• Dziś /-2°
  • Jutro /-1°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gdzie można znaleźć wartości wskaźnika WIBOR?

26 marca 2024, 09:36, Artykuł partnera
WIBOR (czyli Warsaw Interbank Offered Rate) to kluczowy wskaźnik referencyjny, który funkcjonuje na polskim rynku finansowym. WIBOR mówi nam o tym, jaka jest wysokość oprocentowania, na jaką banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. Wskaźnik WIBOR jest administrowany przez GPW Benchmark, spółkę zależną Giełdy Papierów Wartościowych, która jest kontrolowana przez Skarb Państwa oraz podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Czym jest WIBOR?

WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym, którego wartość jest ustalana na fixingu, który odbywa się w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00. W fixingu biorą udział największe polskie banki. Proces ustalania stawki WIBOR jest zgodny z prawem polskim i unijnym (Rozporządzenie BMR). Jest ściśle kontrolowany, dzięki czemu jest odporny na wszelkiego rodzaju manipulacje.

Znaczenie wskaźnika WIBOR

Choć WIBOR kojarzy się głównie z kredytami hipotecznymi z oprocentowaniem zmiennym, to jest też często stosowany przy określaniu oprocentowania innych produktów finansowych. Są to kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, czy też ratalne oraz kredyty dla firm.  WIBOR-u używa się również do określania rat leasingu, oprocentowania w faktoringu i do pomiaru efektywności zarządzania funduszem. Od stopy WIBOR zależy też wartość niektórych obligacji skarbowych i korporacyjnych.

W oparciu o wysokość wskaźnika WIBOR ustalane jest łączne oprocentowanie kredytu hipotecznego. Z kolei inwestorzy podejmują decyzje inwestycyjne i wybierają instrumenty finansowe, które przy danej wartości WIBOR mogą przynieść oczekiwaną stopę zwrotu. Przykładowo: inwestorzy, którzy chcą pomnażać swój kapitał, będą wyciągać pieniądze z lokat i szukać innych okazji inwestycyjnych, do których zaliczymy akcje, surowce, złoto czy nieruchomości.

Przedsiębiorcy będą natomiast podejmować decyzje o zaciąganiu nowych zobowiązań i rozpoczynaniu nowych projektów.

Nic zatem dziwnego, że spore grono osób jest zainteresowane aktualnymi (czasami również historycznymi) stawkami WIBOR.

Gdzie szukać informacji o stopie referencyjnej WIBOR?

Informacje o wysokości wskaźnika WIBOR na wszystkich terminach są ogólnie dostępne. Publikują je różne instytucje finansowe i media branżowe. Informacje o WIBOR znajdziemy bez problemu w Internecie.

Podstawowym źródłem informacji jest strona internetowa administratora WIBOR – www.gpwbenchmark.pl. Przy czym:

  • Dane aktualne (dane w ciągu dnia lub dane w czasie rzeczywistym) są udostępnianie na zasadach komercyjnych dystrybutorom informacji rynkowych oraz podmiotom rynku finansowego na stronie https://www.gpw.pl/dane-rynkowe.
  • Dane opóźnione są publikowane każdego dnia o godzinie 23:00 z opóźnieniem dwóch dni roboczych.  Znajdziemy je w zakładce: https://gpwbenchmark.pl/dane-opoznione.
  • Dane historyczne (bez danych za rok bieżący) są dostępne w zakładce: https://gpwbenchmark.pl/roczne.

Informacje dotyczące stawek WIBOR znajdziemy również:

  • Na stronach internetowych banków. Większość banków publikuje wartości wskaźnika WIBOR na swoich stronach. Zazwyczaj są one dostępne w dziale poświęconym produktom finansowym lub sekcji przeznaczonej dla klientów korzystających z usług bankowych.
  • Strony internetowe niektórych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. W tym miejscu informacji będą szukać osoby, które interesują wartości wskaźników WIBOR w kontekście funduszy inwestycyjnych lub innych produktów finansowych oferowanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
  • Strony internetowe instytucji finansowych. Poza bankami i towarzystwami funduszy inwestycyjnych, warto również odwiedzić strony internetowe innych instytucji finansowych, takich jak domy maklerskie czy platformy inwestycyjne, które również często publikują wartości wskaźnika WIBOR.
  • Media związane z tematyką finansową, bankowością czy inwestycjami.  Są to czasopisma finansowe, internetowe portale informacyjne oraz stacje telewizyjne i radiowe specjalizujące się w tematyce finansowej. Wszystkie te media informują o wartościach wskaźnika WIBOR w swoich relacjach i artykułach.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o WIBOR, zapraszamy na https://bankiwpolsce.pl/.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości