Wiadomości

Aglomeracja i Euroregion będą działać razem

12 października 2011, 17:02
Józef Kruczkowski, starosta powiatu gorzowskiego, podpisujący porozumienie
(fot. Filip Praski)
Dziś zostało podpisane porozumienie dotyczące współpracy Aglomeracji Gorzowskiej ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina. W spotkaniu udział wzięli prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak, wiceprezydent Ewa Piekarz oraz starosta gorzowski, burmistrzowie i wójtowie.
Jak podkreślał Krzysztof Karwatowicz, dyrektor Biura Rozwoju Miasta i Aglomeracji, aglomeracja i Stowarzyszenie Euroregionu Pro Europa Viadrina to organizacje bliźniacze, o niemalże identycznym składzie członkowskim. - To w końcu organizacje, które mają zbieżne i niemal identyczne cele. Stąd zapadła decyzja by pierwszą jednostką, z którą aglomeracja podpisze porozumienie było właśnie stowarzyszenie naszego euroregionu.

Głos zabrał także prezydent Tadeusz Jędrzejczak, który sprawuje również funkcje przewodniczącego prezydium Aglomeracji Gorzowskiej oraz przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina: - Euroregion Pro Europa Viadrina jest zainteresowany tym, by stać się członkiem Aglomeracji i z nami współpracować, ponieważ mamy wspólne cele, które musimy realizować. Jesteśmy coraz bardziej zintegrowani z Unią Europejską, a to organizacja, która mocno wspiera regiony.

Józef Kruczkowski, starosta powiatu gorzowskiego, członek prezydium Aglomeracji Gorzowskiej i zarządu Stowarzyszenia Gmin Euroregionu podkreślił, że organizacjom przyświeca idea „razem można więcej”. - Niektóre zadania i przedsięwzięcia wykraczają poza formułę miasta i leżą w interesie trochę większego obszaru, jak np. aglomeracja. To m.in. infrastruktura drogowa, kolejowa, wspólne działania w zakresie uregulowania spraw związanych z rzekami i systemem melioracyjnym. Myślę, że te 450 tys. mieszkańców, które obejmuje aglomeracja powinno odczuć pozytywy tej inicjatywy - powiedział starosta.

Jakie korzyści wynikną z podpisania porozumienia? Pro Europa Viadrina skupia 24 samorządy po polskiej stronie granicy. Dysponuje swoim budżetem, jednocześnie ma współudział w komitecie sterującym środkami pomocowymi zarówno w ramach EWT, jak i pieniędzmi transgranicznymi dotyczącymi naszego euroregionu. Instytucja będzie uczestniczyła w promowaniu i zabieganiu o środki finansowe na rzecz największych przedsięwzięć, które aglomeracja chce robić dla jej spójności.

- Czekamy na następne instytucje pozarządowe, które będą chciały z nami współpracować. W tej chwili bierzemy się za prace na rzecz projektów najistotniejszych. To m.in. kwestia kolei wschód-zachód. Od strony niemieckiej do Gorzowa linia jest już odnawiana i chodzi o to, by tory były modernizowane do Krzyża. O środki na kolejne projekty będziemy występowali już jako aglomeracja - zakończył Tadeusz Jędrzejczak.

Filip Praski
Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości