• Dziś 27°/17°
  • Jutro 27°/16°
  • Pojutrze 19°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Hotelarstwo — co brać pod uwagę przed podjęciem pracy w tej branży?

22 kwietnia 2024, 08:43, Artykuł sponsorowany
Branża hotelarska od lat dynamicznie się rozwija. Przewiduje się, że zatrudnienie w tym sektorze będzie stale wzrastać. Hotelarski rynek pracy potrzebuje zarówno wykwalifikowanych pracowników jak i doświadczonych na różnych szczeblach specjalistów. Na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem pracy w hotelu? Jakie są kluczowe aspekty pracy w hotelarstwie? Szczegóły poniżej.

Kluczowe aspekty pracy w hotelarstwie

Wiele osób marzących o karierze w tej dynamicznej branży zastanawia się nad umiejętnościami, zapewniającymi zatrudnienie, co można sprawdzić na przykład na GoWork.pl, razem z opiniami pracowników na temat konkretnych pracodawców. Okazuje się, że praca w hotelu jest nie tylko dobrze płatna i dostępna, ale też pełna wyzwań. Co definiuje zawód hotelarza?

Elastyczność godzin pracy

Obecność stosunkowo młodych ludzi w branży turystycznej nikogo nie dziwi. Wiele hoteli i pensjonatów w Polsce działa według elastycznego grafiku, co pozwala połączyć zarobkowanie ze studiami lub nauką w szkole. Elastyczność zatrudnienia jest atrakcyjną opcją również dla osób, które w hotelu chcą jedynie dorobić do zasadniczego wynagrodzenia.

Ze względu na specyfikę tej branży – wiele prac w obiekcie noclegowym wykonuje się wieczorem lub nawet w nocy. Praca dorywcza w hotelu może być uzupełnieniem pracy na pełnym etacie. Ponadto obiekty hotelowe szukają pracowników praktycznie przez cały czas, więc osoby z wykształceniem hotelarskim nie mogą narzekać na brak ofert pracy.

Umiejętności interpersonalne

Branża hotelarska znana jest z gościnności i wysokiej jakości obsługi. W związku z tym wymaga od swoich pracowników doskonalenia umiejętności interpersonalnych. Praca w hotelarstwie jest sztuką komunikacji, którą powinien opanować zarówno personel stojący za recepcją, jak i osoby związane z ze sprzątaniem pokoi i obsługą gości. Umiejętności interpersonalne to także zdolność czytania z mowy ciała oraz odpowiednie reagowanie pod presją czasu na potrzeby gości.

Wyzwania i korzyści w branży hotelowej

Największym wyzwaniem dla pracowników hotelowych jest zachowywanie spokoju w kontaktach z roszczeniowymi klientami. Nie da się zaprzeczyć, że kontakty z wiecznie niezadowolonym z obsługi gościem mogą wyczerpywać psychicznie nawet najbardziej doświadczonych i odpornych na stres pracowników.

Praca w hotelarstwie daje też wiele korzyści. Obcowanie z ludźmi pochodzącymi z odległych zakątków świata, poszerza wiedzę o kulturach i pozwala na właściwą postawę w relacjach interpersonalnych z ich przedstawicielami. Równie istotna jest możliwość doskonalenia umiejętności językowych, co w przyszłości może zaowocować błyskotliwą karierą.

Hotel potrzebny od zaraz

Sieci hoteli rozwijają się nie tylko w miejscach atrakcyjnych turystycznie, ale też w ustronnych miejscach, zlokalizowanych na odludziu. Zaplecze hotelarskie jest obowiązkowe także w bliskim sąsiedztwie ośrodków SPA, rodzinnych parków rozrywki i centrów relaksu, których corocznie sukcesywnie przybywa. W związku z powyższym, jak na dłoni widać, że wysokie zapotrzebowanie w obiekty hotelarskie automatycznie generuje wzrost zatrudnienia.

Zawód hotelarza jest zawodem przyszłości — to nie ulega wątpliwości. Perspektywa zatrudnienia w hotelu daje możliwość doskonalenia języków obcych i poznania różnych kultur. Branża ta faworyzuje osoby odporne na stres i posiadające  istotne umiejętności interpersonalne w relacjach z klientem.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości