WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym, którego wartość jest ustalana na fixingu, który odbywa się w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00. W fixingu biorą udział największe polskie banki. Proces ustalania stawki WIBOR jest zgodny z prawem polskim i unijnym (Rozporządzenie BMR). Jest ściśle kontrolowany, dzięki czemu jest odporny na wszelkiego rodzaju manipulacje.
Choć WIBOR kojarzy się głównie z kredytami hipotecznymi z oprocentowaniem zmiennym, to jest też często stosowany przy określaniu oprocentowania innych produktów finansowych. Są to kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, czy też ratalne oraz kredyty dla firm. WIBOR-u używa się również do określania rat leasingu, oprocentowania w faktoringu i do pomiaru efektywności zarządzania funduszem. Od stopy WIBOR zależy też wartość niektórych obligacji skarbowych i korporacyjnych.
W oparciu o wysokość wskaźnika WIBOR ustalane jest łączne oprocentowanie kredytu hipotecznego. Z kolei inwestorzy podejmują decyzje inwestycyjne i wybierają instrumenty finansowe, które przy danej wartości WIBOR mogą przynieść oczekiwaną stopę zwrotu. Przykładowo: inwestorzy, którzy chcą pomnażać swój kapitał, będą wyciągać pieniądze z lokat i szukać innych okazji inwestycyjnych, do których zaliczymy akcje, surowce, złoto czy nieruchomości.
Przedsiębiorcy będą natomiast podejmować decyzje o zaciąganiu nowych zobowiązań i rozpoczynaniu nowych projektów.
Nic zatem dziwnego, że spore grono osób jest zainteresowane aktualnymi (czasami również historycznymi) stawkami WIBOR.
Informacje o wysokości wskaźnika WIBOR na wszystkich terminach są ogólnie dostępne. Publikują je różne instytucje finansowe i media branżowe. Informacje o WIBOR znajdziemy bez problemu w Internecie.
Podstawowym źródłem informacji jest strona internetowa administratora WIBOR – www.gpwbenchmark.pl. Przy czym:
Informacje dotyczące stawek WIBOR znajdziemy również:
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o WIBOR, zapraszamy na https://bankiwpolsce.pl/.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |