• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Trening tenisa – rozgrzewka przed i po. O czym pamiętać?

27 lutego 2024, 11:10, Artykuł sponsorowany
Tenis to emocjonujący sport, który coraz więcej osób uprawia choćby amatorsko. Jeśli również myślisz o chwyceniu rakiety w dłoń, to chcielibyśmy uczulić Cię w kwestii rozgrzewki. Z tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o swoje ciało przed i po grze, aby zminimalizować ryzyko kontuzji.

Dlaczego nie warto pomijać rozgrzewki?

Rozgrzewkę warto potraktować jako integralną część treningu. To dzięki niej Twój organizm może przygotować się do nadchodzącego wyzwania. Tenis jest sportem, który wymaga pracy całego ciała. Z tego powodu należy rozgrzać mięśnie, stawy i ścięgna, aby te były gotowe na większą intensywność.

Odpowiednia rozgrzewka zwiększy Twoją wydajność oraz możliwości na korcie, już od samego początku treningu. Dodatkowo zmniejszy ona również szansę wystąpienia kontuzji. Właśnie dlatego nie powinno się pomijać tego elementu.

Jak prawidłowo rozgrzać się przed grą w tenisa?

W przypadku tenisa wyróżniamy dwa etapy rozgrzewki:

  • ogólnorozwojowy – ma na celu rozgrzanie ciała i podniesienie pulsu. Powinien trwać około 15 minut. Możesz zacząć od truchtu, a następnie dodawać do niego kolejne elementy. Przykładowo, najpierw dodaj skipy, aby rozgrzać kolana. Później dołącz do tego wymachy nóg po skosie, aktywując staw biodrowy. Staw kolanowy i skokowy rozruszasz dzięki “przeplatance”. Po truchcie możesz jeszcze przez chwilę poskakać na skakance.
  • właściwy – w rozgrzewce pojawia się rakieta. Pamiętaj, nie chodzi tutaj o pracę siłową. Odbijaj piłkę za pomocą forhendu i bekhendu. Możesz zagrywać proste uderzenia do partnera. Rób to w taki sposób, aby odbicie było proste. Stopniowo zwiększajcie intensywność. Po kilkunastu minutach Twoje ciało powinno być odpowiednio przygotowane.

Jeszcze przed grą upewnij się, że korzystasz z wygodnej rakiety, która dobrze leży w Twojej dłoni i ma odpowiedni ciężar. W razie czego różne modele tego sprzętu znajdziesz w tym miejscu: https://sportano.pl/marki/wilson.

Buty do tenisa – czym cechuje się dobre obuwie?

Można powiedzieć, że zaraz obok rakiety, obuwie jest najważniejszym elementem wyposażenia tenisisty. Podczas uprawiania tego sportu biega się naprawdę sporo, w dodatku jest to ruch interwałowy. Dynamiczna gra, ciągłe zmienianie kierunków, to duże wymaganie dla butów sportowych.

Ważne jest również to, na jakim korcie przyjdzie Ci grać. W przypadku kortów twardych dobrze sprawdza się obuwie uniwersalne. Ma ono sztywną cholewkę, a podeszwa jest wytrzymała na tak zwane ruchy “stop-and-go”. Posiadają one także amortyzatory, które absorbują kroki stawiane na twardym podłożu. Takie buty sprawdzą się również w przypadku gry na trawie.

Buty tenisowe z podeszwą na mączkę są dobrym wyborem na korty ceglane. Posiadają one charakterystyczny bieżnik, dzięki czemu charakteryzują się dobrą przyczepnością. Dodatkowo ich boczne elementy zostały wzmocnione, aby zapewnić stopom odpowiednią stabilizację. Jeśli szukasz obuwia do gry w tenisa, możesz sprawdzić między innymi to miejsce: https://sportano.pl/tenis/buty-do-tenisa.

Rolowanie po treningu i jego zalety

Po zakończonej grze warto się wykonać rozciąganie statyczne. Jednak możesz pomyśleć także o rolowaniu mięśni. Innymi słowy, przeprowadzić samodzielny masaż, który sprawi, że ciało będzie mogło nieco się rozluźnić.

Celem rolowania po treningu jest przyspieszenie procesu regeneracyjnego. Może się okazać, że ból powstały po intensywnej grze troszeczkę zelży. Co istotne, z rollera możesz korzystać również w dni nietreningowe. Dzięki niemu będziesz mógł zwiększyć swój zakres ruchu, a do tego nieco się zrelaksujesz.

Pamiętaj jednak o dwóch rzeczach. Jeśli doznałeś urazu podczas gry, idź do specjalisty i zapytaj się go, czy rolowanie jest w Twoim przypadku wskazane. Po drugie, używaj profesjonalnych rollerów, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Znajdziesz je choćby tutaj:  https://sportano.pl/sprzet-i-akcesoria-do-masazu/rollery-i-walki-do-masazu.

Mamy nadzieję, że nasz tekst wyjaśnił Ci, dlaczego warto pamiętać o porządnej rozgrzewce. Niesie ona ze sobą wiele korzyści, dlatego też powinna być nieodłączną częścią treningu!


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości