Skóra naturalna to materiał pozyskiwany ze skóry zwierząt. Najczęściej spotyka się skórę bydlęcą i cielęcą, chociaż na rynku natknąć można się również na skóry pochodzące od innych gatunków zwierząt. Naturalna skóra od wielu lat ceniona jest w różnorodnych branżach i przyjmuje bardzo szerokie zastosowanie. Wynika to w szczególności z jej właściwości, do których zalicza się m.in. piękny wygląd i dużą wytrzymałość. Wobec tego pokryte nią produkty mogą służyć przez wiele lat, na długo zachowując przy tym swój szlachetny wygląd.
Z tego względu naturalna skóra uważaną jest za luksusową, nadając prestiżu każdemu wykonanemu z niej produktowi. Niestety ma ona także pewne wady. Główna z nich to konieczność częstej i regularnej pielęgnacji. W przeciwnym razie skóra zacznie pękać i straci swoją estetykę oraz właściwości. Ponadto proces pozyskiwania naturalnej skóry jest mocno kontrowersyjny z etycznego punktu widzenia, gdyż wiąże się z zabijaniem zwierząt. Z tego względu zaobserwować można stale rosnącą popularność alternatywnej opcji, czyli ekoskóry.
Ekoskóra to materiał, który powstał jako alternatywa dla naturalnej skóry zwierzęcej. Przyjmuje zatem jej walory wizualne oraz właściwości, skutecznie ją imitując. Podobieństwo dostrzec można m.in. w fakturze powierzchni ekoskóry oraz w wyglądzie końcowych wyrobów. Jest to jednak wyrób poliestrowy, a więc syntetyczny. Ekoskórę bądź też skaj najczęściej wytwarza się z poliuretanu lub też z polichlorku winylu. To pozwoliło zyskać jej pewne cechy, w tym:
– zwiększoną wytrzymałość – jako wyrób syntetyczny ekoskóra jest bardziej wytrzymała niż skóra naturalna. Stąd też wykazuje mniejszą podatność na zadrapania i pęknięcia;
– różnorodność wzorów i kolorów – proces produkcji ekoskóry pozwala na dużą swobodę w jej kształtowaniu. Dzięki temu przyjmuje ona różne wzory, kolorystykę oraz faktury;
– łatwe utrzymanie w czystości – jest ona łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Ułatwia to utrzymanie wyrobu w doskonałym stanie przez dłuższy czas. Zwiększa też wygodę jego użytkowania.
Niestety ekoskóra w odróżnieniu od skóry nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dzięki swojej szczelności jest to jednak materiał nieprzemakalny.
Trudno jednoznacznie wskazać, która opcja wydaje się lepsza – skóra naturalna czy ekoskóra. Tak naprawdę należałoby zestawić plusy i minusy obu rozwiązań, a następnie dopasować je do własnych potrzeb i oczekiwań. Skóra naturalna zyskuje przewagę pod względem przewiewności. Jest jednak droga, wiąże się ze śmiercią zwierząt, a jej pielęgnacja bywa skomplikowana i czasochłonna. Z tego względu ekoskóra może być równie kuszącą opcją. Pięknie się prezentuje, jest wytrzymała i znacznie łatwiejsza w utrzymaniu pod względem czystości i dobrego wyglądu. Coraz częściej też do złudzenia przypomina skórę naturalną. Jedyna różnica tkwi w zapachu, który w tym wypadku jest bezwonny, a także w fakturze. W przypadku ekoskóry powstaje ona w sposób sztuczny. Można zatem dostrzec pewną powtarzalność.
Ostateczny wybór pomiędzy tymi dwoma materiałami zależny jest zatem od indywidualnych preferencji, potrzeb i wyznawanych wartości. Jeśli wybierasz etykę i troskę o dobro zwierząt, to z całą pewnością doskonałą opcją jest dla Ciebie ekoskóra.
Mimo wszystko należy jednak zaznaczyć, że ekoskóra ekoskórze nierówna. Przed zakupem koniecznie zwróć zatem uwagę na skład materiału. Większą trwałość wykazują tkaniny poliuretanowe. Przyjrzyj się także parametrom użytkowym. Wysokiej jakości ekoskórę nabyć można w e-sklepie Tkaniny Karoliny. Z pewnością znajdziesz tam materiał, który spełni Twoje oczekiwania i tym samym zapewni Ci satysfakcję z zakupu. Zyskasz też bardzo atrakcyjną cenę.
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |