• Dziś 27°/17°
  • Jutro 27°/16°
  • Pojutrze 19°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Kominy grożą zawaleniem i zagrażają bezpieczeństwu. Trwa ich rozbiórka

18 kwietnia 2024, 10:37, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Teren Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie przy ul. Teatralnej jest pilnowany przez ochronę. Na ten moment największe niebezpieczeństwo stwarzają kominy na budynku rektoratu. Istnieje ryzyko, że przy silniejszym wietrze przewrócą się na tory kolejowe i dojdzie do tragedii. Dlatego też trwa ich rozbiórka.

Trwa szacowanie strat po pożarze Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie. W wyniku pożaru zniszczone zostały dwa budynki przy ul. Teatralnej. Uczelnia mówi o tym, że będzie potrzebne nawet 150 mln zł na odbudowę spalonych budynków. Chociaż AJP było ubezpieczone, to liczy na wsparcie mieszkańców. Uczelnia utworzyła zrzutkę, w której chce zebrać ponad 42 mln zł.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że do pożaru przyczynili się pracownicy zajmujący się remontem budynku. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gorzowie. Wszczęto śledztwo pod kątem sprowadzenia pożaru, który stanowi zagrożenie życia i zdrowia wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Według artykułu 163 kodeksu karnego grozi za to do 10 lat więzienia.

Trwa rozbiórka kominów na dachu uczelni w Gorzowie. Grożą zawaleniem

Największe zniszczenia są w budynku rektoratu, gdzie całkowicie spłonął dach oraz poddasze, zawalił się strop, a pożar przedostał się na niższe piętro. Z kolei dolne kondygnacje zostały zalane przez wodę podczas akcji gaśniczej.

Teren uczelni został ogrodzony taśmami i jest pilnowany przez ochronę, tak aby żadna postronna osoba nie dostała się do środka. Ma to również związek z bezpieczeństwem.

Na ten moment największe niebezpieczeństwo stwarzają kominy na budynku rektoratu. Istnieje ryzyko, że przy silniejszym wietrze przewrócą się na tory kolejowe i dojdzie do tragedii.

Dlatego też w środę 17 kwietnia rozpoczęła się ich rozbiórka. Na miejscu pojawił się dźwig oraz podnośnik. Na dźwigu jest zaczepiony kosz, w którym znajdują się robotnicy. Rozbierają cegła po cegle komin i wrzucają poszczególne elementy do kontenera, który jest z kolei podczepiony do podnośnika.

Spalony budynek uczelni w Gorzwie trzeba będzie rozebrać?

W najbliższych miesiącach władze AJP chcą, aby budynek rektoratu został zabezpieczony plandeką, tak obiekt nie był narażony na dalsze zniszczenie. Chociaż uczelnia chciałaby odbudować budynek przy ul. Teatralnej, to istnieje szansa, że zostanie on wyburzony.

Jednak to będzie dopiero wiadomo w momencie, kiedy będą gotowe ekspertyzy. A to może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Uczelni zależy jednak na uratowaniu budynku, a jego wyburzenie będzie ostatecznością. Oczywiście decyzja będzie należała do nadzoru budowlanego, który na podstawie ekspertyz oceni czy budynek da się odbudować czy konstrukcja jest zbyt zniszczona i będzie nadawał się jedynie do rozbiórki. Odpowiedź na to pytanie poznamy prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

1/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

2/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

2/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

3/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

3/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

4/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

4/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

5/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

5/5 Rozbiórka kominów w spalonym budynku AJP

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości