• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

W których branżach potrzebne są wagi precyzyjne?

5 lutego 2024, 11:58, Artykuł partnera
Czasami przeprowadzenie procesu ważenia wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Wagi precyzyjne - bo o nich mowa - to urządzenie, które umożliwia ważenie przedmiotów z dokładnością do setnej, a nawet tysięcznej części grama. Gdzie najczęściej wykorzystywany jest ten sprzęt pomiarowy? W jakich branżach jest on stosowany?

Wagi precyzyjne - czym dokładnie są?

Nowoczesne wagi precyzyjne to urządzenia analogiczne lub elektroniczne, które umożliwiają przeprowadzenie pomiarów masy z bardzo dużą dokładnością. Ich cechą szczególną jest nie tylko duża dokładność, ale też powtarzalność. Oznacza to, że wielokrotne przeprowadzenie pomiaru da (przy sprawnie działającej wadze) zawsze taki sam wynik.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że waga precyzyjna wymaga do prawidłowej pracy zachowania szczególnych (wręcz sterylnych) warunków. Uzyskany z jej pomocą wynik pomiaru może być wypaczony na skutek:

zanieczyszczenia lub wilgoci osadzającej się na mechanizmach pomiarowych,

niekorzystnych warunków otoczenia, w których pracuje urządzenie,

zanieczyszczenia powietrza np. wewnątrz hali przemysłowej.

Rodzaje wag precyzyjnych - ogólny przegląd

Co do zasady, waga precyzyjna jest urządzeniem występującym w kilku różnych wariantach technologicznych. Każdy z nich znajduje nieco inne zastosowanie w przemyśle, handlu lub usługach.

Wagi laboratoryjne - to urządzenia, które są wykorzystywane w szeroko rozumianej nauce. Używa się ich w laboratoriach, centrach badawczych, niektórych ośrodkach medycznych, a także w branży medycznej i farmaceutycznej. Urządzenia tego typu zachowują najwyższą dokładność, ale jednocześnie są zaprojektowane z myślą o sterylnych warunkach otoczenia.

Wagi przemysłowe precyzyjne - to grupa urządzeń, które są wykorzystywane w szeroko rozumianym przemyśle. Dzięki nim można łatwo sprawdzić masę próbek, substancji i odczynników chemicznych, a także innych materiałów poddanych analizie. Wagi przemysłowe precyzyjne mogą być wykorzystywane również w działach kontroli jakości.

Wagi elektroniczne (kieszonkowe) - są to urządzenia o niewielkich rozmiarach, które są przeznaczone głównie do precyzyjnego pomiaru niewielkich mas. Ich najważniejsze zalety to mobilność, dokładność i wszechstronność. Znajdują one swe zastosowanie w branży jubilerskiej, gdzie służą do odmierzania kruszców o dużej wartości rynkowej.

Firma AXIS wprowadza na rynek wiele różnych modeli i rodzajów wag precyzyjnych, których parametry i zakres pracy są ściśle dostosowane do wymagań finalnego użytkownika.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości