• Dziś 22°/14°
  • Jutro 24°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Biuletyn Informacji Publicznej - Najważniejsze Informacje o BIP

7 marca 2024, 12:34, Artykuł partnera
Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) to strona internetowa służąca do informowania o działalności urzędów i innych podmiotów publicznych. Ma zapewnić powszechny dostęp do informacji publicznej, zgodnie z konstytucją i ustawą. Na stronie można znaleźć dane dotyczące struktury urzędu, kontaktów, godzin otwarcia, a także szczegółowe informacje o działaniu jednostek publicznych. BIP jest narzędziem ułatwiającym obywatelom dostęp do informacji, co pomaga w lepszym orientowaniu się w sprawach urzędowych i usprawnia komunikację z instytucjami.

Co to jest informacja publiczna?

Informacja publiczna obejmuje wszelkie dane, które są generowane, posiadaną lub pod kontrolą podmiotów wykonujących zadania publiczne, udostępniane na stronie głównej Biuletynu Informacji Publicznej. Odnosi się to do informacji w każdej formie, w tym dokumentów, rejestrów, sprawozdań, decyzji i innych materiałów, niezależnie od sposobu ich udostępnienia w prowadzonych rejestrach. Jest ona udostępniana obywatelom na zasadach określonych w prawie, w tym ustawie o dostępie do informacji publicznej, aby zapewnić przejrzystość działania instytucji publicznych i umożliwić społeczeństwu kontrolę nad ich działaniami.

Do czego służy BIP?

BIP służy do zapewnienia obywatelom łatwego dostępu do informacji publicznej, co obejmuje działalność organów władzy publicznej, zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. Jest to platforma, na której publikowane są różnego rodzaju dokumenty, takie jak uchwały, zarządzenia, informacje o przetargach, dane kontaktowe oraz inne ważne informacje dotyczące działania instytucji publicznych. Dzięki BIP, obywatele mają możliwość lepszego zrozumienia i nadzorowania pracy administracji publicznej.

Co znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej?

Na stronie BIP muszą znaleźć się informacje związane z działalnością danego podmiotu publicznego, takie jak: 

  • dane kontaktowe, 
  • regulaminy, 
  • informacje o przetargach, 
  • sposoby załatwiania spraw, 
  • informacje o majątku,
  • dokumenty, takie jak uchwały, zarządzenia, czy informacje o wydatkach.  

Ponadto, BIP powinien zawierać bieżące informacje o działaniach instytucji oraz umożliwiać dostęp do dokumentów publicznych.

Kto publikuje informacje na stronie BIP?

Informacje na stronie BIP publikowane są przez jednostki administracji publicznej, w tym urzędy miast, gmin, urzędy centralne, instytucje kultury, szkoły oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne. Osoby odpowiedzialne za aktualizację i zarządzanie treścią BIP to zazwyczaj pracownicy tych instytucji, dedykowani do obsługi biuletynu, którzy mają za zadanie zapewnić aktualność i prawidłowość publikowanych informacji.

Sprawdź również jak założyć BIP dla szkoły?

Jak wdrożyć BIP?

Wdrożenie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) przy współpracy z ekspertami Netkoncept przebiega płynnie i efektywnie. Dzięki bogatemu doświadczeniu w pracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz instytucjami państwowymi, BIP dostarczany przez Netkoncept spełnia wszelkie wymogi prawne i charakteryzuje się intuicyjnością w użytkowaniu. Biuletyn ten bezproblemowo integruje się ze stroną internetową organizacji, systemem zarządzania dokumentacją oraz innymi aplikacjami, co umożliwia automatyczne udostępnianie treści w różnych miejscach jednocześnie. Informacje publikowane są w standardzie XML, co gwarantuje ich technologiczną przejrzystość. Na specjalne życzenie klienta, Netkoncept może również połączyć BIP z aplikacją mobilną, ułatwiając tym samym dostęp do strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej.

BIP zgodny z zasadami Deklaracji Dostępności

BIP od Netkoncept jest zgodny z zasadami Deklaracji Dostępności, dostosowany do standardu WCAG 2.1, co zapewnia łatwość dostępu i nawigacji po treściach w różnych trybach kontrastu oraz z możliwością dostosowania rozmiaru tekstu. Dodatkowo, treści mogą być czytane przez program lektorski, wspierając samodzielne przeglądanie biuletynu przez użytkownika.

Proces wdrażania BIP

Proces wdrażania Biuletynu Informacji Publicznej z Netkoncept może zająć zaledwie 2 godziny od momentu złożenia zamówienia. W przypadku szczególnych wymagań klienta, czas ten może wydłużyć się do kilku dni, co dotyczy również zleceń na kopiowanie lub migrację istniejącego BIP. Zamówienia na opracowanie BIP można składać telefonicznie, mailowo lub za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej Netkoncept. Po uruchomieniu biuletynu, zespół Netkoncept oferuje szkolenie z jego obsługi oraz asystę techniczną w razie jakichkolwiek trudności z publikacją treści na stronach podmiotowych BIP.

Dlaczego Netkoncept.com?

Netkoncept.com wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw IT, będąc zespołem, który przez więcej niż dwadzieścia lat rewolucjonizuje zarządzanie w sektorze publicznym w Polsce, czyniąc je bardziej przystępnym, wydajnym i skoncentrowanym na potrzebach użytkowników. Firma ta aktywnie współpracuje z jednostkami samorządowymi, organami administracji oraz różnymi instytucjami, nie ograniczając się jedynie do dostarczania oprogramowania, lecz oferując wszechstronną pomoc ułatwiającą ich codzienną pracę. Netkoncept.com odpowiada na potrzeby swoich klientów, likwidując przeszkody związane z technologią i pokazując, że może ona być łatwo zrozumiała i ogólnodostępna. Dzięki swojej długotrwałej działalności firma zdobyła zaufanie ponad 850 jednostek samorządowych i organizacji, wdrożyła ponad 1000 aplikacji, które codziennie używane są przez ponad 10 tysięcy osób.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości