• Dziś 22°/14°
 • Jutro 24°/15°
 • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Leasing samochodu w firmie – czy się opłaca?

14 lutego 2024, 14:36, Artykuł sponsorowany
Leasing samochodu to rozwiązanie cieszące się wśród przedsiębiorców dużą popularnością. Jakie niesie on za sobą korzyści, zarówno w mniejszej, jak i większej firmie?

Leasing – co to?

Chociaż leasing dla firm ma wiele zalet, które zostaną przedstawione poniżej, warto przypomnieć, czym jest samo to pojęcie. Najprościej rzecz ujmując, nazywamy w ten sposób formę finansowania, w przypadku której leasingobiorca korzysta z wybranego samochodu w ramach comiesięcznej opłaty. W Polsce wyróżniamy:

 • leasing operacyjny samochodu;
 • leasing finansowy pojazdu;
 • leasing konsumencki samochodu;
 • leasing zwrotny auta.

Po podpisaniu umowy klient opłaca co miesiąc ustaloną ratę – zazwyczaj przez co najmniej 24 miesiące. Kiedy okres obowiązywania umowy dobiegnie końca, istnieje możliwość:

 • wykupienia samochodu na własność;
 • zwrócenia pojazdu do firmy leasingowej;
 • przedłużenia umowy leasingu z tym samym autem;
 • kontynuacji leasingu z innym modelem samochodu.

Leasing – czy warto na niego postawić, prowadząc własną firmę?

Teraz kiedy wiadomo już dokładnie, co to jest leasing samochodów, warto skupić się na największych zaletach tego rozwiązania i sprawdzić, dlaczego warto się na nie zdecydować.

Duża oszczędność

Główną zaletą leasingu samochodu na firmę jest oszczędność kosztów, którą cenią sobie zwłaszcza mali i średni przedsiębiorcy. Wśród pojazdów dostępne są zarówno auta nowe, jak i używane – a te drugie gwarantują jeszcze większe oszczędności. Comiesięczna rata leasingu może być ponadto wliczona do kosztów prowadzenia działalności, a jej opłacanie okazuje się często znacznie łatwiejsze niż jednorazowy zakup auta za gotówkę.

Wkład własny, nazywany również opłatą wstępną, jest z kolei całkowicie dobrowolny – umożliwia jednak obniżenie raty leasingu. Co więcej, leasing samochodu dla firmy pozwala także przewidzieć koszty eksploatacyjne na każdy kolejny miesiąc. Jeśli nastąpi potrzeba nagłej naprawy czy wykonania przeglądu samochodu, leasingobiorca nie ponosi dodatkowych kosztów – w przypadku rozszerzonych pakietów leasingu, jak Comfort z oferty firmy Automarket, opłaty te wliczone są w ratę leasingu.

Szeroki wybór marek i modeli

Nie bez znaczenia jest również liczba dostępnych marek i modeli, spośród których mogą wybierać polscy leasingobiorcy. Przykładowo, Automarket oferuje klientom prawie 3 tysiące samochodów w leasingu dla firm – nowych i używanych, osobowych i dostawczych, w pakiecie Comfort oraz Basic. To zarówno całkiem nowe, jak i pięcio- lub siedmioletnie pojazdy, których parametry można z powodzeniem porównać z modelami z salonu. Oferta firmy leasingowej obejmuje ponadto auta o różnych typach nadwozia, silnikach i wyposażeniu. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć wśród nich pojazd dopasowany do potrzeb swojej firmy – bez względu na to, czy mowa o jednoosobowej działalności gospodarczej, czy dużej firmie wymagającej rozbudowanej floty samochodów.

Dodatkowe korzyści

Decydując się na leasing auta na firmę, leasingobiorca może liczyć także na dodatkowe korzyści. Przykładowo, pakiet Comfort oferowany przez wspomnianą już firmę Automarket uwzględnia:

 • zakup, wymianę i przechowywanie opon;
 • koordynację likwidacji ewentualnych szkód;
 • samochód zastępczy;
 • obsługę serwisową;
 • pełne ubezpieczenie (OC, AC i NNW).

Rozbudowana oferta leasingu wiąże się bezpośrednio z oszczędnością czasu – to po stronie firmy leasingowej leży obsługa floty samochodów czy pilnowanie przeglądów. Dzięki temu leasingobiorca może w pełni skupić się na rozwoju swojej firmy, bez konieczności zarządzania firmowymi pojazdami.

Zero skomplikowanych formalności

Leasing samochodu osobowego lub dostawczego na firmę wiąże się ze znacznie mniejszą ilością formalności niż kupno auta za gotówkę. Mniejsza jest również liczba dokumentów niezbędnych do podpisania umowy. Leasingobiorca wymaga od klienta przedstawienia wyłącznie wniosku leasingowego, wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenia o numerach REGON i NIP. Jedynie spółki cywilne muszą złożyć dodatkowo umowę spółki zarejestrowaną w US. W przypadku leasingu samochodu na firmę jednoosobową nie trzeba dopełniać niemal żadnych skomplikowanych formalności.

Wiesz już, co to leasing samochodu i jakie są jego główne zalety – a to wciąż nie wszystko! Przejrzyj oferty popularnych polskich leasingobiorców – np. Automarket.pl – i znajdź idealny samochód w leasing do swojej firmy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości