• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Miejska pasieka w Gorzowie. Pszczoły zamieszkały koło Filharmonii Gorzowskiej

2 maja 2024, 09:43, Anna Kluwak
fot. Pasieka Miodex
Na terenach zielonych za Filharmonią Gorzowską pojawiły się 4 ule z pszczelimi rodzinami. To idealne miejsce dla pszczół, ponieważ w promieniu 3 km od filharmonii znajdują się ogródki działkowe, parki czy rozlewiska Warty. Pszczele ule zostaną przy filharmonii w Gorzowie do połowy września.

Rola pszczół w ekosystemie jest ogromnie ważna, ale wciąż niedoceniana. Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie niemal 80% roślin stanowiących pożywienie dla człowieka i innych zwierząt. Niestety sytuacja pszczół w Polsce jest trudna, na co mają wpływ opryski na polach i inne środki ochrony roślin, chociaż rolnicy są coraz bardziej świadomi tej sytuacji. Dlatego powstawanie miejskich pasiek w centrach miast jest dobrym rozwiązaniem, bo pszczoły mogą zbierać nektar z kwiatów w parkach czy na miejskich łąkach.

Pszczoły w centrum Gorzowa. Pszczele rodziny zamieszkały koło Filharmonii Gorzowskiej

Dlatego też cieszy inicjatywa Urzędu Miasta Gorzowa, który wspólnie z Pasieką Miodex stworzył miejską pasiekę na wzgórzu przy Filharmonii Gorzowskiej. Na początku kwietnia na terenach zielonych za filharmonią zostały ustawione 4 ule z pszczelimi rodzinami.

- Dosyć długo szukaliśmy idealnego miejsca na nasze ule. Chcieliśmy postawić je na dachu, ale niestety to nie wyszło. Jednak łąka za filharmonią jest bardzo dobrym miejscem, ponieważ w promieniu 3 km od Filharmonii Gorzowskiej znajdują się ogródki działkowe, parki, łąki, rozlewiska Warty czy pola uprawne – opowiada Mateusz Trzeciak z Pasieki Miodex.

Pan Mateusz wspólnie z panem Kazimierzem Ilnickim opiekuje się pasieką. W jednym ulu w szczycie sezonu może być nawet 60-70 tys pszczół. To oznacza, że może w nich mieszkać łącznie nawet 280 tys. pszczół. Pszczele ule będą stały na wzgórzu za filharmonią do 15 września 2024 roku.

- Planujemy również akcje edukacyjne na temat tego jak pożyteczne są pszczoły oraz jak wygląda praca pszczelarza. W poniedziałek 6 maja idę do przedszkola, aby opowiedzieć o naszej pracy – przyznaje Mateusz Trzeciak.

Miejska pasieka przy Filharmonii Gorzowskiej potrzebuje nazwy. Dlatego też Pasieka Miodex wspólnie Urzędem Miasta Gorzowa czeka na pomysły mieszkańców Gorzowa. Najciekawsza propozycja zostanie nagrodzona miejskimi gadżetami.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości