• Dziś 17°/6°
  • Jutro 13°/5°
  • Pojutrze 10°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ile jest osób bezdomnych w Gorzowie? Odbędzie się nocne liczenie

23 lutego 2024, 09:34, Anna Kluwak
fot. Lubuska policja
Liczba osób bezdomnych w Gorzowie wzrosła czy zmalała? Na to pytanie odpowie nocne liczenie bezdomnych w Gorzowie, które odbędzie się w nocy z 28 lutego na 29 lutego. W liczeniu weźmie udział kilkadziesiąt osób, w tym pracownicy socjalni, straż miejska czy policja.

Akcja nocnego liczenia osób bezdomnych jest prowadzona w całej Polsce co dwa lata i pozwala poznać skalę bezdomności w kraju. Jednak ostatnie liczenie odbyło się w 2019 roku z uwagi na pandemię koronawirusa. W tym roku akcja odbędzie się w nocy z 28 lutego na 29 lutego.

Informacje o tym, ile jest osób bezdomnych - pomagają opracować gminom strategie rozwiązywania problemów społecznych, w tym zdecydować o liczbie noclegowni czy schronisk dla bezdomnych. Podczas ostatniego liczenia w 2019 roku, na terenie Gorzowa przebywało 162 bezdomnych.

Ile jest osób bezdomnych w Gorzowie? Nocne liczenie bezdomnych w Gorzowie

W środowy wieczór 28 lutego rozpocznie się nocne liczenie osób bezdomnych w Gorzowie, które będzie trwało całą noc. Dlatego też w środę w teren wyruszy kilkudziesięciu pracowników Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, policjanci, strażnicy miejscy i przedstawiciele podmiotów działających na rzecz osób bezdomnych w Gorzowie.

Wszyscy zostaną podzieleni na kilkanaście patroli, które będą sprawdzały wyznaczony teren w mieście. Będą to przede wszystkim pustostany, ogródki działkowe oraz inne miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.

Podczas kontroli osoby bezdomne będą wypełniać specjalne ankiety, w których znajdą się pytania o wiek, przyczyny bezdomności oraz to czy korzystają w jakikolwiek sposób z pomocy społecznej.

Kim jest statystyczna osoba bezdomna w województwie lubuskim?

Badanie przeprowadzone w 2019 roku wykazało, że statystyczny lubuski bezdomny, to mężczyzna w wieku od 41 do 60 lat, z wykształceniem zawodowym. Rzadko pracuje, jeśli już to w szarej strefie. Zazwyczaj utrzymuje się ze świadczeń z pomocy społecznej, czasami z emerytury lub renty.

Ponadto badanie wykazało, że bezdomność statystycznego ankietowanego w województwie lubuskim trwa dłużej niż 5 lat i powstała w wyniku konfliktu rodzinnego/rozpadu związku, uzależnienia (alkohol); lub eksmisji lub wymeldowania/zadłużenia. Bezdomny korzysta najczęściej ze schronienia i posiłku, a oczekuje pomocy mieszkaniowej, finansowej i żywnościowej.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości