• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Problemy z kręgosłupem - jakie cechy powinien mieć materac wspierający leczenie?

4 kwietnia 2024, 10:48, Artykuł partnera
W erze pracy zdalnej i siedzącego trybu życia, problemy z kręgosłupem stają się coraz bardziej powszechne. Z danych za rok 2020, opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że 1 na 13 osób doświadczyła bólu pleców, czyniąc te dolegliwości drugą najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. W tym kontekście, wybór odpowiedniego materaca nie jest już tylko kwestią komfortu, ale staje się istotnym elementem profilaktyki oraz wsparcia w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Zrozumienie, jakie cechy powinien posiadać materac, aby wspierał zdrowie aparatu ruchu, jest kluczem do poprawy samopoczucia na co dzień.

Problemy z kręgosłupem - przyczyny i skutki

Problemy z kręgosłupem mogą mieć wiele przyczyn, wśród których wyróżnia się nieprawidłową postawę, nadwagę, brak aktywności fizycznej, ale także używanie niewłaściwego materaca. Najczęściej spotykanymi problemami są bóle dolnego odcinka pleców, przepukliny dyskowe, skolioza czy zapalenie stawów. Skutki tych dolegliwości to nie tylko ból i dyskomfort, ale również pogorszenie jakości życia, ograniczenie ruchomości oraz, w dłuższym okresie, poważne komplikacje zdrowotne.

Cechy materaca wspierającego leczenie kręgosłupa

  1. Twardość materaca

Wybór odpowiedniej twardości materaca zależy przede wszystkim od wagi ciała i indywidualnego poczucia komfortu. Osoby z problemami z dolnym odcinkiem pleców często lepiej czują się na średnio twardych lub twardych materacach, które zapewniają mocniejsze podparcie i nie pozwalają na zbytnie „zapadanie” ciała, co mogłoby pogłębiać sygnały bólowe. Częstym wyborem jest materac sprężynowy, który dobrze podtrzymuje sylwetkę, nawet w przypadku osób o wyższej wadze.

Zobacz najlepiej oceniane materace sprężynowe: https://sypialniaplus.pl/17-materace-sprezynowe

  1. Materiały i technologie

Dobrej jakości materace zbudowane są w oparciu o materiały, które pomagają utrzymać ciało w neutralnej pozycji i dobrze odciążają kręgosłup. Wiele modeli dedykowanych osobom z problemami z kręgosłupem otrzymało certyfikat medyczny, który potwierdza prozdrowotne właściwości materaca.

Materace medyczne mogą wykorzystywać:

  • piankę memory, inaczej nazywaną termoelastyczną, która pod wpływem ciepła i ciężaru świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, redukując punkty nacisku zwrotnego i wspierając lepszą cyrkulację krwi w organizmie,
  • naturalny lateks z mleczka drzewa kauczukowego. To trwały, odporny na odkształcenia komponent, który zapewnia dobrą elastyczność punktową,
  • sprężyny kieszeniowe i multipocket, które cenione są za punktową reakcję na nacisk i 7-strefowy podział twardości - miękkość sprężyn jest zróżnicowana w 7 strefach, oferując zróżnicowaną podporę dla poszczególnych części ciała.
  1. Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Każdy z nas jest inny, dlatego materac ortopedyczny powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na możliwość testowania materaca przed finalnym zakupem, co pozwala ocenić, czy wybrany model faktycznie zapewnia komfortowy sen.

  1. Certyfikaty jakości

Materace posiadające certyfikaty medyczne lub rekomendacje od instytucji zajmujących się zdrowiem kręgosłupa są często lepiej przystosowane do potrzeb osób z problemami z kręgosłupem.

Sprawdź certyfikowane materace medyczne: https://sypialniaplus.pl/21-materace-ortopedyczne

Materac ortopedyczny, czyli potoczna nazwa dla materaca o statusie wyrobu medycznego, to jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości