• Dziś 27°/17°
  • Jutro 27°/16°
  • Pojutrze 19°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Rytuały, które wzmocnią relacje z partnerem: 5 najlepszych praktyk

24 kwietnia 2024, 11:05, Artykuł partnera
Związek to nie tylko stan, w którym znajdują się dwie osoby. To ciągła praca nad sobą i nad obojgiem jako parą, wspólna praca, budowanie i nawiązywanie więzi oraz ich wzmacnianie.

Każdy psycholog pracujący z parami powie ci, że im więcej dwoje ludzi ma ze sobą wspólnego, tym silniejszy jest ich związek. Jeśli istnieją wspólne cele i nawyki, z pewnością pomoże to wzmocnić więź, a nawet uniknąć kłótni. Zapytaliśmy ekspertów, jakie rytuały należy wprowadzić do wspólnego życia, aby uczynić je silniejszym, bardziej stabilnym i szczęśliwszym.

Podsumowanie wyników

Wyrób w sobie nawyk przeglądania wyników roku, pół roku, a nawet miesiąca - tak często, jak tego potrzebujesz. Wybierz ważną datę, taką jak rocznica ślubu lub początek związku. Bądź sam, nie zaszkodzi pójść do restauracji lub świętować w domu w tym najważniejszym dniu. Napijcie się wina i porozmawiajcie. Zadawajcie sobie nawzajem pytania dotyczące minionego roku. Powinny one obejmować następujące kwestie:

  • co było najszczęśliwszym momentem w związku;
  • co było najtrudniejsze;
  • co zmieniło się na lepsze w ciągu roku, a co na gorsze;
  • co osiągnęliśmy razem w ciągu roku (może to obejmować zarówno aspekty materialne, jak i psychologiczne).

Każdy musi odpowiedzieć na pytania, będzie to rodzaj quizu. To właśnie ta praktyka pozwoli wam poczuć się jak prawdziwy zespół, zbliżyć się do siebie i wspólnie dowiedzieć się czegoś nowego o sobie nawzajem. 

Sporządź listę celów

Psychologowie, którzy doradzają parom w związkach, twierdzą, że cele są nawet ważniejsze niż podsumowanie wyników. Wiążą was ze sobą niejako z góry. Oznacza to, że mając poważny wspólny cel na przyszłość, podświadomie będziesz bardziej uważny na swój związek, aby go nie wstrząsnąć i nie zepsuć, dopóki nie osiągniesz przynajmniej tego celu.

 Logiczne jest wyznaczanie celów raz w roku, na przykład przed Nowym Rokiem. Przede wszystkim skupisz się oczywiście na finansach i rzeczach materialnych: naprawach, zakupie samochodu lub sprzętu, dużych inwestycjach. Możesz też zaplanować narodziny dziecka lub adopcję zwierzaka. Nie zapominaj jednak o tym, co wzmocni wasz związek: wspólne wakacje, wycieczki i podróże, uczęszczanie do grup hobbystycznych, wspólne zdobywanie nowej wiedzy (kursy, szkolenia).

 Stwórz własne wakacje

Nie, nie mówimy o rocznicy ślubu, randce czy oficjalnym rozpoczęciu związku. Każda para ma takie święta. Ty też powinieneś mieć swoje. Na przykład dzień najbardziej nieudanej randki, pierwszej wspólnej wycieczki do McDonald's, a nawet dzień pierwszej kłótni! Świętujcie ten dzień co roku i niekoniecznie według klasycznego scenariusza - prezenty, kolacja itp.

Niech to będzie wasze święto z humorem, idźcie do tego samego McDonalda lub powtórzcie to, co robiliście w dniu, w którym świętowaliście. Napisz życzenia do partnera, gdy jest w pracy - od razu będzie w lepszym nastroju. Wyślij kartkę lub wymyśl coś tematycznego, co zrozumie tylko ukochana osoba. Takie ekskluzywne wydarzenie jeszcze bardziej wzmocni więź między wami.

Stwórz własne powitanie

Psycholog Bill Doherty uważa, że sposób, w jaki partnerzy się witają, może determinować przyszłość ich związku. Jeśli mąż wraca do domu z pracy, a jego żona stoi przy kuchennym stole i nawet nie wyjdzie mu na spotkanie, to już jest źle. Czy masz coś podobnego? Natychmiast to zmień! Nie jest trudno poświęcić mniej niż minutę, by podejść i spotkać się z partnerem, przytulić go i pocałować.

Okaż szczerą radość, pokaż, że tęskniłeś za ukochaną osobą, zapytaj jak minął dzień. Rozmowę można kontynuować później, nawet podczas gotowania lub jedzenia obiadu. Ale moment powitania powinien stać się przyjemnym rytuałem. Możesz też wymyślić własne powitanie: pocałunek w nos, specjalny gest lub ruch, a nawet powitalny taniec!

Zrobić coś razem

Wyznaczając cele, pamiętaj, aby zwracać uwagę zarówno na te globalne, jak i małe. Jednym z nich jest wspólne spędzanie czasu, robienie czegoś razem, ale tylko tego, co oboje lubicie. Nie musisz zmuszać partnera do uczęszczania na lekcje tańca towarzyskiego, jeśli tego nie lubi.

Ale jeśli oboje uwielbiacie wieczorny jogging lub po prostu spacer z psem, wyjście na pizzę lub wspólne robienie naleśników w weekend, to świetnie! Ważne jest, aby nie ignorować takich rytuałów i trzymać się swoich ustaleń. To właśnie wtedy będziesz regularnie doświadczać pozytywnych emocji związanych ze swoim partnerem.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości