• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20
Wiadomości

Stado żubrów na dobre zadomowiło się w lasach koło Gorzowa

18 marca 2024, 11:14, Anna Kluwak
fot. Bartosz Werner, Nadleśnictwo Kłodawa
W kłodawskich lasach koło Gorzowa można spotkać stado żubrów, które składa się z pięciu osobników. Żubry na dobre zadomowiły się w kłodawskich lasach i są częścią jednej z ośmiu wolno żyjących populacji żubra w Polsce.

Żubry w lasach koło Gorzowa to żadna nowość. Od kilku lat te dostojne zwierzęta można spotkać w kłodawskich lasach. We wrześniu ubiegłego roku Nadleśnictwo Kłodawa pochwaliło się wyjątkowym nagraniem. Okazało się, że kłodawskie stado żubrów powiększyło się o nowego członka. Na filmie było widać, że tuż obok czterech dorosłych żubrów maszerowało cielę.

Jak widać, żubry zadomowiły się tutaj na dobre, bo jeden z pracowników Nadleśnictwa Kłodawa spotkał w ostatnich dniach stado w kłodawskim lesie.

- Pamiętacie, jak w zeszłym roku pisaliśmy o naszym żubrowym stadku i o najmłodszym jego członku? Znowu udało nam się spotkać je na terenie Leśnictwa Kłodawa! Wszystkie 5 sztuk żyje i ma się dobrze. Ważne, żeby pamiętać, że wszystkie zwierzęta leśne są dzikie i należy zachować ostrożność podczas spotkań z nimi – informuje Nadleśnictwo Kłodawa.

Stado, które można spotkać w kłodawskich lasach jest częścią jednej z 8 wolno żyjących populacji żubra funkcjonujących w Polsce - tzw. Stada w Zachodniej Polsce. Pozostałe dzikie stada żubrów żyją w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej i Puszczy Romnickiej.

Co zrobić kiedy spotkamy żubra w lesie?

Kiedy żubr spotka człowieka, ucieka. Zaniepokojone zwierzę zaczyna potrząsać głową, kręcić ogonem i grzebać przednimi racicami w ziemi. Często ostrzegawczo chruczy. Gdy natkniesz się na żubra, spokojnie się wycofa. Nie hałasuj, nie rzucaj w niego żadnymi przedmiotami i pod żadnym pozorem nie dokarmiaj.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

1/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

2/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

2/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

3/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

3/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

4/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

4/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

5/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

5/5 Stado żubrów w kłodawskich lasach

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości