• Dziś 27°/17°
  • Jutro 27°/16°
  • Pojutrze 19°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Polityczna układanka. Kto zostanie przewodniczącym Rady Miasta Gorzowa, a kto zastępcą?

24 kwietnia 2024, 09:00, Anna Kluwak
fot. archiwum
Zaprzysiężenie nowej Rady Miasta Gorzowa oraz prezydenta Gorzowa odbędzie się we wtorek 7 maja podczas uroczystej sesji. Poznamy wówczas prezydium Rady Miasta Gorzowa w kadencji -2024-2029. Wszystko wskazuje na to, że przewodniczącym zostanie Robert Surowiec. Platforma Obywatelska będzie miała również jednego wiceprzewodniczącego. Pozostałe dwa miejsca przypadną dla radnego z Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenckiego klubu.

We wtorek 7 maja odbędzie się pierwsza Sesja Rady Miasta Gorzowa kadencji 2024-2029. Wówczas ślubowanie złoży nowo wybrany prezydent oraz radni. Prezydentem Gorzowa na trzecią kadencję został Jacek Wójcicki. Natomiast wśród 25 radnych są zupełnie nowe twarze, ale również osoby które od lat zasiadają w radzie.

W nowej radzie miasta rządzić będzie Platforma Obywatelska, która ma aż 13 radnych i może samodzielnie podejmować decyzje. Z kolei prezydent Wójcicki wprowadził do rady zaledwie 6 osób, Prawo i Sprawiedliwość ma 5 radnych, a Trzecia Droga tylko jedną radną.

Tak będzie wyglądała nowa Rada Miasta Gorzowa w latach 2024-2029

Koalicja Obywatelska: Jakub Derech-Krzycki, Grzegorz Igantowicz, Anna Kozak, Marta Krupa, Halina Kunicka, Izabela Piotrowicz, Jerzy Sobolewski, Robert Surowiec, Milena Surowiec-Sikora, Jerzy Synowiec, Paulina Szymotowicz, Piotr Wilczewski, Ireneusz Zmora.

Prawo i Sprawiedliwość: Krzysztof Kielec, Sebastian Pieńkowski, Jarosław Porwich, Tomasz Rafalski, Roman Sondej,

KWW Wójcickiego: Maciej Buszkiewicz, Jan Kaczanowski, Albert Madej, Piotr Paluch, Maria Szupiluk, Cezary Żołyński.

Trzecia Droga: Agnieszka Cierach (zajęła miejsce Marty Bejnar-Bejnarowicz, która od czerwca zostanie miejskim architektem).

Kto przewodniczącym Rady Miasta Gorzowa, a kto zastępcą? Tak może wyglądać prezydium Rady Miasta Gorzowa w latach 2024-2029

Do pierwszej sesji nowej Rady Miasta Gorzowa zostało dwa tygodnie, więc trwa polityczna układanka, kto zostanie przewodniczącym Rady Miasta, a kto zostanie obsadzony w roli zastępców.

Od wtorku 23 kwietnia Piotr Wilczewski został szefem klubu Platformy Obywatelskiej. Co istotne Wilczewski zdobył najwięcej głosów mieszkańców podczas głosowania na radnych (1425 głosy), a drugiej turze wyborów na prezydenta Gorzowa zagłosowało na niego 11 502 gorzowian. Wiadomo już, że nie zostanie przewodniczącym rady oraz nie znajdzie się w prezydium.

Kto zostanie zatem przewodniczącym? Wszystko wskazuje na to, że będzie to Robert Surowiec. To obecnie najmocniejszy kandydat, który ma spore doświadczenie polityczne i pełnił już kiedyś funkcję przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa, a w ostatniej kadencji zasiadał w prezydium.

Wiadomo, że pierwszy zastępca będzie również z Platformy Obywatelskiej. Tutaj na liście było kilka nazwisk. Jednak najbardziej oczywista wydaje się tutaj kandydatura Anny Kozak, która „zrobiła” drugi wynik na listach Platformy Obywatelskiej otrzymując aż 1145 głosów mieszkańców. Pod uwagę mógłby być również brany Jerzy Sobolewski, który zdobył 1075 głosów.

Pozostałe dwa miejsca w prezydium przypadną dla przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości oraz osoby z klubu prezydenta Wójcickiego. Ostateczne decyzje kto zostanie przewodniczącym z poszczególnych klubów, zapadną w najbliższych dniach.

Z PiS wiceprzewodniczącym mógłby zostać Tomasz Rafalski, który miał drugi najlepszy wynik wśród wszystkich radnych, bo zagłosowało na niego 1370 osób. Jednak w grze jest również Sebastian Pieńkowski, który zdobył 1168 głosów gorzowian.

Z kolei z prezydenckiego klubu wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gorzowa zostanie Jan Kaczanowski – dotychczasowy przewodniczący. Kaczanowski podczas ostatnich wyborów zrobił najlepszy wynik KWW Wójcickiego i zdobył 601 głosów.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości