen nawet o 60 proc. To oznacza skok cen z okolic 25 gr za kilowatogodzinę (kWh) do poziomu 35-37 gr za kWh. Oprócz tego spółki podnoszą również wszystkie opłaty poboczne, takie jak ceny dystrybucji czy amortyzacji. W efekcie końcowy rachunek u klienta pod koniec lipca może być większy o nawet 60 proc. w stosunku do tego, ile zapłacił on jeszcze w czerwcu.

Wzrost cen gazu następuje po trzech latach "zamrożenia" cen, które miało na celu chronienie Polaków przed skutkami pandemii COVID-19 oraz wzrostem cen po wybuchu wojny w Ukrainie. Rząd nie planuje jednak dalej stosować tego rozwiązania. Zamiast tego, rozważane jest wprowadzenie bonu energetycznego, który miałby trafić do biednych i średnio zamożnych rodzin.

Zgodnie z rządowym projektem bon energetyczny przysługiwać będzie za okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. i będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody w roku 2023 nie przekroczyły 2,5 tys. zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1,7 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym - informuje Onet.

W obliczu nadchodzących podwyżek, wielu Polaków zaczyna szukać alternatyw dla gazu. W rozmowach z Onetem przyznają, że niektórzy rozważają powrót do ogrzewania węglowego, mimo że jest to rozwiązanie nieekologiczne i w wielu miejscach zabronione. Inni zaczynają szukać oszczędności w innych miejscach, aby móc pokryć wyższe rachunki za gaz.

Podwyżka cen gazu dotknie nie tylko indywidualnych odbiorców, ale również przedsiębiorców. Wiele restauracji, które już wcześniej musiały podnieść ceny w menu z powodu wyższych rachunków za gaz, teraz mogą znaleźć się w jeszcze trudniejszej sytuacji.

To wszystko pokazuje, że podwyżka cen gazu może mieć daleko idące konsekwencje dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Czy rząd jest gotowy, aby sprostać temu wyzwaniu?

Artykuł powstał w ramach współpracy partnerskiej z portalem Onet


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Imprezy


Pozostałe wiadomości