• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23
Wiadomości

Wyrzucają odpadki, gdzie popadnie. Nawet obok śmietnika

29 stycznia 2024, 11:10, Marcin Kluwak
Źródło: MG-6
To podwórko, które znajduje się w samym centrum Gorzowa, regularnie zamienia się w dzikie wysypisko śmieci. Służby interweniują, przedsiębiorcy płacą mandaty, ale problem wciąż istnieje. Jak się okazało, odpady na podwórku przy Lutyckiej wyrzucane są byle gdzie, mimo że obok stoją puste pojemniki.
Do naszej redakcji co kilka tygodni zgłaszają się czytelnicy, którzy przysyłają zdjęcia z ich podwórka. Jak mówią sami, co pewien czas, okolice ich domów zamieniają się w prawdziwe wysypisko śmieci. – Wszędzie leżą worki, kartony, plastik i resztki jedzenia – alarmują czytelnicy. Czy zarządcy nieruchomości oraz firmy odpowiedzialne za wywóz nieczystości znajdą sposób, aby zlikwidować ten uciążliwy problem?

Przeprowadzone w ubiegłych latach kontrole prowadzone przez MG-6 wspólnie ze Strażą Miejską wykazały, że właściciele lokali gastronomicznych znajdujących się nieopodal, zaniżali ilość odpadów w złożonych deklaracjach. Teraz okazuje się, że niektórzy przedsiębiorcy wcale nie posiadają umów na odbiór odpadów związanych z prowadzoną działalnością, a odpady – na przykład z restauracji dorzucane były do pojemników opłacanych przez mieszkańców.

- Okazało się, że tylko w tym jednym miejscu za odbiór odpadów odpowiadają teraz minimum 3 firmy: Inneko (odpady komunalne mieszkańców), Eneris i Albar – odpady spoza systemu odbioru MG-6 – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca Zarządu Związku Celowego Gmin MG-6.

Najtrudniejsze jest wyegzekwowanie staranności od osób gromadzących w tym miejscu odpady. Te wyrzucane są byle gdzie, byle jak, powodując ten ogromny bałagan, nawet w sytuacji, gdy pojemniki ustawione w środku są puste.

- Temat ulicy Lutyckiej znamy wszyscy, wiele środków zaradczych wdrożyliśmy, żeby teren uporządkować. Współdziałamy z naszym operatorem – Inneko, który ma na to miejsce szczególne baczenie i podejmuje szereg działań, wychodzących nawet poza obowiązującą nas umowę. Dostawiono tam pojemniki, odbiory są realizowane nawet częściej, niż to ustalono – mówi Katarzyna Szczepańska.

MG-6 prowadzić będzie kolejne kontrole zawartych umów i potwierdzeń ponoszonych opłat. Służby przyjrzą się też, jak wygląda odbiór odpadów realizowany przez operatorów spoza systemu odpadowego Związku Celowego Gmin MG-6.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości