• Dziś 27°/16°
 • Jutro 25°/15°
 • Pojutrze 22°/13°
 • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Praca w Gorzowie Wielkopolskim już po szkole średniej? Oto zawody, na które warto postawić!

7 kwietnia 2024, 08:37, Artykuł partnera
Wydaje się, że praca w Gorzowie Wielkopolskim jest na wyciągnięcie ręki. Bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, a w mieście prężnie działa wiele dużych przedsiębiorstw. Jednak czy znajdzie w nich zatrudnienie osoba bez doświadczenia, która dopiero skończyła szkołę? Sprawdzamy, jaka praca po liceum czeka w Gorzowie Wielkopolskim.

Czy w Gorzowie Wielkopolskim jest praca?

Zgodnie z informacjami GUS, Gorzów Wielkopolski całkiem dobrze radzi sobie na rynku pracy zarówno na tle wojewódzkim, jak i krajowym. Według danych stopa bezrobocia w styczniu 2024 roku wynosiła 2,5%. To znacznie mniej w porównaniu ze wskaźnikiem dla województwa lubuskiego, który kształtował się na poziomie 4,7% i w skali kraju, czyli 5,4%.

W tym samym okresie wskazano, że głównym sektorem zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim jest przemysł (45,8%), administrowanie i działalność wspierająca (14%), transport i gospodarka magazynowa (10,8%), handel i naprawa pojazdów samochodowych (10,2%) oraz budownictwo (8,2%).

Z kolei Barometr zawodów wskazuje, że w Gorzowie Wielkopolskim odnotowuje się deficyt na bardzo wielu różnych stanowiskach. Najbardziej widoczny brak kandydatów dotyczy profesji takich jak:

 • magazynier;
 • nauczyciel praktycznej nauki zawodu;
 • nauczyciel przedmiotów zawodowych;
 • nauczyciel przedszkola;
 • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych;
 • pracownicy służb mundurowych;
 • samodzielni księgowi;
 • specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki.

Jak widać, niskie bezrobocie, czy długa lista zawodów, w jakich łatwo znaleźć pracę, czy coraz większa liczba ofert pracy w regionie, dostępna pod adresem: https://www.gowork.pl/praca/gorzow-wielkopolski oznacza, że Gorzów Wielkopolski ma dobre perspektywy rozwoju kariery również dla osób bez doświadczenia.

Przykładowe zawody po liceum

O ile znalezienie kolejnej pracy nie jest większym wyzwaniem, o tyle zatrudnienie po ukończeniu szkoły średniej już tak. Pierwsza praca po liceum dotyczy zwykle stanowisk, na których nie ma długiej listy wymagań wobec kandydatów. W takich profesjach będą liczyć się głównie indywidualne predyspozycje, a w mniejszym stopniu wykształcenie i sam staż pracy. Oto przykładowa praca po liceum bez studiów:

 • sprzedawca,
 • przedstawiciel handlowy,
 • kelner/kucharz,
 • grafik komputerowy,
 • programista.

Jaka praca po liceum w Gorzowie Wielkopolskim?

Praktycznie każdy uczeń prędzej czy później zastanawia się, co robić po szkole średniej. Wybór nie jest prosty, ponieważ różne jest zapotrzebowanie na rynku pracy i perspektywy finansowe konkretnych profesji. A jak te kwestie wyglądają w Gorzowie Wielkopolskim? Poniżej przedstawiamy stanowiska, w których można rozwijać swoją karierę zawodową już po skończeniu szkoły średniej również w tym mieście.

1. Sprzedawca

Sprzedawca/kasjer to stanowiska, które w Gorzowie Wielkopolskim muszą mierzyć się z deficytem chętnych do pracy. W związku z tym w wielu sklepach czy placówkach zatrudniane są osoby bez doświadczenia, gdzie szkolenie wdrażające organizowane jest przez samą firmę. Takich ofert jest sporo: https://www.gowork.pl/praca/sprzedawca;st/gorzow-wielkopolski. Choć sprzedawca w sklepie otrzymuje średnie stawki, czyli zwykle w okolicach najniższej krajowej, perspektywy na lepszy zarobek wzrastają, gdy kandydat do pracy wykazuje się dobrą znajomością języka obcego.

Podobnym, lecz nie do końca tym samym stanowiskiem, które będzie dostępne dla młodych osób zaraz po skończeniu liceum, jest obsługa klienta. Takich osób poszukują zarówno firmy stacjonarne, jak i internetowe, dlatego można spodziewać się w tym przypadku wielu zróżnicowanych ofert.

2. Przedstawiciel handlowy

Aby zostać sprzedawcą trzeba przede wszystkim mieć tzw. smykałkę do interesów. Chodzi o perswazję, zdolności komunikacyjne i prezentacyjne. Do pracy jako przedstawiciel handlowy zachęca fakt, że tutaj ani wykształcenie, ani doświadczenie nie jest najważniejsze - liczy się skuteczność prowadzonych działań. Sukcesy przekładają się z kolei na wyższe zarobki, co w ostatecznym rozrachunku przyciąga wiele ambitnych osób.

Choć przedstawiciel handlowy ma przed sobą dobre perspektywy finansowe, musi wykazać się odpowiednią wiedzą o produkcie lub usłudze, być w swoim działaniu przekonujący, a przy tym mobilny. Jest to więc dość dynamiczne stanowisko, na którym dzięki ciężkiej pracy można mocno rozwinąć swoją karierę bez konieczności ukończenia studiów.

3. Kelner/kucharz

Młodzi ludzie często idą w kierunku gastronomii, wybierając stanowiska z tym związane. Może być nim kelner/kelnerka bądź kucharz. Przyjmowani do pracy zaraz po liceum zdobywają cenne doświadczenia, które przydają się również w innych branżach.

Wymagania wobec kelnerów nie są duże, dlatego osoba po liceum ma szansę zdobyć takie stanowisko szczególnie wtedy, gdy dobrze posługuje się językiem obcym. Z kolei chętni do pracy jako kucharz zwykle zaczynają swoją przygodę od pracy jako pomoc kuchenna. W późniejszym czasie awansują na głównego kucharza.

4. Grafik komputerowy

Bycie grafikiem komputerowym nie wymaga specjalnego wykształcenia, czy doświadczenia. Tutaj liczy się zmysł estetyczny. Osoba po liceum, która ze względu na swoje zainteresowania biegle posługuje się programami graficznymi, ma szansę znaleźć stabilną pracę lub stałe zlecenia. Pomocne będą tu różne kursy, choć samodzielne doszkalanie również przynosi dobre efekty.

5. Programista

To jedno z najlepiej opłacanych stanowisk, które jest możliwe do osiągnięcia dzięki własnej, ciężkiej pracy. Interesując się informatyką już w szkole średniej, można zdobyć przewagę w zawodzie. W przypadku programisty samodzielne nauczenie się wybranego języka programowania daje szansę na zdobycie pracy na stanowisku juniorskim nawet od razu po skończeniu liceum. Z drugiej strony ze względu jednak na duże przesycenie rynku IT, szansę w tej branży mają tylko najlepsi.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości