• Dziś 27°/16°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 22°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Czy ręczne zaciskarki PEX są nadal stosowane?

30 kwietnia 2024, 10:59, Artykuł partnera
Trudno dzisiaj znaleźć narzędzie, które by nie miało swojego elektrycznego odpowiednika. Mało tego, część z nich niemal nie występuje już w formie tradycyjnej. Jednym z dzielnie opierających się tej tendencji urządzeń są zaciskarki PEX – ale czy warto korzystać z wersji ręcznej? Sprawdźmy.

Czym są i do czego służą zaciskarki PEX?

Gdziekolwiek człowiek chciałby mieszkać, niemal niemożliwe jest, aby przez dłuższy czas mógł obejść się bez wykonania pewnych instalacji w domu. Gazowa, sanitarna, lub centralne ogrzewanie, a może bardziej abstrakcyjna, jak choćby instalacja elektryczna w przypadku steampunkowych lamp industrialnych – wszystkie wymagają łączenia ze sobą rur. Istnieje kilka sposobów na dokonanie łączenia – choćby skręcanie na gwint, zgrzewanie, czy popularne zaciskanie. To ostatnie wydaje się optymalnym rozwiązaniem – nie jest tak praco- i czasochłonne jak pierwsze z nich, a do tego tańsze niż to drugie. O co w nim chodzi? W miejscu łączenia dwóch rur nakłada się na nie kształtkę (czy to kolanko, czy trójnik, czy inny jeszcze element), która jest chwytana przez szczęki zaciskarki, a następnie zaciskana. Jeśli korzystasz z rur PERT-AL-PERT lub PEX-AL-PEX, do ich łączenia użyjesz zaciskarki PEX.

Dlaczego warto korzystać z zaciskarki PEX?

Po pierwsze, urządzenie to pozwoli Ci na wykonanie połączeń, które nie tylko są trwałe, ale także bardzo szczelne. Za tym natomiast podąża ich bezawaryjność i bezpieczeństwo. Wpływa na to pozytywnie fakt, że podczas zaciskania wywierana jest na złączkę ogromna siła – nawet przekraczająca 60-krotność Twojego ciężaru (wyobraź to sobie: nacisk 60 ludzi). Ponadto zaciskarki PEX są niewielkimi urządzeniami, dostarczanymi zwykle w estetycznej walizce, aby nic się nie zgubiło – nie zajmą zatem dużo miejsca.

Po drugie, warto korzystać z systemów rur, które obsługują zaciskarki PEX. Ich podstawową zaletą jest cena, jednak nie oznacza to drastycznego spadku jakości. Ponieważ wykonane są z polietylenu (PE) otaczającego aluminium (AL), są nie tylko elastyczne, ale też odporne na korozję oraz popularne związki chemiczne. Dobrze sobie radzą z długotrwałym działaniem temperatury i wysokiego ciśnienia, zatem często spotkasz się z nimi np. w instalacjach ogrzewania podłogowego.

Ręczne zaciskarki PEX – zalety

Wśród zaciskarek PEX spotkasz modele oparte na energii elektrycznej oraz ręczne. Podstawową różnicą jaką zauważysz jest fakt, że za automatyzację się płaci – ręczne są bowiem nawet kilka razy tańsze. Czy to znaczy, że są gorsze? Niekoniecznie. Przykładowo, hydrauliczne zaciskarki PEX, takie jak zaciskarka z oferty sklepu internetowego TechCenter https://techcenter.pl/pl/p/Zaciskarka-reczna-hydrauliczna-PEXAluPEX-z-matrycami-YATO/635, pozwalają uzyskać analogiczne siły zacisku do odpowiedników na prąd (~60 kN), a ich głowice są równie lub bardziej nawet obrotowe – dowolność obrotu (360°) pozwoli Ci dostać się do najgorszych zakamarków. A to nie wszystko – jej ramiona są teleskopowe, abyś mógł sięgnąć na dodatkową odległość. Należy również zaznaczyć, że masa tej zaciskarki PEX to zaledwie 1 kg – o wiele mniej, niż modeli elektrycznych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości