• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Jak przystosować swój dom dla bezpieczeństwa i potrzeb nowo narodzonego dziecka?

31 stycznia 2024, 21:31, Artykuł partnera
Narodziny dziecka to najważniejszy dzień w życiu rodziców. Jednocześnie muszą oni pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo malucha i właściwie przygotować dom. Wbrew pozorom nie musi być to wcale trudne ani czasochłonne. Wystarczy tylko kilka zmian, by móc cieszyć się naprawdę dobrym efektem. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Proste zasady bezpieczeństwa w Twoim domu 

Narodziny dziecka to rzeczywiście rewolucja w życiu rodziców. Trzeba pamiętać, iż niezbędne jest wprowadzenie konkretnych zasad bezpieczeństwa. W przypadku noworodka konieczne jest przygotowanie właściwej strefy snu, ale też zadbanie o czyste powietrze. Tak małe dzieci mają naprawdę słabą odporność i są podatne na działanie wszelkiego rodzaju drobnoustrojów czy pyłków. Doskonale sprawdzi się oczyszczacz powietrza, który wyłapuje pyłki i bakterie, w tym szczególnie niebezpieczny pył PM 2.5. Ponadto przydatny jest nawilżacz powietrza. W teorii możecie zastosować mokre ręczniki na kaloryfer, jednak trzeba przyznać, że nie jest to idealne rozwiązanie i zdecydowanie lepiej jest po prostu zakupić odpowiedni model nawilżacza. Gdy dziecko rośnie i zaczyna raczkować, to już wtedy dom powinien być właściwie zabezpieczony, a więc najlepiej zaraz po narodzinach maluszka zabezpieczyć dom, stosując np. bramki. Przydatne są również nakładki na schody. Dzięki nim nie musicie obawiać się, że dziecko podczas nauki chodzenia poślizgnie się. Możemy Wam polecić np. modele samoprzylepne, które są bardzo szybkie w aplikacji. Jednocześnie dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Zatem bez obaw dopasujecie je do aranżacji domu czy mieszkania. Kolejnym ważnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę jest zabezpieczenie okien, szafek czy drzwi. Tutaj doskonale sprawdzają się blokady na przycisk bądź na klucz. Małe dzieci podczas eksploatacji terenu często dotykają gniazdek. Co gorsza, mogą do nich wkładać paluszki. Aby nie doszło do nieszczęścia, koniecznie zdecydujcie się również na zabezpieczenie kontaktów. Do tego celu możecie użyć specjalne osłonki czy też zaślepki. 

Małe zmiany duże efekty, czyli przygotuj kącik dla dziecka 

Małe dzieci bardzo szybko się nudzą. Jednocześnie interesuje je otaczający świat. Dlatego też rodzice powinni przygotować dla nich kącik zabaw oraz kącik wypoczynku. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo.Wielu rodziców zastanawia się, czy warto inwestować w akcesoria takie jak przewijaki. Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna i brzmi tak. Trzeba pamiętać, że przewijaki chronią dziecko przed upadkiem. Nie musicie martwić się, że maluch zsunie się podczas zmiany pieluszki. Także na łóżeczku dla malucha nie należy oszczędzać najlepiej wybrać to drewniane, które jest najbezpieczniejsze.  Niezbędne jest zastosowanie odpowiednich mebli, np. z zaoblonymi krawędziami. Dzięki temu nie musicie martwić się, że dziecko uderzy się o kant. Przydatne są także ławki, np. ze schowkiem, gdzie można schować zabawki malucha. Są one stosunkowo niskie, zatem będą stanowić podparcie, gdy dziecko będzie uczyło się chodzić. Najlepiej zdecydować się na ławki pikowane, które są bardzo miękkie. Oczywiście również w tym przypadku krawędzie powinny być zaoblone. Do tego świetnym wyborem są modele wykonane z naturalnego drewna, który jest materiałem ekologicznym i nietoksycznym. Dziecko powinno mieć miejsce, gdzie może odpocząć. Jeżeli preferujecie zasady wychowania Montessori, to w każdym pomieszczeniu możecie umieścić np. namiot tipi czy materac, gdzie dziecko będzie mogło się zdrzemnąć i odpocząć od nadmiaru wrażeń.                       

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości