• Dziś 17°/6°
 • Jutro 13°/5°
 • Pojutrze 10°/3°
 • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Na jakie dofinansowanie do fotowoltaiki możesz liczyć w 2024 roku?

22 lutego 2024, 11:34, Artykuł sponsorowany
Bez wątpienia programy oferujące dotacje do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych przyczyniły się do masowego upowszechnienia tej technologii. Trzeba wspomnieć choćby o programie „Mój Prąd”, którego piąta edycja niedawno została zakończona z powodu wyczerpania się środków przewidzianych na wypłatę dofinansowania. Czy będzie „Mój Prąd 6.0”? Na jakie inne dofinansowanie fotowoltaiki można liczyć? Sprawdź!

Planowo „Mój Prąd 5.0” miał zakończyć się 22 grudnia 2023 r. Jednak o wstrzymaniu naboru wniosków, a tym samym zamknięciu programu, poinformowano już w połowie miesiąca. Powód? Wyczerpanie środków przewidzianych na wypłatę dofinansowania. A trzeba zaznaczyć, że budżet programu w połowie października 2023 r. zwiększono o 450 mln zł i finalnie wyniósł on 950 mln zł. Łączna wypłacona kwota ze wszystkich edycji programu to prawie 2,5 mld zł.

Na stronie internetowej programu można przeczytać, że „planowane jest uruchomienie kolejnego (szóstego) naboru wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd”. Jednak na razie informacje na ten temat tylko przewijają się w wypowiedziach osób związanych z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, bez podawania szczegółów.

Nie tylko „Mój Prąd”. Dofinansowanie fotowoltaiki

Chociaż niemal pewne jest, że „Mój Prąd 6.0” wystartuje w 2024 r., nie trzeba na niego czekać, aby rozpocząć inwestycję i otrzymać dofinansowanie. Można je otrzymać np. z programu „Czyste Powietrze”. Wg danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżet programu w 2024 r. ma wynieść 5,4 mld zł.

Program przeznaczony jest dla osób fizycznych — właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wsparcie finansowe można otrzymać na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy, efektywny i ekologiczny kocioł albo modernizację instalacji grzewczej oraz towarzyszący montaż instalacji PV.

Wsparcie udzielane jest nie tylko w formie dotacji, czyli wypłacie przyznanych środków po zrealizowaniu części lub całości inwestycji. W ramach programu można też otrzymać dotację z prefinansowaniem, a więc wypłacie części dotacji (w formie zaliczki) przed rozpoczęciem przedsięwzięcia lub na jego początku. Pozostała część pieniędzy trafia do beneficjenta po zakończeniu całego przedsięwzięcia. Istnieje też możliwość otrzymania dotacji na częściową spłatę kredytu kapitału bankowego.

W zależności od osiąganych dochodów można otrzymać dotację na poziomie podstawowym, podwyższonym lub najwyższym. Pierwszy przeznaczony jest dla osób, które osiągają roczny dochód do 135 tys. zł. Aby zakwalifikować się do grupy drugiej, miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie może przekraczać 1894 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym 2651 zł. W przypadku najwyższego poziomu dotacji, progi te wynoszą odpowiednio 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Na podstawowym poziomie dofinansowania, na zakup/montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, można uzyskać 6 tys. zł. Na najwyższym poziomie kwota ta wzrasta do 15 tys. zł i może stanowić 100 proc. procent faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Ulga termomodernizacyjna na instalację PV

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), którzy wykonali termomodernizację tychże budynków. Mówiąc inaczej, podjęta przez nich inwestycja miała na celu m.in. zmniejszenie zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej albo całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne, w tym montaż instalacji fotowoltaicznej.

Ulgę można odliczyć, jeśli posiada się fakturę na usługę lub towar ujęty w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Taką fakturę można otrzymać np. od Orange Energia po realizacji zamówienia.

Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł.

Dofinansowanie dla rolników na fotowoltaikę

Osoby z prawem własności lub prawem dzierżawy nieruchomości rolnych mogą starać się o dofinansowanie z programu Agroenergia. Warunki, jakie trzeba spełnić to m.in.:

 • posiadanie gospodarstwa i prowadzenie go osobiście przez minimum rok przed rozpoczęciem starań o dofinansowanie,
 • łączna powierzchnia użytków rolnych musi wynosić od 1 do 300 ha,
 • nie może rozpocząć inwestycji przed przystąpieniem do programu,
 • instalacja musi być użytkowana przez minimum 3 lata od dnia zakończenia przedsięwzięcia,
 • dofinansowanie nie jest przyznawane na modernizację lub rozbudowę już istniejącej instalacji PV.

Dotacja ma formę bezzwrotnej dotacji. Może wynieść do 20 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia i zależy od mocy planowanej instalacji:

 • moc od 10 do 30 kW (włącznie) - do 20 proc. wartości inwestycji, ale nie więcej niż 15 tys. zł,
 • moc od 30 do 50 kW (włącznie) - do 13 proc. kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 25 tys. zł.

Fotowoltaika od Orange Energia

Szukając dostawcy instalacji fotowoltaicznej, który oferuje nie tylko panele i falowniki renomowanych producentów oraz zapewnia dostawę i profesjonalny montaż kompletnej instalacji, ale też pomoże w pozyskaniu dotacji i ulg, warto zainteresować się ofertą Orange Energia. Fachowi doradcy dostarczą niezbędną dokumentację do samodzielnego złożenia wniosku o dofinansowanie oraz do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Co istotne, dzięki współpracy Orange Energia z wieloma bankami, inwestycje w instalacje fotowoltaiczne mogą być w 100% finansowane w systemie ratalnym. Decyzja banku wydawana jest w ciągu kilku minut, a kredyt aż do 40 000 zł nie wymaga potwierdzania dochodów.

Jakie jeszcze zalety posiada oferta Fotowoltaiki od Orange Energia?

 • Rozliczenie Orange Energia Net-billing 1:1 – rachunek będzie pomniejszony o wartość energii oddanej do sieci -100% wartości energii wyprodukowanej przez instalację trafia z powrotem klienta o dowolnej porze doby.
 • Pakiet benefitów dla Mikrowytwórców – obejmuje on m.in. gwarancję stałych opłat miesięcznych przez 2 lata, darmowe assistance domowe (bezpłatna pomoc 9 specjalistów, 5 razy w roku w przypadku napraw do 1 500 zł każda oraz części zmienne w cenie), ważność Magazynu Energii oddanej przez cały okres trwania umowy, czyli przez 2 lata oraz brak opłaty za Wirtualny Magazyn Energii.

Więcej na temat oferty Orange Energia można przeczytać tutaj: https://www.orange.pl/view/energia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości