• Dziś /2°
  • Jutro /2°
Wiadomości

Dużo wolnego? Świąteczna przerwa i majówka na horyzoncie

27 marca 2024, 09:15, Marcin Kluwak
Już od czwartku uczniowie będą mieli okazję cieszyć się kilkudniową przerwą wiosenną z okazji Świąt Wielkanocnych. Co więcej, maj przyniesie dodatkowe dni wolne, tworząc już nie tylko weekend, ale prawie „tydzień majowy”. To wszystko po warunkiem, że wykorzystamy przerwę pomiędzy świętami. Czy to oznacza więcej wolnego dla uczniów? To zależy od decyzji dyrektorów szkół.

W najbliższym czasie uczniowie będą mogli cieszyć się przerwą wiosenną podczas Świąt Wielkanocnych oraz dodatkowymi dniami wolnymi 1 i 3 maja. Zgodnie z rozporządzeniem MEN, dyrektorzy szkół mają prawo do ustalania dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, poza tymi, które są ustanowione z okazji świąt.

Ferie wielkanocne rozpoczną się 28 marca (Wielki Czwartek) i potrwają do 2 kwietnia 2024 r. (wtorek po Lany Poniedziałek). Kto może liczyć na wolne w tym czasie? Czy szkoły zapewniają opiekę podczas wiosennej przerwy świątecznej?

W szkołach dyrektorzy mają prawo, ale nie obowiązek, do organizowania opieki podczas ferii wielkanocnych. Natomiast w przedszkolach, dzieci mają prawo do opieki przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw zarządzonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola. Jeśli rada przedszkola nie istnieje, decyzję podejmuje dyrektor przedszkola i rada rodziców. Oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami dotyczącymi przedszkoli publicznych, więc nie obowiązują go przepisy rozporządzenia dotyczące terminów przerw świątecznych.

W tym roku będzie bardzo przedłużona majówka? 

W maju 2024 roku uczniowie będą mieli kolejną okazję do odpoczynku od nauki. Dni 1.05 (środa) i 3.05 (piątek) są ustawowo wolne od pracy i nauki. Czy uczniowie będą mieli wolne również w pozostałe dni tygodnia? Odpowiedź na to pytanie leży w rękach dyrektorów szkół.

Zgodnie z rozporządzeniem MEN, dyrektorzy mają możliwość ustalania dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, poza tymi, które są ustanowione z okazji świąt. Po konsultacji z radą pedagogiczną i radą rodziców, dyrektorzy szkół podstawowych mogą wykorzystać do 8 dni wolnych, licea ogólnokształcące i technika - do 10 dni, branżowe szkoły I stopnia, branżowe szkoły II stopnia, szkoły policealne i centra kształcenia zawodowego - do 6 dni, a szkoły specjalne przysposabiające do pracy - do 4 dni. Decyzja o wykorzystaniu tych dni zależy od dyrektorów szkół.

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024

28 marca (czwartek) - 2 kwietnia 2024 (wtorek): wiosenna przerwa świąteczna,
1-3 (środa-piątek) maja 2024: majówka,
30 maja 2024 (czwartek): Boże Ciało,
22 czerwca - 31 sierpnia 2024: wakacje.


Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości