• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 4
Wiadomości

Od maja woda w Gorzowie będzie droższa. Trzymajmy się mocno za portfele... i krany!

2 kwietnia 2024, 20:51, Marcin Kluwak
Woda to nie tylko źródło życia, ale też coraz droższy towar. Płacimy za każdy metr sześcienny zużytej wody i rachunki za nią nieubłaganie rosną. Od maja czekają nas kolejne podwyżki, więc czas zacząć oszczędzać!

Zamiast 15,75 zł, które płacimy obecnie za 1 metr sześcienny wody i odprowadzonych ścieków, od 16 maja zapłacimy 16,37 a od 2025 roku jeszcze więcej - 16 zł i 64 grosze. 

Obecnie obowiązująca stawka, czyli 15,75 zł obowiązuje od 16 maja 2023 roku. Bieżące ceny, oraz coroczne podwyżki opłat pobieranych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie zostały zatwierdzone przez Wody Polskie. Podwyżki dotkną mieszkańców z terenu gminy Gorzów Wielkopolski, Deszczno, Bogdaniec, Lubiszyn i Kłodawa.

Przypominamy, że do ceny wody dochodzi jeszcze opłata abonamentowa dla  odbiorców usług zgodna z zawartą umową i jest niezależna od ilości dostarczanej wody za przyjęty okres rozliczeniowy.

Ceny 1 metra sześciennego wody na przykład w pobliskiej Zielonej Górze nie odbiegają znacząco od cen w Gorzowie i okolicach. Tam mieszkańcy płacą 6,40 za wodę oraz 8,99 za ścieki, czyli 15,39 zł. To niewiele mniej, niż w naszym mieście, ale gdy popatrzymy już na większe metropolie, to różnica jest dość spora. Dla przykładu - w Gdańsku obecnie za wodę i ścieki mieszkańcy płacą 11,56 zł, a po planowanej w tym roku podwyżce będzie to 12,76 złotego, czyli wciąż o wiele mniej, niż w naszym mieście.

Przypomnijmy tylko, że zgodnie z wyliczeniami GUS, gorzowianie zarabiają bardzo mało. W polskich miastach gorzej jest tylko w Kielcach i Białymstoku. Przeciętne wynagrodzenie w Gorzowie wynosi 6208.14 zł, w Zielonej Górze 7066,54 a we wspomnianym Gdańsku, gdzie woda i ścieki są wyraźnie tańsze - 8715,93 zł. 

Dlaczego woda drożeje?

Powodów jest kilka. Po pierwsze, rosną ceny energii i materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do uzdatniania wody i odprowadzania ścieków. Po drugie, coraz więcej inwestujemy w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną, co również generuje koszty. Po trzecie, zmieniają się przepisy, które nakładają na przedsiębiorstwa wodociągowe nowe obowiązki, np. dotyczące ochrony środowiska.

Jak oszczędzać wodę? Kilka cennych porad

Jest wiele sposobów na to, by zmniejszyć zużycie wody w domu. Oto kilka prostych przykładów:

  • Zakręcaj kran podczas mycia zębów lub golenia.
  • Bierz krótsze prysznice zamiast długich kąpieli.
  • Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne.
  • Sprawdzaj, czy w domu nie ma wycieków.
  • Zbieraj deszczówkę do podlewania roślin.
  • Oszczędność wody to nie tylko korzyść dla portfela, ale też dla środowiska. Woda to cenny surowiec, o który musimy dbać. Zmieniając swoje nawyki, możemy przyczynić się do ochrony zasobów wodnych dla przyszłych pokoleń.

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości