• Dziś 22°/14°
 • Jutro 24°/15°
 • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Za mało kwasu foliowego? Nie lekceważ tych objawów

7 marca 2024, 12:37, Artykuł partnera
Witamina B9, nazywana też kwasem foliowym, jest nam potrzebna do podtrzymywania prawidłowej pracy organizmu. Ten związek bierze udział w wielu ważnych procesach, a jego całkowity brak prawdopodobnie okazałby się katastrofalny w skutkach. Czy wiesz, że niedobór witaminy B9 może dotyczyć każdego z nas? Zobacz, jak rozpoznać pierwsze objawy niskiego poziomu tej substancji.

Witamina B9 – za co jest odpowiedzialna?

Witamina B9 to nazwa określająca grupę folianów, które naturalnie występują w żywności i stanowią bardzo obszerną zbiorowość. Te związki pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka – odpowiadają za przemianę aminokwasów, syntezę białek, rozwój cewy nerwowej u noworodka, czy zapobieganie miażdżycy. Niestety, wchłanianie witaminy B9 pochodzącej z żywności jest dosyć niskie, ponieważ człowiek przyjmuje maksymalnie 50% tej substancji. Zdecydowanie lepszą przyswajalność wykazuje ta sama witamina w postaci kwasu foliowego, który jest obecny jedynie w suplementach diety. 

Normy kwasu foliowego – ile witaminy B9 potrzebuje nasz organizm?

Zapotrzebowanie na witaminę B9 zmienia się wraz z naszym wiekiem i stanem zdrowia. Wymagania dzieci, kobiet, mężczyzn oraz pań spodziewających się potomka są zupełnie inne. Warto zapoznać się z normami i zaleceniami dziennego spożycia folianów, aby mieć świadomość, jakie dawki kwasu foliowego powinniśmy spożywać:

 • Dzieci do 3. roku życia – 150 µg,
 • Starsze dzieci – 300 µg,
 • Mężczyźni – 400 µg,
 • Kobiety - 400 µg,
 • Kobiety w ciąży – 600 µg,
 • Kobiety w okresie laktacji – 500 µg

Panie spodziewające się potomka oraz kobiety, które dopiero planują zajście w ciąże, muszą przyjmować podwyższone dawki kwasu foliowego. Ta witamina odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się układy nerwowego dziecka, a jej niedobory podczas fazy wzrostu płodu mogą spowodować bardzo poważne powikłania, takie jak wady wrodzone oraz ciężkie choroby. Potrzebujesz sprawdzonego preparatu z witaminą B9? Znajdziesz go w sklepie MyBionic.

Charakterystyczne objawy niedoboru witaminy B9

Niedobór kwasu foliowego powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Większość objawów nie będzie charakterystyczna wyłącznie dla tego typu awitaminozy, dlatego nasze podejrzenia zawsze należy potwierdzić przy pomocy odpowiednich badań diagnostycznych. Po czym można rozpoznać niedobór folianów? Osoby cierpiące na zbyt niski poziom tej substancji, mogą uskarżać się na:

 • Depresję i psychozy,
 • Osłabienie,
 • Problemy z koncentracją,
 • Duszności,
 • Zawroty głowy,
 • Anemię.

Długa lista dolegliwości może wzbudzać lęk. Nic dziwnego – niedobór witaminy B9 jest bardzo poważnym stanem, który w skrajnych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych, takich jak niedokrwistość megaloblastyczna, czy miażdżyca.

Kto powinien sięgnąć po suplementy diety z kwasem foliowym?

Wiemy już, że zwiększone dawki kwasu foliowego są zalecane kobietom w okresie rozrodczym, przyszłym mamom oraz paniom karmiącym piersią. Suplementy diety z folianami okażą się kluczowe w przypadku pacjentek, które chorują na cukrzycę, stosują używki, przyjmują leki przeciwpadaczkowe, cierpią na niewydolność nerek lub wątroby albo są otyłe. Zwiększone dawki kwasu foliowego należy każdorazowo konsultować z lekarzem – tylko wtedy zyskamy pewność, że terapia będzie bezpieczna i efektywna.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości