• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Czy program Mój Prąd będzie kontynuowany w 2024 r.?

5 lutego 2024, 12:06, Artykuł partnera
Mój Prąd to program, który powstał z myślą o dofinansowaniu inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Osiągnął bardzo duży sukces. Dotacją objęto łącznie ponad 500 000 (!) beneficjentów. Nabór do ostatniej, piątej edycji, zakończył się w grudniu 2023 roku. Czy zatem będzie Mój Prąd 6.0? Wyjaśniamy.

Mój Prąd – co to za program?

Mój Prąd jest programem rządowym prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), skierowanym do osób prywatnych, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej. W poszczególnych edycjach mogły one uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż systemu PV.

Ile można było do tej pory otrzymać? W piątej edycji, zakończonej w grudniu 2023 roku, było to maksymalnie 31 000 zł – przy założeniu, że poza samą mikroinstalacją (2-10 kW) przeprowadziło się inwestycję w magazyn energii, magazyn ciepła oraz system EMS/HEMS.

Zasady otrzymania dotacji z Mojego Prądu były stosunkowo proste, a złożenie wniosku – mało skomplikowane. Nie dziwi więc popularność tego źródła wsparcia. Pozwala ono bowiem ograniczyć czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę i podnosi atrakcyjność montażu tej instalacji.

Mój Prąd 6.0 – czy będzie nowa edycja programu?

Pytania o nową edycję Mojego Prądu dość często pojawiają się w ostatnim czasie. Powody ku temu są dwa.

Pierwszy z nich wynika z pragmatyzmu – w grudniu 2023 roku zakończył się nabór wniosków do Mojego Prądu 5.0. Pojawiło się więc naturalne oczekiwanie kontynuacji tego programu dopłat.

Drugi jest powiązany ze zmianą władzy w Polsce. Po wyborach 15 października 2023 roku powołano nowy rząd, w którym przeważają inne niż dotychczas siły polityczne. Pojawia się więc pytanie, czy zechcą one kontynuować politykę klimatyczną poprzedników.

Wydaje się, że szanse na 6. edycję Mojego Prądu są bardzo duże. Pozytywne informacje płyną z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wiceminister Miłosz Motyka podkreślił, że Polska potrzebuje zielonej energii, a władze przystąpiły do pracy nad uruchomieniem kolejnej odsłony programu Mój Prąd. Wszczęło też procedury w celu uzyskania środków z UE na rozwój OZE w naszym kraju.

Od kiedy Mój Prąd 6.0?

Na razie trudno jest wskazać konkretną datę, od której zaczną być przyjmowane nowe wnioski na dotację do fotowoltaiki. Można się jednak spodziewać, że nastąpi to relatywnie szybko – zwłaszcza że NFOŚiGW zapowiada także nowy program – dofinansowanie do przydomowych elektrowni wiatrowych, który ma ruszyć najdalej w połowie 2024 roku.

Może on zostać włączony do projektu Mój Prąd lub uruchomiony oddzielnie. Jest zatem duża szansa na to, że inwestycje w OZE nadal będą bardziej opłacalne dzięki dopłatom.

Nie tylko Mój Prąd 6.0 – zobacz, jak możesz otrzymać dotację na OZE

Zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym Polski sprawia, że istnieje wiele programów dofinansowania zielonej energetyki. Najbardziej znanym jest oczywiście Mój Prąd. To jednak nie koniec.

Warto też wspomnieć o dofinansowaniu do pompy ciepła https://pompy.app/ – kolejnej proekologicznej technologii, która pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Z czego można skorzystać? Oto dwa podstawowe programy dotacji.

  • Czyste Powietrze – to kompleksowy program wsparcia termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła na te proekologiczne, z myślą o poprawie jakości powietrza i ograniczeniu emisji CO2. W jego ramach – po zmianach ogłoszonych w styczniu 2024 roku – można się spodziewać dotacji na poziomie do 66 000 zł, a nawet 135 000 zł (jeśli osiąga się bardzo niskie zarobki). Dofinansowanie może objąć pompy ciepła (znajdujące się na liście ZUM – zielonych urządzeń i materiałów), ocieplenie budynku i wymianę stolarki okienno-drzwiowej oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Ten projekt może być więc alternatywą dla Mojego Prądu.

  • Moje Ciepło – ten program jest skierowany do osób budujących nowy dom wyposażony w pompę ciepła. W jego ramach beneficjenci mogą otrzymać do 21 000 zł na montaż takiej instalacji – kwota jest uzależniona od typu urządzenia, a procentowy udział w kosztach wzrasta dla inwestorów z Kartą Dużej Rodziny (z 30 do 45%).

Więcej informacji na temat programu Moje Ciepło znajdziesz w artykule: https://pompy.app/poradniki/moje-cieplo-a-pompa-ciepla/

Skorzystanie z rządowego wsparcia jest stosunkowo proste, a korzyści – niewątpliwe. Inwestycje w zielone technologie, chociaż przynoszą długofalowe oszczędności, są kosztowne na start. Dlatego wszelkie dodatkowe środki od państwa, które można przeznaczyć na ten cel, są mile widziane.

Podsumowując:

  • istnieje duże prawdopodobieństwo, że program Mój Prąd 6.0 zostanie uruchomiony w 2024 roku;

  • nie ma jeszcze dokładnych informacji – ani o terminie rozpoczęcia naboru, ani też o warunkach czy kwotach dofinansowania;

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada również dotacje do przydomowych elektrowni wiatrowych;

  • inwestujący w OZE mogą skorzystać z innych programów dofinansowania – np. na pompy ciepła można uzyskać środki w ramach projektów Czyste Powietrze oraz Moje Ciepło.

Można więc śmiało powiedzieć, że 2024 rok będzie dobrym czasem dla OZE. To korzystny moment na inwestycje.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości