• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23
Wiadomości

Żele do badania USG- czemu są takie ważne? Jakie mają zalety ?

25 lutego 2024, 19:47, Artykuł partnera
Ultrasonografia to często stosowana metoda diagnostyki obrazowej, która umożliwia otrzymanie dokładnego obrazu badanych narządów. Często wykonywane jest między innymi badanie USG jamy brzusznej. Do tej procedury konieczne jest użycie specjalistycznych sprzętów oraz preparatów, takich jak żel. Odpowiedni żel do tego badania jest niezwykle ważnym elementem zabiegów USG. Co warto o nim wiedzieć?

Żel do USG-czym jest?

Żele do badań USG są to specjalistyczne preparaty medyczne, które odgrywają kluczową rolę w tej procedurze. Ich zadaniem jest przenoszenie ultradźwięków z urządzenia do ciała osoby poddanej badaniu. Dzięki nim możliwe jest otrzymanie wyraźnego obrazu na monitorze podczas diagnostyki obrazowej. Oprócz tego, żele wspierają lecznicze właściwości fal używanych w kosmetologii oraz fizjoterapii. Żel do USG stosowany jest przede wszystkim w ultrasonografii. Dzięki swojemu precyzyjnie dobranemu składowi, strukturze i właściwościom, znacząco ułatwia przewodzenie ultradźwięków.

Dlaczego do badania USG niezbędny jest żel?

Badanie USG to chętnie stosowana technika diagnostyczna. Jest ona ceniona zwłaszcza ze względu na swoje bezpieczeństwo, brak działań niepożądanych, nie inwazyjność, szybkość i łatwą dostępność. Procedura ta ma jednak pewne ograniczenia, gdyż nie pozwala na ocenę struktury kości ze względu na zjawisko całkowitego odbicia fal. Chcąc wyeliminować ryzyko pojawienia się tego zjawiska w obrazowaniu innych struktur biologicznych, sięga się właśnie po specjalistyczny żel akustyczny. Brak jego użycia podczas badania skutkowałoby tym, że fale ultradźwiękowe odbiłyby się od skóry. Co za tym idzie, nie można byłoby otrzymać wyników badania. Żele do badań USG to sposób na otrzymanie obrazu precyzyjnego i wyraźnego, co znacząco ułatwia podstawienie diagnozy.

Żele do USG- właściwości, zalety

Preparaty te mają wiele zalet. Gwarantują pacjentowi komfort podczas wykonywania badania. Nie pozostawiają smug ani plam na ubraniu. Można je bez problemu zetrzeć ze skóry przy użyciu zwykłego ręcznika papierowego. Ze względu na swoją gęstość, utrzymują się na ciele podczas badania USG i nie spływają w niekontrolowany sposób. Tego rodzaju środki są najczęściej hipoalergiczne, a więc nie powodują podrażnień i reakcji alergicznych. Żele do badań USG są neutralne dla skóry, a jedynymi przeciwskazaniami do ich użycia są: podrażnienie czy uszkodzenie naskórka lub tkanka zmieniona chorobowo.

Wybierając żel do badania USG, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Produkt ten powinien mieć dobry skład. Nie może zawierać alkoholi, formaldehydów czy olejków. Musi być też kompatybilny z sondą USG i wystarczającą lepki. Najlepszym wyborem są preparaty hipoalergiczne z neutralnym pH i bezzapachowe.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości