• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Rolnicy będą blokować autostradę A2 w Świecku przez całą dobę. Protest potrwa miesiąc!

23 lutego 2024, 09:04, Anna Kluwak
fot. Newslubuski.pl
Przejście graniczne z Niemcami w Świecku zostanie zablokowane przez rolników. Blokada autostrady A2 ma potrwać miesiąc, a droga ma być blokowana przez całą dobę. Kierowców czekają ogromne utrudnienia w ruchu.

Od kilku tygodni trwają protesty rolników w całym kraju, którzy sprzeciwiają się m.in. sprowadzaniu zboża z Ukrainy na rynek europejski oraz założeniom Zielonego Ładu. W wielu miejscach strajki zostały zaostrzone i będą odbywać się codziennie aż do 20 marca.

Przez cały miesiąc w godz. 10-20 miała trwać również blokada drogi ekspresowej S3 pomiędzy Sulechowem, a Zieloną Górą. Jednak rolnicy zdecydowali się zablokować ekspresówkę na ponad dobę. Po proteście, który rozpoczął się o godz. 10 we wtorek 20 lutego i trwał do godz. 18 w środę 21 lutego, rolnicy postanowili zawiesić strajk.

Rolnicy będą protestować na granicy z Niemcami. Przejście graniczne w Świecku zostanie zablokowane

Jak się okazuje, rolnicy z województwa lubuskiego postanowili podjąć bardziej radykalne kroki i zablokować przejście graniczne z Niemcami w Świecku. Autostrada A2 w obu kierunkach ma być blokowana przez całą dobę od niedzieli 25 lutego aż do środy 20 marca.

Jak informuje portal slubice24.pl, rolnicy domagają się przyjazdu do Świecka premiera Donalda Tuska i rozmów na temat importu do Polski towarów z Ukrainy. - Dopóki ktoś z Warszawy się nie odezwie, będziemy stać do skutku. Nasze zboże jest mieszane ze zbożem z Ukrainy, które jest gorszej jakości, bo jego produkcja nie jest obarczona tyloma wymogami, co w Polsce. Nie chodzi też tylko o zboże, ale wiele produktów. Od nas wymaga się jakości, a sprowadzane są towary, które nie spełniają norm Unii Europejskiej – mówili rolnicy podczas spotkania w Słubicach.

Protest rolników na granicy w Świecku. Tak będzie wyglądał protest rolników na granicy z Niemcami

Rolnicy mają rozpocząć protest w niedzielę 25 lutego o godz. 13. Zablokują traktorami, przyczepami rolniczymi oraz samochodami osobowymi oba pasy autostrady A2 na wysokości stacji paliw Orlen. Na miejscu ma pojawić się ponad 500 pojazdów rolniczych i około 1500 protestujących rolników.

Przejazd autostradą A2 przez przejście graniczne w Świecku będzie możliwy tylko dla służb oraz karetek pogotowia. Rolnicy zapewniają, że zostanie zachowany korytarz życia na blokowanej drodze.

Protest rolników na granicy w Świecku. Objazdy dla kierowców pojazdów ciężarowych i aut osobowych

Kierowcy ciężarówek będą mogli zjechać z autostrady A2 na węźle w Jordanowie, a następnie będą kierowani na drogę ekspresową S3 w stronę Zielonej Góry, aby móc przekroczyć granicę w Gubinie. Co istotne pojazdy ciężarowe nie będą mogły przejechać przez most graniczny w Kostrzynie nad Odrą z uwagi na jego remont. Przejazd tam będzie możliwy wyłącznie dla osobówek.

Z kolei kierowcy samochodów osobowych będą mogli zjechać z autostrady na węźle w Tarnawie Rzepińskiej lub na węźle w Świecku. Tam samochody będą kierowane na drogę krajową nr 29 w kierunku Krosna Odrzańskiego oraz drogę krajową nr 31 w kierunku Słubic i Kostrzyna nad Odrą. Ponadto na węźle w Tarnawie Rzepińskiej zostanie zamknięty wjazd na autostradę A2 w kierunku granicy z Niemcami. 

Protest rolników i blokada autostrady A2 w Świecku ma potrwać do środy 20 marca.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości